Škoda Auto v Ženevě – dvě světové premiéry a mnoho novinek

Ostrá soutěžní Škoda Fabia WRC a sportovní Škoda Fabia RS.

Ústředním prvkem prezentace značky Škoda na letošním ženevském autosalonu je nová soutěžní Škoda Fabia WRC. Tento vůz bude v nedaleké budoucnosti nasazen v soutěžích mistrovství světa, přičemž v továrním týmu Škoda Motorsport nahradí dosavadní automobil Škoda Octavia WRC.

Škoda Auto v Ženevě - dvě světové premiéry a mnoho novinek
Škoda Auto v Ženevě - dvě světové premiéry a mnoho novinek
Škoda Auto v Ženevě - dvě světové premiéry a mnoho novinek


Ve světové premiéře se na ženevském autosalonu představila také nová sportovní verze Škoda Fabia RS. Novinka nezapře příbuznost s „ostrým“ soutěžním vozem Škoda Fabia WRC a tvoří tak výkonový vrchol modelové řady Fabia. Novinkou pod kapotou je vznětový motor 1.9 TDI PD o výkonu 96 kW (130 k). S tímto motorem dosahuje Škoda Fabia RS maximální rychlosti 204 km/h, zrychlí z 0 na 100 km/h za 9,6 s, přičemž kombinovaná spotřeba činí pouze 5,6 l/100 km. S charakteristikou motoru je vhodně sladěna šestistupňová převodovka.


Další významnou novinkou autosalonu jsou nové motory, které se objeví pod kapotami vozů modelové řady Fabia. Jedná se o benzinový tříválec 1.2 12V HTP o výkonu 47 kW (64 k) – výkonnější modifikaci motoru 1.2 HTP/40 kW představeného v loňském roce, který se od svého předchůdce liší především čtyřventilovým rozvodem. Další novinkou je moderní naftový tříválec 1.4 TDI PD o výkonu 55 kW (75 k), kterým Škoda Auto reaguje na trend rychle rostoucího zájmu o úsporné maloobjemové naftové motory v této kategorii vozidel.