Renault Talisman: automobilový sen

Luxusní studie kupé spojuje sportovní charakter, pohodlí a smyslnost. Světovou premiéru viděli návštěvníci frankfurtského autosalonu.

Renault Talisman: automobilový sen

Studie luxusního čtyřmístného sportovního kupé Renault Talisman je předzvěstí toho, jak by mohl v budoucnosti vypadat interiér našich vozidel. Tzn. pohodlný s čistými liniemi a klidný. Jednoduchost vnitřku kabiny ukrývá technickou složitost a přitom zdůrazňuje volný prostor a lehkost k poskytnutí příjemného pocitu ve voze. Talisman přináší nové vnitřní pohodlí a zavádí koncepci „Touch Design“ pro vztah mezi člověkem a strojem.

Dvojice 2,45 m širokých dveří se elektrohydraulicky otevírá vzhůru, čímž se odhalí velmi prostorný interiér, do kterého není přístup narušen žádným středním sloupkem. Vzdušný i elegantní interiér připomíná svět bytové architektury. Kolem šedě potaženého středního tunelu se rozprostírá červená kůže, která zároveň potahuje anatomická sedadla z uhlíkových vláken. Uvnitř ukrytý vzduchový polštář přizpůsobuje dle potřeby výšku sedáku.

Renault Talisman: automobilový sen

Jednoduchá palubní deska spojená s vrchním krytem tenkými kovovými pásky připomíná tvarem křídlo letadla. Její eleganci potvrzuje i to, že na ní není nic jiného než hodiny Tag Heuer.

Renault Talisman je vytvořen v duchu, že technika je ve službách člověka a nesmí jí být věnován prostor na úkor cestujících. Sedadla jsou pevná, zatímco palubní deska vzájemně propojená se soustavou pedálů jsou elektricky posuvné vpřed a vzad. Řidič si tak může najít nejvhodnější polohu řízení. Toto uspořádání poskytuje cestujícím vzadu jistotu stálého prostoru pro nohy.


Po obou stranách volantu jsou čtyři přístroje tvořené vždy trojicí nad sebou umístěných skleněných disků. Do středního disku jsou laserově vyryty číslice, jako by „plavaly“ ve vzduchu.


Renault Talisman: automobilový sen

Vozidlo se startuje nízkofrekvenční kartou „hands free“, stejně se otevírají boční dveře a zavazadelník. Snímače pro boční dveře jsou umístěny pod blatníky a pro zavazadelník vzadu. Víceúčelový displej 16/9 s hlasovým ovládáním umístěný v horní části palubní desky ukazuje panoramatický výhled dozadu díky třem kamerám. Displej také poskytuje informace týkající se navigace, hi-fi systému, klimatizace, bezpečnostních systémů. Každý prvek musí být jak dokonale ergonomický, tak dokonale estetický podle konceptu „Touch Design“, který není pouze otázkou vzhledu, ale jde také o hmatovou přitažlivost předmětu. Smyslem je učinit používání techniky pro člověka samozřejmým a přirozeným. Jde o to zjednodušit technické celky, které jsou nutně složité.

Takové zjednodušení složitosti najdeme u ovládacích prvků. Např. plát kůže, měkký na omak, který tvoří volič převodovky dokonale zapadá do dlaně, takže používání přímo vyplývá z tvaru. Dotyk ovládacích tlačítek je rovněž velmi příjemný. Pod kůží se při dotyku prstu prohne pružná hmota. Stejně tak jsou na volantu a na páčkách již vytvarovány otisky ruky nebo prstu; páčky mají profil „stěrky“.


Pro větší pohodlí, funkčnost a estetický dojem vytvořili designéři Renaultu i dvě zavazadla, která se upevňují na kolejnice vestavěné v zavazadelníku. Otevírají se stiskem tlačítka z průhledné hmoty, pružného a ergonomického, kde je vyznačen otisk prstu.


Světlomety využívající pro odraz světla technologie fluidní optiky jsou tvořeny proskleným pásem, který je prodloužen výstupkem na předních blatnících. Mřížka chladiče posiluje novou vizuální identitu značky Renault budovanou kolem centrálního tvaru „V“.


Zadní kola pohání vidlicový osmiválec 4.5, jehož chlazení je optimalizováno přidáním bočních odsávacích výstupů. Difuzér v dolní části vzadu má zlepšit aerodynamickou přesnost a stabilitu.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

KIA Motors Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA MOTORS CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na dovolenou v obytném voze

Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na...

Platforma pro sdílení aut HoppyGo nedávno rozšířila kapacitu vozového parku na 2 500 vozů, ve kterém nechybí ani pojízdný “rodinný hotel” Fiat Ducato. Oproti vozům s obytnou vestavbou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Které auto do 100 tisíc doporučíte příbuzným? Profesionální mechanici hodnotili nejoblíbenější značky Čechů

Které auto do 100 tisíc doporučíte...

Jaké auto v jednotlivých cenových kategoriích by doporučili svým známým automechanici? To zjišťoval unikátní průzkum prováděný sítí nezávislých autoservisů ProfiAuto. 239...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Sdílení aut mezi uživateli se v ČR těší velké oblibě, v Brně vzrostla poptávka na dvojnásobek

Sdílení aut mezi uživateli se v ČR...

počet zápůjček v Brně meziročně stoupl o více než 100 % příjmy majitelů z pronájmu meziročně vzrostly o téměř 200 % o 130 % se navýšil i počet nových uživatelů nejžádanější jsou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Auta na náplavce startují již ve čtvrtek!

Třetí ročník výstavy Auta na náplavce, který pořádá časopis Svět motorů z mediálního domu Czech News Center, doslova klepe na dveře. Vše vypukne u Vltavy v Praze už ve čtvrtek 29. srpna...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - AAA AUTO překonalo historický rekord, skupina loni prodala 83 000 aut

AAA AUTO překonalo historický rekord,...

V Česku si lidé z „Áček“ odvezli téměř 50 000 vozů, nejpopulárnější byly Octavie Po jedenácti letech padl v síti AAA AUTO prodejní rekord – v roce 2018 skupina AURES Holdings, kam...