Citroën na 76. Rallye Monte Carlo

Sébastien Loeb a Daniel Elena na voze Citroën C4 WRC vyhráli první podnik mistrovství světa. Stalo se tak už popáté v jejich kariéře.

Přebírání trofeje před Knížecím palácem se tak nesmazatelně zapsali do historie tradičního podniku jako rekordmani v počtu vítězství.

Na konečném 11. místě dojela díky znovu odstartování do tzv. Superally po problémech druhá posádka Citroën Sport Dani Sordó – Marc Martí a přispěla tak bodem do hodnocení Citroënu v Poháru konstruktérů.

Rallye v číslech

Vítězství v RZ

 • 1. etapa – RZ 1 : Dani Sordo (Citroën C4) – RZ 2 : Sébastien Loeb (Citroën C4).
 • 2. etapa – RZ 3 : S. Loeb – RZ 4 : D. Sordo – RZ 5, 6, 7 a 8 : S. Loeb.
 • 3. etapa – RZ 9 : D. Sordo – RZ 10, 11, 12 : S. Loeb – RZ 13 : Chris Atkinson (Subaru Impreza) – RZ 14: S. Loeb.
 • 4. etapa – RZ 15 : François Duval (Ford Focus) – RZ 16 : D. Sordo – RZ 17 : C. Atkinson – RZ 18 : F. Duval – RZ 19 : C. Atkinson.

Nejlepší časy celkem:

S. Loeb : 10 – D. Sordo : 4 – C. Atkinson : 3 – F. Duval : 2.

Vedení v soutěži:

RZ 1 : D. Sordo ; RZ 2 až 19 : S. Loeb.

Konečné pořadí jednotlivců:

 • 1. S. Loeb/D. Elena (Citroën C4) 3:39:17 hod.
 • 2. M. Hirvonen/J. Lehtinen (Ford Focus) + 2:34,4 min.
 • 3. C. Atkinson/S. Prévot (Subaru Impreza) + 2:58,6
 • 4. F. Duval/E. Chevailler (Ford Focus) + 2:59,7
 • 5. P. Solberg/P. Mills (Subaru Impreza) + 4:40,9
 • 6. G. Galli/G. Bernacchini (Ford Focus) + 8:46,5
 • 7. JM. Cuoq/P. Janvier (Peugeot 307) + 10:24,8
 • 8. PG. Andersson/J. Andersson (Suzuki X4) + 11:19,5
 • 9. H. Solberg/C. Menkerud (Ford Focus) + 12:43,6
 • 10. M. Wilson/S. Martin (Ford Focus) + 14:00,1
 • 11. D. Sordo/M. Martí (Citroën C4) + 20:40,5

Mistrovství světa FIA „Pohár konstruktérů“ (po 1. z 15 podniků):

1. Citroën Total, 11 – 2. Subaru, 10 – 3. Ford, 8 – 4. Stobart, 8 – 5. Suzuki, 2.

Mistrovství světa FIA „Pohár pilotů“ (1/15):

1. S. Loeb, 10 – 2. M. Hirvonen, 8 – 3. C. Atkinson, 6 – 4. F. Duval, 5 – 5. P. Solberg, 4 – 6. G. Galli, 3 – 7. JM. Cuoq, 2 – 8. PG. Andersson, 1.

C4 WRC navazuje na Xsaru

Citroën C4 WRC svým druhým vítězstvím na tratích legendární soutěže pokračuje v úspěšném tažení svého předchůdce, vozu Citroën Xsara WRC. « Za tento úspěch vděčíme především talentu a umění Sébastiena Loeba a Daniela Eleny, kteří absolvovali perfektní soutěž, » hodnotil rallye v cíli Olivier Quesnel, ředitel Citroën Sport. « Další vítězství pro náš tým je obrovskou odměnou pro každého v našem kolektivu Citroën Sport. »

Tým vedl od startu do cíle, když ve čtvrtek večer v pohoří Vercors šla do vedení dvojice Dani Sordó – Marc Martí, aby jejich pozici převzali týmoví kolegové hned po dalším testu. Následující nejlepší časy ukazovaly na to, že posádky Citroënu mohou zopakovat loňské double, první a druhé místo, ale Dani se nakonec musel spokojit se superally po technických problémech na RZ 11.

Předstihli legendy

Nedělní souboje na tratích, které zahrnovaly i dvě stoupání na neúprosný Col du Turini, mohly ještě přinést překvapení, nicméně Séb a Daniel je nepřipustili. Neudělali sebemenší chybičku na čtyřech etapách « pravdy » a nenechali se o triumf připravit ani závěrečnou superspeciálkou. Po ní už mohli slavit páté prvenství. V celkové bilanci tak nechali za sebou legendy Waltera Röhrla, Sandra Munariho a Tommiho Mäkinena, kteří zaostávají o jeden titul.

Při finiši na nábřeží v Monaku, na tiskové konferenci, všude široké úsměvy obou protagonistů jasně říkaly, jak moc jsou šťastní. « Víc než 37. vítězství v kariéře WRC nás těší pátý triumf právě na Monte Carlu. Myslím, že nejdůležitější na tom všem je způsob, jakým jsme letošního vítězství dosáhli, » říkal Séb. « Naše C4 WRC šlapalo po celou soutěž perfektně, nastavení jsme zvolili vynikající hned od začátku a ukázalo se, jak moc jsme pracovali na přípravách. Náš vůz a pneumatiky Pirelli, to šlo velmi dobře dohromady na asfaltových cestách, které byly navíc mnohde mokré. Je to pokaždé dobrý začátek sezony, když se podaří vyhrát v první soutěži, ale musíme zůstat na zemi. Ještě nás čekají další velmi těžké soutěže. »

Dobrý základ pro oba šampionáty

I přes trochu smutku Dani Sordó našel na svém výkonu něco pozitivního. « Byli jsme jediní, kdož stačili Sébastienovu tempu a drželi s ním krok. Naše auto bylo opět velice rychlé na asfaltu a byl jsem spokojený i s pneumatikami, které byly jedinou neznámou před startem soutěže. V neposlední řadě jsem také rád, že jsem mohl přispět bodem na konto Citroënu v Poháru konstruktérů. »

«Je to obrovské zadostiučinění začínat kariéru jako ředitel Citroën Sport vítězstvím právě na Monte Carlo. Máme dobrý základ v obou šampionátech, » uzavřel Olivier Quesnel. « Zůstávám ale realistou, vždyť na asfaltových površích se nám vždy daří. Nicméně následující podnik, Švédská rallye, bude úplně o něčem jiném. Naši soupeři budou na kluzkém povrchu nepochybně hodně silní, ale boje jsou stále otevřené. »

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Výrazná osobnost české hudební scény jezdí výrazným vozem

Výrazná osobnost české hudební scény...

Značka DS uvádí na trh nový atraktivní model, kompaktní prémiové SUV, DS 7 CROSSBACK. Jeho prvním uživatelem se stal houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který si klíčky od tohoto luxusního...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS PO BOKU NOVÉHO VOZU DS 3 CROSSBACK

FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS...

Showroom DS World  Paris se od 26. října mění na galerii moderního umění, která bude hostit  Fernanda Costu. Bude zde vystavena celá série děl tohoto sochaře používajícího pro tvorbu metodu...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - DS AUTOMOBILES ZVE K NÁVŠTĚVĚ PAŘÍŽSKÉHO AUTOSALONU

DS AUTOMOBILES ZVE K NÁVŠTĚVĚ...

Ať jste kdekoliv, společnost DS Automobiles vás zve na návštěvu svého stánku v Pavilonu 1 na pařížském autosalonu. Až do 14. října je možné na internetu absolvovat virtuální návštěvu...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4: VYSOCE VÝKONNÝ HYBRID BY DS

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4: VYSOCE...

Společnost DS Automobiles potvrzuje svou nabídkou výkonného hybridního motoru v segmentu kompaktních SUV, konkrétně u vozu DS 7 Crossback, že z hlediska technologického pokroku stojí na špici....

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - DS 3 CROSSBACK: IKONA STYLU HI-TECH

DS 3 CROSSBACK: IKONA STYLU HI-TECH

  Krásně vypracovaný vzhled a nevídané proporce, 100 % spalovací i 100 % elektrická varianta, exkluzivní inovace a jedinečná elegance… vůz DS 3 CROSSBACK posouvá hranice. Nová...