Pro úhradu parkovného lidé stále častěji využívají mobilní platby. Díky nim je možné úhradu na ulici, a to i v modré zóně, nebo v parkovacích domech a obchodních centrech realizovat klasickou platební nebo i tankovací kartou. Není tak třeba mít u sebe drobné a odpadá hledání parkovacích automatů, které třeba v pražských modrých zónách ani nenajdete. Zaplatit je možné i na dálku, je-li potřeba čas parkování prodloužit. Například v Brně se podíl mobilních plateb za parkování v posledním půlroce zdvojnásobil.
Začalo to SMS platbami, ale dnes se již pro úhradu parkovného ve stále větší míře využívají bezhotovostní platby pomocí mobilních aplikací či webových služeb. Jde o součást fenoménu digitálního parkování, jehož podstata spočívá v tom, že každé jednotlivé zaparkování vozidla je doprovázeno datovou informací určenou pro další zpracování. „V Česku je v současnosti datová informace spojena zatím jen s úhradou parkovného, která je společně s registrační značkou vozidla neprodleně zapsána do informačního systému, a evidencí registračních značek zpravidla rezidentů či abonentů v parkovacím systému. Vrcholem je pak kontrolní systém, jenž skenuje registrační značky parkujících vozidel a porovnává je s databázovými informacemi,“ vysvětluje Petr Horský, předseda Rady České parkovací asociace. Podle něj ale digitální parkování již od prvopočátku přináší enormní zvýšení efektivity a mobilní platby snižují náročnost všech systémů na potřebnou infrastrukturu.
Výhody mobilních plateb jsou zřejmé. Nepotřebujete drobné do automatu, protože úhrada probíhá prostřednictvím platební karty. Není tak nutné hledat parkovací automat a lze platit odkudkoliv, takže je například možné si na dálku připlatit za další parkování, když se někde zdržíte. „V Praze ani žádné parkovací automaty v modrých zónách nenajdete. Historicky zde totiž mohli parkovat pouze rezidenti. Mnoho řidičů proto stále neví, že se v modrých zónách na omezenou dobu v řádu několika hodin zaparkovat dá. Je ale třeba mít chytrý telefon a využít mobilní platební systém,“ upozorňuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, jež firmám poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Firmy a živnostníci mohou k mobilním platbám za parkování navíc využívat námi poskytované tankovací karty Shell, EuroOil a CNG. Na konci měsíce dostanou jednu souhrnnou fakturu, díky čemuž odpadá nutnost shromažďovat od řidičů parkovací lístky a proplácet jim parkovné zaplacené z vlastních prostředků,“ dodává Damir Duraković.
Statistiky ukazují, že obliba mobilních plateb prudce roste. „Přes náš mobilní platební systém lze momentálně platit v Praze, Brně, Olomouci, Liberci, Příbrami a v Rychnově nad Kněžnou, ale současně též na více než 30 parkovištích za závorou, například v obchodních centrech. Aktuálně ji využívá zhruba 140 tisíc unikátních registračních značek,“ uvádí Marek Klíma, projektový manažer společnosti MPLA, která provozuje nejrozšířenější mobilní platební systém v Česku. „Za rok 2018 evidujeme celkem 1 292 147 transakcí. Přitom od letošního ledna do půlky dubna to bylo už 683 417 transakcí. V dubnu 2018 jsme denně zaznamenali zhruba 4 200 transakcí. Momentálně se pohybujeme kolem 10 tisíc transakcí denně,“ dodává Marek Klíma.
Od září loňského roku zavedlo rezidentní parkování také Brno a i zde lze pozorovat prudký nárůst mobilních plateb. Od listopadu 2018, kdy se nový systém parkování rozšířil z centra města na další tři oblasti, se podle údajů Magistrátu města Brna celkový počet plateb pohybuje okolo 90 tisíc měsíčně a z toho mobilní platby tvoří 16 %. „Od listopadu do května se podíl plateb z mobilní aplikace zvedl dvojnásobně a roste každý měsíc. V rámci mobilní aplikace narůstá rovněž využití tankovacích karet. V listopadu 2018 jich bylo zaznamenáno okolo 150 měsíčně, zatímco dnes již 400,“ sdělila Radka Matuszková, projektová manažerka rezidentního parkování v Brně.