Mazda vyvinula celosvětově první systém rekuperačního brzdění pro osobní automobily, který využívá kondenzátor

Toto průlomové řešení, které jeho výrobce nazval „i-ELOOP“, se začne objevovat ve vozech značky Mazda již během roku 2012. Mazda představí systém „i-ELOOP“ již zítra na 42. tokijském autosalonu v rámci koncepčního automobilu TAKERI.

V běžném provozu s častým střídáním zrychlování a zpomalování může systém „i-ELOOP“ zlepšit spotřebu paliva až o 10 procent.

Systém rekuperačního brzdění od Mazdy

– je jedinečný tím, že využívá kondenzátor – elektrotechnickou součástku sloužící k dočasnému uchování elektrického náboje. Oproti akumulátoru se kondenzátor nabíjí i vybíjí daleko rychleji a při dlouhodobém používání neztrácí své původní vlastnosti. Systém „i-ELOOP“ účinně převádí kinetickou energii automobilu, která se uvolňuje při zpomalování, na energii elektrickou. Ta je následně využívána k napájení klimatizace, audio systému a dalších elektrických spotřebičů ve voze.

Systémy rekuperačního brzdění rychle získávají na popularitě jako jedna z cest ke snižování spotřeby paliva. Jsou založeny na myšlence využít elektromotor či alternátor při zpomalování automobilu jako generátor elektrické energie. V hybridních modelech mají systémy rekuperačního brzdění většinou velký elektromotor a samostatný akumulátor.

Mazda prozkoumala mechaniku zrychlování a zpomalování jedoucího vozidla a na základě zjištěných poznatků vyvinula velmi efektivní rekuperační systém, schopný rychle uložit značné množství elektrické energie pokaždé, když automobil zpomaluje. Na rozdíl od hybridů nevyžaduje řešení Mazdy samostatný elektromotor nebo akumulátor.

Systém rekuperačního brzdění Mazda „i-ELOOP“

„i-ELOOP“ sestává z nového alternátoru střídavého napětí 12-25V, nízkoodporového elektrického dvouvrstvého kondenzátoru a stejnosměrného měniče. V okamžiku, kdy řidič uvolní pedál plynu a rychlost vozu začne klesat, začíná „i-ELOOP“ získávat elektrickou energii. Alternátor střídavého napětí generuje elektřinu pod napětím až 25 V, kterou následně ukládá do elektrického dvouvrstvého kondenzátoru (Electric Double Layer Capacitor, EDLC). Kondenzátor byl vyvinut speciálně pro použití v motorových vozidlech a lze ho plně nabít během několika málo sekund. Předtím, než je elektřina distribuována ke spotřebičům, převádí ji stejnosměrný měnič z 25 na 12 V. Systém také dle potřeby dobíjí akumulátor vozu. Protože „i-ELOOP“ pracuje pokaždé, když automobil zpomaluje nebo jede setrvačností, pomáhá šetřit palivo, které by k výrobě odpovídajícího množství elektrické energie spotřeboval spalovací motor. V hustém provozu s častým zastavováním a opětovným rozjížděním díky tomu klesá spotřeba paliva přibližně o 10 procent.

Název „i-ELOOP“ je zkratka anglického výrazu „Intelligent Energy Loop“ (inteligentní energetická smyčka) a vyjadřuje záměr Mazdy recyklovat energii inteligentním způsobem.

„i-ELOOP“ pracuje v součinnosti se systémem Mazda i-stop. Pomáhá mu prodlužovat dobu, po kterou zůstane motor vozu po zastavení (například na semaforech) zhasnutý.

Pod hlavičkou průlomových technologií SKYACTIV

– pracuje Mazda systematicky na zlepšování hospodárnosti vozidel poháněných spalovacím motorem. Spojením systémů i-stop, „i-ELOOP“ a dalších zpřístupňuje Mazda nejširšímu okruhu zákazníků úsporné automobily s vynikajícími environmentálními vlastnostmi a radostným jízdním projevem v duchu sloganu Zoom-Zoom.

Mazda představí systém „i-ELOOP“ na 42. tokijském autosalonu v rámci koncepčního automobilu TAKERI.

Jedná se o sedan střední třídy, zkonstruovaný na základě technologií SKYACTIV a navržený v designovém stylu KODO – Duše pohybu.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vycestujte na dovolenou v kabrioletu! Jak na to radí HoppyGo.

Vycestujte na dovolenou v kabrioletu! Jak...

Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí přes 1 800 vozů, a kromě obytných karavanů, sportovních kupé a dalších speciálů také více než 30 kabrioletů. K dispozici jsou i modely jako Ford...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

Fleetové setkání s příchutí adrenalinu

První ročník akce Experience Day pro fleetové zákazníky Testování vozů včetně aktuálních novinek z portfolia skupiny Auto Palace Hosty akce svezl také účastník Rallye Dakar a soutěžní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SKUPINA AUTO PALACE PRODALA V ROCE 2018 V ČR PŘES 12 500 VOZŮ

SKUPINA AUTO PALACE PRODALA V ROCE 2018 V...

Obrat dealerské skupiny ve výši 5,76 mld. Kč byl částečně ovlivněn celkovou situací na trhu v ČR v druhé polovině roku Celkový prodej 9 307 nových vozů za všechny značky skupiny v ČR...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Novým generálním ředitelem pro retail skupiny Auto Palace v České a Slovenské republice se stal Radek Donner

Novým generálním ředitelem pro retail...

S účinností od 1. června 2018 zastává nově pozici Generálního ředitele pro retail skupiny Auto Palace v České a Slovenské republice Radek Donner. Jedná se tak o další personální posilu v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...