Připravte se letos dobře na jízdu v zimě

Zima sebou přináší zrádné jízdní podmínky různého typu. Ať už se při každodenním ranním dojíždění potýkáte se zledovatělými silnicemi nebo absolvujete dlouhé trasy při dešti na bahnem pokryté silnici, měli byste být připraveni na vše, co vás může na silnici potkat. Dokonce již na začátku zimy vás čeká vlhký asfalt, vozovka posetá listy a zhoršená viditelnost, takže není důvod čekat, až přijde sníh a skutečně zimní podmínky.

Car tires on winter road covered with snow

Následující tipy společnosti Goodyear vám pomohou, abyste svůj vůz lépe připravili na nepřízeň počasí a omezili nebezpečné situace za volantem.

Pozor na rychlou jízdu

Mokré a zledovatělé silnice snižují trakci, takže se vůz při příliš rychlé jízdě daleko hůře ovládá. Vzhledem k tomu, že déšť, led a sníh mohou prodlužovat brzdnou dráhu, je důležité zpomalit a upravit odstup, abyste mohli vozidlo bez problémů úplně zastavit.

Citlivé přibržďování vám pomůže zpomalit, ale nezapomínejte k tomu účelu využívat také řadicí páku – díky přeřazení na nižší rychlostní stupeň budete moci zpomalovat bezpečněji a s menším rizikem zablokování kol a smyku.

Zkontrolujte pneumatiky

Je důležité kontrolovat, zda se hloubka běhounu vašich pneumatik pohybuje v mezích daných zákonem. Pokud pravidelně jezdíte v opravdu zimních podmínkách, zajistí vám zimní pneumatiky kratší brzdnou dráhu. Ale zimní pneumatiky se v tomto ročním období doporučují, i když žádný sníh a led na vozovce nejsou. Hlídejte si průměrnou venkovní teplotu: Goodyear doporučuje přezout na zimní pneumatiky při první změně počasí. Například pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ nabízejí příkladnou ovladatelnost za každého počasí.

High Resolution

Jak vysvobodit uvízlý vůz

Zima s sebou přináší také nebezpečí, že uvíznete v blátě nebo sněhu. Pokud k tomu dojde, je důležité vědět, jak postupovat. Dupnout na pedál plynu ve snaze o vyjetí je zcela kontraproduktivní, kola vozu se začnou protáčet a ještě více vůz zahrabou.

Místo toho se zkoušejte pomalu rozjet se zařazeným vyšším rychlostním stupněm. Nižší točivý moment vám pomůže zlepšit záběr a zamezí protáčení kol.

Pozor na led

Mosty jsou náchylnější k vytváření ledové pokrývky než běžné silnice, takže na ně vjíždějte s maximální opatrností, před nájezdem na most zpomalte a jeďte opatrně. To vám pomůže, pokud opravdu narazíte na zledovatělý povrch.

Buďte připraveni

Pokud se chystáte na dlouhou cestu a hrozí špatné počasí, stojí za to přibalit něco pro případ uvíznutí nebo pro případné čekání na asistenční vozidlo. Zvažte třeba některé z těchto věcí:

 • teplé oblečení a přikrývky
 • občerstvení a voda
 • výstražný trojúhelník
 • reflexní bunda nebo vesta
 • svítilna
 • nabíječka do auta
 • hasicí přístroj
 • lékárnička

Některé z nich – jako například reflexní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička – patří ve většině zemí k povinné výbavě. V cizině se vždy seznamte se s místními předpisy, abyste se ujistili, že máte ve voze alespoň minimální předepsanou výbavu. Všechny uvedené věci vám pomohou, pokud bude mít váš vůz poruchu nebo když zabloudíte. Ale ještě důležitější je ujistit se, že je vaše vozidlo na cestu skutečně dobře připraveno.

Zkontrolujte vůz

Každé vozidlo s jakoukoli menší závadou by mohl s větší pravděpodobností přestat sloužit, až když udeří chladné počasí. Je proto důležité, abyste auto zkontrolovali důkladně – nejen jeho pneumatiky – zvláště pokud plánujete v zimě ujet hodně kilometrů. Nezapomeňte zkontrolovat, zda:

 • je nabitá baterie
 • jsou všechna světla v plně provozuschopném stavu
 • máte kvalitní stěrače, které nejsou poškozené nebo prasklé
 • je v ostřikovačích čelního skla doplněna kapalina vhodná pro teploty pod bodem mrazu

Auto v perfektním stavu vám v zimě bude dělat lepší službu než vůz s jakoukoli, byť sebemenší, závadou.

Women by car on winter

Nerozptylujte se při jízdě

Ze všeho nejvíc je při jízdě v zimě třeba, abyste byli pozorní a ostražití. Abyste se bezpečně dostali do cíle, bude zvládnutí jízdy za špatné viditelnosti a často ve velmi zrádných podmínkách vyžadovat veškerou vaši pozornost.

Příprava vozidla na zimu nemusí být až tak obtížná. Čas, který jí věnujete, se vám však vyplatí, protože vám pomůže, abyste zůstali na silnici v bezpečí i za špatného počasí.

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autocentrum Jan Šmucler
Dvořákova 304, 346 01 - Horšovský Týn
379 412 279
plzen@smucler.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autodružstvo Frýdek Místek
Beskydská 704, 738 02 - Frýdek Místek
730 588 237
seat@autodruzstvo-fm.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 6 VYHRÁLY NEJNOVĚJŠÍ TESTY LETNÍCH PNEUMATIK

GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 6 VYHRÁLY...

Testovací řidiči Auto Bildu udělili pneumatikám šestkrát hodnocení „vzorné“ Rovněž média Tyre Reviews a Aftonbladet je označily za společného vítěze testu Pneumatiky Goodyear Eagle F1...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Goodyear vyvinul unikátní pneumatiky Eagle F1 SuperSport pro Pure ETCR

Goodyear vyvinul unikátní pneumatiky...

Inspirací pro pneumatiky Goodyear Pure ETCR byly silniční Eagle F1 SuperSport Goodyear je výhradním dodavatelem pneumatik pro nejvýkonnější cestovní vozy světa Testování začíná tento týden...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Goodyear se vrací do hry o titul na znovuotevřených závodech WEC, které zahájí závod ve Spa-Francorchamps

Goodyear se vrací do hry o titul na...

Partnerské týmy Goodyear jsou druhé a třetí v pořadí LMP2 Minulý víkend využily závod ELMS pro přípravu Třetí „B-spec“ běhounová směs má na WEC premiéru Boj značky Goodyear o...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Goodyear rozšiřuje silniční řadu o nové návěsové pneumatiky KMAX T GEN-2

Goodyear rozšiřuje silniční řadu o...

Jejich hlavními přednostmi jsou vysoký kilometrový proběh díky delší životnosti a plná shoda s podmínkami označení 3PMSF. Společnost Goodyear doplňuje svou prémiovou řadu nákladních...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - VZDUCHOLOĎ GOODYEAR SE VRACÍ NAD EVROPU

VZDUCHOLOĎ GOODYEAR SE VRACÍ NAD EVROPU

Ikona se vrací na evropské nebe: poprvé po téměř deseti letech nad kontinentem prolétá legendární vzducholoď Goodyear. Návrat pověstné vzducholodi je zatím poslední v řadě nových investic...