Bezpečnostní středisko Volvo Cars Safety Centre

– provedlo od svého uvedení do provozu v roce 2000 více než dva tisíce nárazových zkoušek.

Intenzita jeho činnosti v průběhu let vzrůstala a dnes se v této laboratoři provádí deset nárazových zkoušek týdně. Volvo Cars Safety Centre představuje jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu na světě.

 Bezpečnostní středisko Volvo Cars Safety Centre má za úkol reprodukovat celou řadu různých druhů nehod. Nárazová laboratoř je vybavena dvěma drahami – jednou pohyblivou a druhou pevnou. Pohyblivá dráha může být natočena až o 90 stupňů a umožňuje tak všechny druhy testů od čelních až po boční nárazy, přičemž ke srážkám může docházet pod různými úhly a při různých rychlostech. Pevná dráha je dostatečně dlouhá, aby bylo možné vozidla zrychlit až na 120 km/h. Dále lze v tomto zařízení provádět celou řadu dalších testů, jako jsou například převrácení vozidla, či srážka se zvířetem nebo s jiným objektem.

 Více než 100 nárazových zkoušek pro každý model

Požadavky definované různými úřady a orgány, jako jsou EuroNCAP nebo IIHS, představují pouze část náplně práce střediska; společnost Volvo Cars provádí dodatečné nárazové zkoušky, aby zajistila, že nárazová bezpečnost jejích vozidel bude na nejlepší možné úrovni. V průběhu vývoje každý nový model Volvo absolvuje nejméně 100 až 120 nárazových zkoušek.

„Abychom byli schopni nabídnout vozidla se špičkovou úrovní bezpečnosti, musíme ověřit, že naše systémy chrání cestující různých velikostí, při různých rychlostech a při celé řadě různých typů nehod. Je to právě schopnost napodobovat skutečné nehody, která dělá naše zařízení jedinečným,“ vysvětluje Magnus Krokström, vedoucí Volvo Cars Safety Centre.

Ročně je celkem provedeno přibližně 450 nárazových zkoušek. Vzhledem k tomu, že středisko Volvo Cars Safety Centre bylo jmenováno nejlepším bezpečnostním střediskem (Safety Centre of Excellence) v rámci Ford Motor Company, jsou zde testovány také ostatní značky vozidel vyráběných v rámci skupiny – včetně vozů Jaguar, Land Rover a Ford.

 

Reprodukce skutečných nehod

Vývoj a testy probíhající v laboratoři zahrnují rovněž rekonstrukci reálných nehod: „Analýza skutečných nehod a následné testování nových bezpečnostních systémů v laboratořích nám umožňují zvyšovat bezpečnost našich vozidel tak, aby byla bezpečnější také v reálném provozu,“ říká Magnus.

Vzhledem k tomu, že nová legislativa, situace na trhu a bezpečnostní systémy před laboratoř neustále staví nové výzvy, je důležité udržovat úzký kontakt s výzkumnými pracovníky, aby byla zajištěna vhodná alokace zdrojů s ohledem na budoucí vývoj. Například, když byla v roce 1996 zahájena příprava výstavby bezpečnostního střediska, očekávalo se, že významnou oblastí pro budoucí výzkum bude problematika kompatibility při srážkách malých a velkých vozidel. To se také potvrdilo. V posledních letech nabývají na významu také další typy testů včetně nárazů zezadu, které jsou stále častější zejména v hustém městském provozu, či boční nárazy pod různými úhly, ke kterým dochází na křižovatkách.

„Přestože jsme od zahájení provozu museli učinit některé změny, dnes pro naši práci v této laboratoři neexistují prakticky žádná omezení,“ říká Magnus.

 

Plánování a následná analýza

Provedení jedné nárazové zkoušky trvá pět dnů. Tři dny jsou věnovány přípravě zkušebních vozidel, instalaci senzorů a nástřiku matné barvy (obvykle oranžové), která zabrání vzniku odrazů od automobilu při pořizování videozáznamu. V této době jsou rovněž připraveny zkušební figuríny. Konečná příprava včetně instalace přístrojů a kamer probíhá v den před provedením zkoušky. Denně jsou provedeny přibližně dvě nárazové zkoušky, čímž je zajištěna efektivita provozu tohoto zařízení.

„Ačkoliv zkušební data je možné načíst během hodiny, je rovněž zapotřebí manuální prohlídka vozidla i zkušebních figurín. Naši analytici jsou schopni vypracovat předběžnou zprávu pro projektový tým pracující na vývoji daného vozidla během 24 hodin. Poté následuje detailnější analýza, která může trvat až čtrnáct dnů,“ dodává Magnus.

 Virtuální simulace

Počítačové nárazové simulace jsou prováděny za pomoci nejmodernějších počítačů již tři a půl roku před zahájením výroby nového modelu. Fyzické zkoušky začínají přibližně rok předtím, než je nový model uveden a trh. Mezi těmito testovacími vozidly jsou například zkušební vozy používané projektovým týmem pro jiné zkoušky. Automobily jsou podle potřeby upravovány tak, aby byly co nejvíce podobné konečné verzi. Žádné fyzické zkoušky však nejsou zahájeny do doby, než jsou bezpečnostní specialisté společnosti Volvo Cars spokojeni s výsledky virtuálních testů.

V poslední době bylo zahájeno rovněž testování aktivních bezpečnostních systémů – tedy systémů, které pomáhají nehodám předcházet. Ty si žádají mnohem efektivnější zkušební metody, než jaká byla první nárazová zkouška provedená s vozem Volvo před 50 lety, kdy byl automobil spuštěn ze svahu proti betonové zdi. Dnešní vysoké nároky představují jednu z největších výzev, které před göteborgským střediskem Volvo Cars Safety Centre stojí.

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra již dnes v úterý 24.října v Praze a ve čtvrtek a pátek 26. a 27.října v Brně

Nové Volvo XC40: Výjimečná premiéra...

Pracovníci Volva se těší na vaši návštěvu v Praze a Brně!!!      Volvo XC40 je malé SUV plné velkých inovací Zaujme expresivním designem, důmyslně řešeným úložným prostorem a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rroadshow s novým modelem Volvo XC60 proběhne  na dvoudenních akcích ve dnech od 25. srpna do 3.září v 5 městech: Zlín, Ostrava, Brno, Praha Velká Chuchle a Hradec Králové

Rroadshow s novým modelem Volvo XC60...

Připravte se na skandinávskou dokonalost! Volvo Car Czech Republic připravilo pro své klienty a fandy značky – atraktivní závěr prázdnin: koncem srpna vyrazí nové Volvo XC60 napříč...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém šampionátu WTCC, úspěchy však slaví i V60 Polestar v českých závodech!

Volvo S60 Polestar vítězí ve světovém...

Mistrovství světa cestovních automobilů WTCC patří k nejprestižnějším motoristickým podnikům a závodní speciály S60 Polestar tam nelze přehlédnout. (na fotografii Andrej Procházka a Volvo...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

VIDEO – Volvo XC60 – Ženeva 2017

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky VOLVO přímo z autosalonu v Ženevě.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Volvo Cars, prémiová automobilka, včera na Ženevském autosalonu odhalila dlouho očekávané nové luxusní SUV Volvo XC60

Společnost Volvo Cars, prémiová...

Nově představený model nahradí původní vysoce úspěšné Volvo XC60, které se po devíti letech svého uvedení na trh stalo v Evropě nejlépe prodávaným středně velkým prémiovým SUV,...