Do Rotterdamu je pozváno přes 230 studentských týmů ze třiceti zemí Evropy a Afriky, aby posunuli hranice nejúspornějších vozidel současnosti.
Za posledních třicet let soutěž zaznamenala ohromný vývoj
V roce 1985, kdy soutěž začínala, přihlašovali studenti dřevěná vozidla poháněná motory ze sekaček. O tři desetiletí později se soutěže každoročně účastní přes 3 000 studentů a profesorů z celé Evropy a jejich klání si nenechalo ujít v loňském roce na 40 000 návštěvníků.
Shell Eco-marathon je rozdělen do dvou kategorií
– futuristických Prototypů a kategorie UrbanConcept, v níž se představují konvenčnější studie vozidel. V obou kategoriích se pak dále soutěží podle jednotlivých typů použité energie. Nejúspěšnějším týmem prvního ročníku v roce 1985 byl švýcarský tým Henry, kterému se povedlo s jedním litrem paliva překonat vzdálenost 680 kilometrů. Třicet let poté překonávají týmy nesrovnatelně větší vzdálenosti. V roce 2014 nastolil francouzský tým Microjoule La Joliverie v totožné kategorii nový rekord, kdy na jeden litr paliva urazil neuvěřitelných 3 314,9 kilometrů.
Vozidla budoucnosti a novinky v soutěži v letošním roce
Studenti využívali na zdokonalování svých technologií a technických řešeních technologie 3D tisku, testování v aerodynamickém tunelu, počítačem řízené škrtící klapky v motoru, to je pouze několik málo příkladů, jak studenti pracují s nejmodernějšími technologiemi. V letošním roce si mohou týmy vybrat v soutěži nový typ paliva – CNG (zkapalněný zemní plyn). CNG je palivo s nízkými emisemi uhlíku, které může být využito jako alternativa benzínu a nafty.
Norman Koch, technický ředitel Shell Eco-marathonu zdůraznil:
„Sezóna 2015 slibuje vzrušující rok pro evropskou část závodů. Spolu s oslavami 30. výročí soutěže si připomeneme důležité momenty posledních tří desetiletí Shell Eco-marathonu. Budeme se ale především dívat do budoucnosti na nové technologie, které mohou pomoci řešit globální problémy, kterým čelíme při hledání nových řešení v oblasti energie a mobility. Už se nemohu se dočkat, až uvidím, s čím studenti na letošní ročník dorazí.”
Více informací k soutěži na
nebo sledujte Facebook nebo Twitter.
O Shell Eco-marathonu
Shell Eco-marathon je výjimečná celosvětová soutěž, která vede studenty k posouvání hranic v energetické efektivnosti silniční dopravy. Soutěž nabízí prostor pro studenty k testování vozidel, která sami navrhli a sestavili. Jejím cílem je inspirovat mladé lidi ke studiu technických věd a stát se budoucími inženýry a vědci.
Na Shell Eco-marathonu mezi sebou soutěží budoucí generace inženýrů a vědců ve věku 16-25 let z 30 zemí Evropy a Afriky. Úspěch závisí na celkové vzdálenosti, kterou tým dokáže urazit se svým vozidlem na ekvivalent 1kWh energie nebo 1 litru paliva. Díky městskému okruhu v Rotterdamu přináší Shell soutěžní klání blíže veřejnosti. Shell Eco-marathon je viditelnou ukázkou závazku společnosti Shell pomoci světu naplnit rostoucí energetické potřeby zodpovědným způsobem i demonstrací vzájemné spolupráce mezi studenty, partnery a veřejností.
Shell Eco-marathon Europe slaví letos od 21. do 24. května 30. výročí konání závodu a uskuteční se počtvrté v řadě v holandském Rotterdamu. Během závodu je na místě připravena celá řada aktivit, které mají inspirovat všechny obyvatele, kteří se zajímají o budoucnost využívání energie a o technologie, které pomohou uspokojit rostoucí poptávku po energii.
Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se pořádají v USA a Asii: Shell Eco-marathon Americas se konal od 9. do 12. dubna v Detroitu a Shell Eco-marathon Asia proběhl od 26. února do 1. března v Manile na Filipínách.
Royal Dutch Shell plc
Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterdamu a New Yorku. Společnost Shell působí v přes 90 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu i přepravy ropných produktů či chemikálií a projektů obnovitelné energie. Více informací naleznete na ww.shell.com.
Více na: