OMV a Gazprom prohlubují spolupráci v plynárenství

Společné skladovací projekty přispějí k zabezpečení evropských dodávek

Při příležitosti středeční oficiální návštěvy Vladimira Putina v Rakousku podepsali Wolfgang Ruttenstorfer, šéf OMV, a Alexej Miller, předseda představenstva Gazpromu, Memorandum o porozumění, v němž se zavázali k další spolupráci v plynárenství.

Obě společnosti potvrdily záměr bližší spolupráce v rámci Central European Gas Hub v rakouském Baumgartenu a ve skladování plynu. Podpisem Memoranda obě společnosti usilují o posílení zabezpečení dodávek plynu do Evropy.

Gazprom na základě Memoranda vstoupí do Central European Gas Hub, dceřiné společnosti OMV Gas International. Předávací stanice v Baumgartenu, která je její součástí, již nyní patří ke třem nejvýznamnějším v Evropě. V roce 2006 přes ní prošlo 7,7 miliard kubických metrů plynu, v roce 2007 je to 1,3 miliardy kubických metrů měsíčně. A tento objem by se měl do budoucna dále zvyšovat.

„Naším záměrem je společně rozvíjet tuto stanici, abychom maximálně zvýšili její význam v rámci kontinentální Evropy. Společná dohoda znovu ukazuje, že strategie Gazpromu koresponduje s dynamickým rozvojem energetického sektoru Evropské unie,“ sdělil Alexej Miller.

Memorandum o porozumění také obsahuje dohodu o společných skladovacích projektech, které posílí pozici Central European Gas Hub. OMV a Gazprom budou spolupracovat na vybudování skladů nedaleko stanice v Baumgartenu. Společnosti také budou zvažovat další možnosti podobných společných projektů v sousedních zemích.

„Tyto integrované projekty představují další milník v naší spolupráci a podstatně přispějí k posílení zabezpečení dodávek zemního plynu do Evropy,” prohlásil Wolfgang Ruttenstorfer, šéf OMV.

Další detaily zůstanou podle dohody důvěrné.

Doplňjící informace:

Central European Gas Hub:

Central European Gas Hub (CEGH), dceřiná společnost OMV Gas International, poskytuje mezinárodní platformu pro obchodování s plynem. V roce 2006 se prostřednictvím CEGH prodalo 7,7 miliard kubických metrů, což je více než trojnásobek roku předchozího. Tím se zařadila mezi tři největší plynárenské centrály v Evropě. Tato pozice byla ještě více upevněna v prvních měsících roku 2007, kdy měsíčně přes CEGH prošlo 1,3 miliard kubických metrů.

OMV Gas International:

OMV Gas International je klíčovou dceřinou společností OMV v plynárenství. S aktivitami v oblastech obchodu s plynem (např. dceřiná společnost EconGas) a logistiky a skladování (OMV Gas, Central European Gas Hub, Nabucco Gas Pipeline International, Adria LNG) patří mezi největší plynárenské společnosti ve střední Evropě. V roce 2006 OMV Gas International prodala 9,1 miliard krychlových metrů plynu a transportní kapacity o objemu 47 miliard krychlových metrů za rok.

Gazprom

Gazprom je největší společností na světě působící v plynárenství a ropném průmyslu. Skupina vlastní nejbohatší zdroje zemního plynu. Z celkových světových zásob jde o 17% podíl, v rámci Ruska disponuje 60 %. Rezervy Gazpromu se odhadují na 29,1 bilionu kubických metrů.

OMV v České republice

Skupina OMV působí v České republice od roku 1991, kdy zde založila svoji 100% vlastněnou dceřinou společnost OMV Česká republika, s.r.o., s centrálou v Praze. Nejdůležitější událostí v historii firmy byla akvizice sítě čerpacích stanic Aral v říjnu 2005. Tím získala OMV 18% podíl na trhu, a stala se tak jedničkou českého trhu. OMV v České republice přímo zaměstnává 106 lidí, nepřímo pak 1 800. Společnost se zabývá především prodejem pohonných hmot prostřednictvím svých 220 čerpacích stanic po celé České republice.

Všechny stanice jsou efektivně rozmístěné na dálnicích, frekventovaných silnicích a ve větších městech. Kromě pohonných hmot nejvyšší kvality nabízejí svým zákazníkům další služby včetně provozu oblíbených VIVA Shopů, v nichž si je možno vybrat z široké nabídky pečiva, občerstvení a předmětů denní potřeby (momentálně je v České republice k dispozici 129 VIVA Shopů).

Skupina OMV je vedoucí ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě. V oblasti rafinace a marketingu je aktivní ve 13 středoevropských zemích.

OMV Aktiengesellschaft

OMV Aktiengesellschaft je jednou z největších rakouských průmyslových firem s volně obchodovatelnými akciemi. Její celkové tržby v roce 2005 činily 18,97 miliardy eur, počet zaměstnanců 40 993 a tržní kapitalizace cca 14 miliard eur. Co se týče rafinace a marketingu, je OMV aktivní ve 13 zemích. Průzkumné a těžební aktivity provádí OMV v 20 zemích pěti kontinentů. OMV podniká i v plynárenství. Ročně prodá více než 14 miliard kubických metrů zemního plynu. Předávací stanici v Baumgartenu projde ročně 47 miliard kubických metrů. Central European Gas Hub, dceřiná společnost OMV Gas International, patří mezi tři největší předávací stanice v Evropě. Skupina OMV vlastní i podíly v integrovaných chemických a petrochemických podnicích – 50 % ve společnosti AMI Agrolinz International GmbH a 35 % ve společnosti Borealis A/S, která je jedním z největších světových výrobců polyolefínů. Dále vlastní 51% podíl ve společnosti Petrom SA, 50% podíl ve společnosti EconGasGmbH, 45% podíl v rafinační síti BAYERNOIL a 10 % v maďarské ropné a plynárenské společnosti MOL.

Po odkupu většinového podílu v největší rumunské ropné a plynárenské společnosti Petrom SA se společnost OMV stala největší ropnou a plynárenskou společností ve střední Evropě se zásobami ropy a zemního plynu přes 1,3 miliard barelů ropného ekvivalentu, denním objemem těžby 324 000 barelů a roční kapacitou rafinérií 26,4 milionů tun. OMV v současné době provozuje 2 540 čerpacích stanic ve 13 zemích. Tržní podíl skupiny v oblasti rafinace a prodeje v Podunají dosahuje 20 %.

Svoji pozici v Evropě OMV posílila i v roce 2006 – akvizicí 34,96 % Petrol Ofisi, přední turecké společnosti.

V červnu 2006 OMV založila OMV Future Energy Fund, plně vlastněnou pobočku, která má podporovat projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie. S více než 100 miliony eur má přispět k zahájení přeměny z ryze ropné a plynárenské společnosti na energetickou skupinu, která ve svém portfoliu počítá i s obnovitelnými energiemi.

OMV: korporátní společenská odpovědnost

Společnost OMV se plně zavazuje, že bude plnit hodnoty stanovené ve vlastním kodexu. Jde především o spoluodpovědnost za sociální a životní prostředí ekonomicky slabých regionů. OMV si zakládá na tom, že se věnuje i záležitostem, které se k jejímu působení vztahují ekonomicky, sociálně a environmentálně. Všechny aktivity na podporu společenské odpovědnosti se zaznamenávají v půlročních zprávách vytvořených podle směrnic globální iniciativy k podávání zpráv (Global Reporting Initiative).

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Výjimečné partnerství: Závodní tým formule 1 se bude nově jmenovat Scuderia Ferrari HP

Výjimečné partnerství: Závodní tým...

Globální spolupráce dvou předních značek HP a Ferrari zahrnuje společný závazek k inovacím, výkonu a důvěře. Logo HP se na formulích objeví již v nadcházejícím závodě F1 v Miami....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jozef Kabaň se podepíše pod design nových MG

Jozef Kabaň se podepíše pod design...

Slovenská designová star Jozef Kabaň má novou práci. Světoznámý automobilový tvůrce se stal 22. dubna 2024 oficiálně novým členem rodiny MG na pozici Vice President of Global Design Center....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Francouzské otevření nové sezony

Francouzské otevření nové sezony

Tým Rabbit Czech Racing otevřel letošní sezónu prvním podnikem mezinárodního seriálu FIA International Hill Climb Cup ve francouzském St Jean du Gard. Jezdec Adam Králík obsadil na této trati...

Volvo bude mít díky bioplynu první...

Volvácký výrobní závod v čínském Tchaj-čou přechází na bioplyn, díky čemuž se stává první klimaticky neutrální továrnou v Číně značky. Využívání bioplynu namísto zemního plynu...