Směrem k zelenější budoucnosti: inovace, které přináší výzkum a vývoj společnosti Goodyear pomáhají vytvářet trvale udržitelnou budoucnost

Goodyear zkoumá použití biomateriálů a obnovitelných zdrojů, jako je např. kukuřice, při vývoji bioplnidel pro příští generaci pneumatik

Inovace, trvalý tok kreativních nových nápadů, výrobků a materiálů se nachází v samém středu aktivit společnosti Goodyear po více než sto let. Jedním z probíhajících výzkumných a vývojových projektů společnosti Goodyear je vývoj pneumatiky s velmi nízkým valivým odporem z ekologických zdrojů.

Evropská komise udělila společnosti Goodyear významný grant v oblasti výzkumu a vývoje, aby podpořila tuto inovační iniciativu. Grant je součástí programu Evropské unie „LIFE-Environment”. Na tomto projektu pracuje Goodyear v úzké spolupráci s italskou výzkumnou společností Novamont a německým výrobcem automobilů BMW.

„Tento projekt je jednou z iniciativ společnosti Goodyear s cílem vyvinout výrobky se zmenšeným dopadem na životní prostředí, aniž by došlo ke kompromisu v oblasti jízdní bezpečnosti,“ říká Joe Zekoski, Vice President Global Product Development & Technical Center Operations Goodyear. „Jedním z hlavních cílů projektu je vyvinutí nového bioplnidla jako alternativy k tradičním plnidlům používaným v pneumatikách. Toto nové plnidlo, které bude vyrobeno z obnovitelných zdrojů, jako je např. kukuřičný škrob, může mít velký vliv na životní prostředí a vést ke snížení emisí CO2 v průběhu procesu výroby,“ doplňuje Joe Zekoski.

Další cíl projektu se skládá z podrobné analýzy složení pneumatiky, zaměřené na snížení ztráty energie při pohybu automobilu. „Tento projekt má potenciál přivést nás k pneumatikám s nižším valivým odporem, delší životností a kratší brzdnou dráhou,“ upřesňuje Joe Zekoski.

Ve spolupráci se společností Goodyear se italská výzkumná společnost Novamont zaměří na vývoj nového bioplnidla a stanovení disperzní schopnosti ve struktuře pneumatiky. Ve světě vědy je Novamont uznáván jako průkopník ve vývoji výrobků pocházejících z obnovitelných surovin zemědělského původu, jako je např. škrob.

Goodyear bude společně s BMW testovat vyvinutý prototyp pneumatik a jejich optimalizované složení. „Odborné znalosti BMW v oblasti interakcí pneumatika-automobil, příbuzných testování a bezpečnostních požadavků jsou důležitým předpokladem pro úspěch projektu,“ vysvětluje Joe Zekoski.

Od sazí ke kukuřici

Dnes jsou saze a silika hlavními vyztužujícími komponenty používanými ve směsi pneumatiky. Jak výroba sazí, tak siliky vyžaduje neobnovitelné zdroje, jako je ropa, a produkuje emise CO2. Další vývoj ve výrobě biopneumatik by měl přinést částečné nahrazení sazí a siliky novou generací bioplnidel. Tyto výzkumné aktivity jsou v současné době prováděny společností Goodyear a jejím výzkumným partnerem, společností Novamont.

Výzkumný projekt sleduje cíl částečného nahrazení neobnovitelných plnidel biopolymerickými plnidly založenými na obnovitelných zdrojích a současně dosažení podstatného snížení (až o 30 %) valivého odporu pneumatiky, a tím i redukce emisí CO2 a spotřeby paliva.

Částečné nahrazení siliky a sazí druhou generací bioplnidel je slibným přístupem pro redukci vlivu pneumatiky na produkci CO2. První výsledky ukazují, že výrobní proces nového bioplnidla má lepší vyváženost CO2: na každý kilogram vyrobeného bioplnidla je ušetřeno 0,62 kg CO2. Celkový přínos při 20% nahrazení váhy siliky přináší redukci CO2 až o 8,2 g/km na pneumatiku s 30% snížením valivého odporu.

Menší valivý odpor přináší nižší spotřebu paliva

Kromě vývoje nových materiálů Goodyear také zkoumá interakci jejich struktury a optimalizuje dezén, geometrii běhounu a ukotvení pneumatiky. Kombinace nového materiálu a výzkumu struktury představuje optimální přístup pro vývoj inovačního dezénu pneumatiky, vhodného k dosažení snížení valivého odporu o 30 či více %.

Hlavním cílem je vyvinutí pneumatiky, která je přátelštější k životnímu prostředí a představuje specifické výhody pro zákazníka, jako je nižší spotřeba paliva, delší životnost či kratší brzdná dráha, a to bez kompromisů v jakémkoli jiném parametru pneumatiky, jako je přilnavost na suchém či mokrém povrchu, odolnosti vůči aquaplaningu nebo ovladatelnost.

Finanční nástroj „Environment LIFE“

Od roku 1992 je LIFE (finanční nástroj pro životní prostředí) důležitou součástí politiky Evropské unie v oblasti životního prostředí. Specifickým cílem tohoto nástroje je přispět k vývoji inovačních technik a metod spolufinancováním ukázkových projektů. Podle Evropské komise mohou tyto projekty demonstrovat nové metody a techniky pro řešení širokého spektra evropských problémů se životním prostředím.

Goodyear

Goodyear je jedním z největších světových výrobců pneumatik. Společnost zaměstnává přibližně 70 000 pracovníků a své výrobky vyrábí ve více než 60 závodech ve 26 zemích světa.

Novinky společnosti Goodyear již více než sto let nasazují laťku pro celý automobilový průmysl. Goodyear je průkopníkem inovační bezpečnostní technologie známé jako RunOnFlat, jež řidiči umožňuje pokračovat v jízdě i po defektu pneumatiky. Goodyear je v této oblasti světovou špičkou: pneumatiky s touto technologií najdeme na různých vozech BMW, cenami ověnčeném Mini, vysoce výkonných vozech Mercedes-Benz a u dalších značek. V roce 2007 Goodyear dodal přes 2,5 milionu pneumatik RunOnFlat.

Více informací naleznete na adrese www.goodyearpneu.cz.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Aramco a Stellantis potvrzují kompatibilitu syntetických paliv s evropskými motory

Aramco a Stellantis potvrzují...

Skupina Stellantis dospěla po několikaměsíčním testování ve svých technických centrech po celé Evropě k závěru, že 24 rodin motorů, které používají její evropská vozidla prodaná od...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Evropské snahy o snížení emisí CO2 ohroženy Českou republikou

Evropské snahy o snížení emisí CO2...

Průměrné emise CO2 u nově zaregistrovaných osobních aut v Evropě sice rok od roku klesají, ale Česká republika kazí evropské emisní statistiky. Češi totiž kupují nová auta s vysokou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“.  V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Amarok jako kempovací vůz se střešním stanem a hardtopem

Nový Amarok jako kempovací vůz se...

Volkswagen Užitkové vozy představuje na veletrhu Caravan Salon přestavbu modelu Amarok PanAmericana. Tento speciální pick-up byl upraven společností Genesis Import. Vznikl tak dokonalý automobil pro...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nové BMW X5 Protection VR6

Nové BMW X5 Protection VR6

Nové provedení nejprodávanějšího pancéřovaného vozu světa s klasifikací VR6 přichází s přepracovaným designem a upraveným interiérem se špičkovými prvky digitalizace – přebírá...