Automobilka Toyota se už podesáté umístila na prvním místě v automobilovém průmyslu v žebříčku největšího počtu podaných patentů, který zveřejnila Asociace vlastníků duševního vlastnictví. V roce 2023 přijal americký Úřad pro patenty a ochranné známky 2667 žádostí největší světové automobilky.
Zatímco v segmentovém žebříčku automobilek Toyota porazila druhý Hyundai s 2052 patenty a třetí Ford s 1306 přihláškami, v celkovém žebříčku se před japonskou značku dostal Samsung s 9036 patenty, LG Electronics se 4170, IBM s 353 přihláškami a dále firmy Qualcomm, Taiwan Semiconductor a Canon. Naopak až za ní skončily společnosti jako Aplhabet nebo Apple.
Tento výsledek řadí Toyotu mezi nejlepší inovátory ve Spojených státech. Celkově, bez ohledu na obor, Toyotě patří sedmé místo v žebříčku 300 nejlepších organizací, kterým byly uděleny patenty v USA.
Ve strukturách skupiny je v současné době 20 významných výzkumných a vývojových center. Pět z nich se nachází v Severní Americe, tři v Evropě, osm v Japonsku a čtyři v dalších asijských zemích. Přibližně polovina všech patentů, které společnost celosvětově podala, se týká budoucího vývoje v oblasti automobilového průmyslu, včetně elektrifikace hnacího ústrojí, systémů autonomního řízení a on-line technologií pro vozidla.
Cílem je klimatická neutralita do roku 2050
Cílem výzkumu Toyoty po celém světě je především dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Hlavním výzkumným a vývojovým centrem společnosti v Americe je Toyota Research Institute, který se specializuje na technologie budoucnosti, jako autonomní automobily, robotiku, umělou inteligenci, čistou energii a inovativní materiály.
Další výzkumné centrum Toyota Collaborative Safety Research Center se zaměřuje na širokou problematiku bezpečnosti silničního provozu a spolupráci s univerzitami a výzkumnými ústavy. TMNA R&D York Township v Michiganu pak pracuje mimo jiné na nových generacích automobilů a pohonných jednotek a letos odstartovala investici 50 milionů dolarů do nové laboratoře na výrobu baterií.
Také další výzkumná a vývojová centra Toyoty v Evropě, Japonsku a Asii provádějí výzkum v oblasti inteligentní mobility, digitálních technologií, robotiky a inteligentních měst, jakož i bezemisních pohonů a zdrojů energie, včetně vodíkových technologií. Celosvětové investice Toyoty do výzkumu a vývoje dosahují 1240 miliard jenů ročně, což odpovídá výdajům ve výši jednoho milionu dolarů za hodinu.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.
SEAT – španělský temperament s německou technologií