Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu

Testovaný Focus měl nejvýkonnější turbodiesel 1,8 TDCi a nejvyšší stupeň výbavy GHIA.

Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu

   
 

Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu

Začátkem tohoto roku realizoval Ford některé dílčí změny designu světově úspěšného Focusu: novou konstrukci hlavních světlometů se dvěma jednotkami krytými rozměrným průhledným sklem. Do sdružených hlavních světlometů se přestěhovala i směrová světla. Těmito stylistickými změnami se Focus hlásí k designerskému trendu nastolenému novými modely Galaxy a Mondeo. Světla do mlhy jsou nyní umístěna v dolní části mírně pozměněného předního nárazníku. Ford Focus dostal také ochranné lišty umístěné v rozích předních i zadních nárazníků, které chrání karoserii a nárazníky v barvě karoserie před zbytečným poškozením či poškrábáním při drobných nárazech, ke kterým v hustém městském provozu dochází velmi často. Už tak bohatou výbavu modelů Ford Focus Ghia obohacují nyní dveřní kliky a boční a rohové ochranné pásky v barvě karoserie, v interiéru se objevují nové materiály čalounění a nechybí ani osvětlení prostoru pro nohy. Ford Focus Ghia má atraktivní lité ráfky kol v základní výbavě. Všechny Fordy Focus mají nyní víko hlavní odkládací schránky v palubní desce uchycené pomocí speciálních tlumičů, podsvětlený přední popelník a novou odkládací schránku ve středové konzoli.

Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu

Focus v provedení sedan má poměrně velký zavazadlový prostor – 490 litrů.Úložná plošina a síťky v zavazadlovém prostoru a další síťky a kapsy v interiéru vozu. Do boků zavazadlového prostoru jsou integrované robustní háčky sloužící k zavěšení nákupních tašek. Paletu barev pro řadu Focus obohacuje šest atraktivních laků.

     Testováný Ford Focus byl v nejvyšší výbavě – Ghia a s novým čtyřválcovým motorem Duratorq 1,8 TDCi vybaveným systémem přímého vstřikování nafty do válců „common-rail“, který tomuto vozu propůjčuje dynamické parametry srovnatelné s benzinovými modely, přičemž si však Focus 1.8 TDCi zachovává tradiční výhody vozů se vznětovými motory – tedy vynikající hospodárnost, dlouhou životnost a nízké emise škodlivin ve výfukových plynech.


     Vzhledem k vynikajícím parametrům tohoto motoru se zmiňuji podrobněji o jeho technických detailech.


Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu
Ford Focus v provedení sedan v redakčním testu

     U konvenčních vznětových motorů je nafta rozváděna pod vysokým tlakem od vstřikovacího čerpadla k jednotlivým mechanickým vstřikovačům poměrně dlouhým vysokotlakým vedením. Na rozdíl od nich systém „common-rail“ využitý u motoru Duratorq 1.8 TDCi staví na trubkovém vysokotlakém zásobníku, umístěném v těsné blízkosti hlavy motoru. V zásobníku je neustále udržováno vysokotlakým rotačním čerpadlem dostatečné množství paliva pod velmi vysokým tlakem. Ze zásobníku je vedena nafta krátkým vedením k elektricky ovládaným solenoidovým vstřikovacím jednotkám.

     Jednou z hlavních výhod systému „common-rail“ je možnost mimořádně přesného časování i dávkování paliva vstřikovaného přímo do spalovacích prostorů. Na rozdíl od konvenčních vznětových motorů není vstřikování paliva nijak ovlivňováno například otáčkami motoru, se kterým je mechanicky spojeno vstřikovací čerpadlo. Vysoké výkonové parametry motoru Duratorq 1.8 TDCi jsou důsledkem přesného dávkovaní paliva a jeho načasování a vysokých vstřikovacích tlaků. Přesné načasování vstříknutí velmi malého množství paliva v přesně definovaném předstihu před vstříknutím hlavní dávky paliva – tzv. pilotní předvstřik – účinně eliminuje příliš tvrdý chod motoru, který je nepříjemným průvodním jevem práce většiny vznětových motorů s přímým vstřikováním paliva. Pilotní předvstřik paliva je také hlavním faktorem, kterému motor Duratorq 1.8 TDCi vděčí za vynikající čistotu spalin.


Na tichém běhu čtyřválce Duratorq 1.8 TDCi má svoji zásluhu také unikátní elektronický systém, využívající mj. citlivé čidlo klepání motoru. To je umístěno uprostřed bloku motoru a jeho úkolem je monitorovat vibrace motoru. Řídicí jednotka vystřikovacího systému vyhodnocuje údaje tohoto senzoru a aktuálně jim přizpůsobuje průběh spalování, takže motor Duratorq 1.8 TDCi se svými akustickými projevy v kterémkoli režimu práce prakticky neliší od benzinových motorů.


     Motor Duratorq 1.8 TDCi je osazený turbodmychadlem Garret s proměnnou geometrií lopatek rozváděcího kola, které vytváří přetlak až 1,2 baru. Díky zabudování turbodmychadla do výfukového potrubí velmi blízko motoru a jeho elektronické řídicí jednotce pracuje dmychadlo Garret s vysokou účinností a jeho konstruktéři mohli vypustit obvyklý obtokový kanál s řídicí klapkou.


Jedním z mnoha technicky vyspělých prvků motoru Duratorq 1.8 TDCi je také solenoidem ovládaná jednotka s podtlakovou membránou, která v momentu otočení klíčku do polohy „vypnuto“ bleskurychle přeruší dodávku vzduchu do spalovacích prostorů, takže i doběh motoru po jeho vypnutí je mimořádně jemný.


Maximální výkon čtyřválcového motoru činí 85 kW (115k) při 3800 ot/min. To je asi o 28 % vyšší výkon než u turbodieslu předcházející generace. Stejně tak je vyšší o 25 % maximální točivý moment tohoto motoru, který dosahuje 250 Nm již při 1850 ot/min. Ford Focus podle údajů výrobce dosahuje s novým motorem maximální rychlost 196 km/h a rychlost 100 km/h dosáhne za 10,6 sekund a přitom spotřebu uvádí výrobce pouhých 5,4 l nafty na 100 km. Uvedenou spotřebu jsem ani při dosažených vysokých průměrných rychlostech při testu nepřekročil.


Při testovacích jízdách jsem především ocenil výbornou akceleraci nového motoru 1,8 TCDi, která je důsledkem především vysoké hodnoty točivého momentu. Motor již při 1800 ot/min při sešlápnutí plynu ochotně a neprodleně reagoval a bez nutnosti podřaďovat nižší rychlostní stupeň mně umožňoval bezpečné předjetí na krátké vzdálenosti. Využit výkon a točivý moment motoru mně umožňovala především celková konstrukce a vybavení podvozku především bezpečnostními systémy, které zabezpečují vozu výbornou ovladatelnost, stabilitu a držení stopy při špatných povětrnostních podmínkách i při rychlém projíždění zatáček.


Pětirychlostní manuální převodovka je optimálně odstupňovaná a dobře se řadí.


Při cestě do Amsterodamu vzdálenému téměř tisíc kilometrů jsem ocenil pohodlné a bezpečné řízení vozu, které je umožněno díky komplexu prvků – anatomicky všestranně seřiditelného sedadla řidiče s výborným bočním vedením, možnosti horizontálního i vertikálního seřízení volantu, velmi dobře rozmístěným sdělovačům s dobrou čitelností a umístěným ovládačům v pohodlném dosahu řidiče – vše podle současných ergonomických požadavků. Také velmi dobré odhlučnění motoru i podvozku spolu s bohatou bezpečnostní a ostatní výbavou přispívá k pohodové jízdě. Testovací jízdy s Ford Focusem s motorem Duratorq 1.8 TDCi byly pro mě opravdu příjemným řidičským zážitkem.


Focus v provedení sedan je dlouhý 438 cm, široký včetně vnějších zpětných zrcátek 200 cm a vysoký 143 cm. Rozvor náprav je 262 cm.


 Základní ceny Ford Focuse se podle druhu zvoleného modelu – výbavy, motoru a převodovky pohybují od 399 900 Kč do 922 000 Kč (včetně DPH).


     Cena testovaného Ford Focuse s nejnovějším vysoce výkonným a hospodárným motorem 1,8 TDCi s výkonem 85 kW /115 k) v nejvyšší výbavě Ghia je ve čtyřdveřovém provedení 667 900 Kč, pětidveřovém 652 900 Kč a v provedení Kombi 687 900 Kč (všechny uváděné ceny včetně DPH).


Vzhledem k současným poskytovaným různým slevám a výhodám doporučuji se o nich informovat u dealerů Forda.


     

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 300 000 prodaných Fordů = 300 000 příběhů

300 000 prodaných Fordů = 300 000...

Český Ford vyhlásil u příležitosti třísettisícího vozu prodaného v České Republice unikátní soutěž pro své příznivce na Facebooku Cílem bylo najít příběh za každým z 300 000...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Mustang, Edge i Fiesta ST – novinky v roce 2018, které Vás budou zajímat

Nový Mustang, Edge i Fiesta ST –...

Tento rok se novinkami u Fordu jen hemží a jedna je zajímavější než druhá. Nový Mustang – právě jsme ho vystavili na showroom a je úžasný! Tento model se bude nabízet i s klasickým...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Exkluzivní řada LEGO® Speed Champions se rozrůstá o Ford Fiesta WRC, s nímž tým M-Sport vyhrál mistrovství světa

Exkluzivní řada LEGO® Speed Champions...

Ford, LEGO® Group a tým M-Sport představují stavebnici soutěžního vozu M-Sport Ford Fiesta WRC Nový přírůstek řady LEGO® Speed Champions je oslavou úspěchů v loňském mistrovství světa v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nová modelová řada Ford KA+ se rozrůstá o crossover Active, inspirovaný vozy SUV

Nová modelová řada Ford KA+ se...

Nový Ford KA+ bude možné objednávat také v provedení Active, což je crossover se zvýšenou světlou výškou, robustně stylizovaným exteriérem a vyspělými technologiemi Nová modelová řada KA+...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Autorizovaní partneři Fordu nabízejí pod novou značkou Omnicraft servis a díly na vozy jiných výrobců

Autorizovaní partneři Fordu nabízejí...

Ford uvádí novou značku Omnicraft, pod kterou budou partneři Fordu v Evropě nabízet servis a náhradní díly pro vozy jiných výrobců Již v okamžiku spuštění je v nabídce 2 000...