Manažeři Škoda Auto obdrželi významnou česko-německou cenu

Předseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek a bývalý místopředseda Detlef Wittig laureáty 6. ročníku Ceny česko-německého porozumění

Za účasti významných německých a českých politiků a osobností veřejného života byli 25. října ve Výmaru slavnostně vyznamenáni Vratislav Kulhánek a Detlef Wittig – nejvyšší manažeři podniku Škoda Auto, který svým dynamickým rozvojem symbolizuje současnou vysokou úroveň politických, hospodářských a kulturních vztahů obou sousedních států. Cenu česko-německého porozumění udělila už po šesté nezávislá porota osobností za „zásluhy při odbourávání předsudků, za porozumění mezi Němci a Čechy a za zlepšení spolupráce v oblasti hospodářství“.


Po spojení podniku Škoda s koncernem VW v roce 1991 se zvýšila produkce z tehdejších 170.000 vozů na 450.000 vozů předpokládaných v roce 2000 při zachování počtu 23.000 zaměstnanců. Od roku 1996 Škoda Auto, 100procentní dceřiná firma koncernu VW, hospodaří s pozitivním hospodářským výsledkem, který neustále roste. Škoda Auto je co do obratu (110 miliard Kč v roce 1999) a podílu 9,6 % exportu na českém vývozu největším podnikem české ekonomiky. Současně se stala příkladem zdařilé privatizace a symbolem obnovených dobrých vztahů mezi Českou republikou a Německem.


Předseda představenstva Škoda Auto Vratislav Kulhánek a jeho bývalý místopředseda a od 1. července člen vedení značky VW Detlef Wittig získali letošní Cenu česko-německého porozumění, kterou jim udělily mnichovské Sdružení Adalberta Stiftera v čele se svým předsedou Prof. Dr. Ottou Herbertem Hajkem a viceprezidentem pražské Unie pro dobré sousedství česky a německy hovořících zemí Petrem Morávkem. Za přítomnosti předsedy hostitelské vlády spolkové země Duryňska Bernharda Vogela, velvyslance České republiky v Německu Františka Černého a dalších osobností obdrželi V. Kulhánek a D. Wittig ceny v podobě grafických listů, které věnovali německý umělec Helmut Hellmessen z Maintalu, respektive pražská Nadace Sdružení českých umělců grafiků Hollar, a to dílo českého umělce Karla Oberthora.


Při slavnostním aktu ve výmarském hotelu Dorint velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Hagen hrabě Lambsdorff ocenil přínos předsedy představenstva Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Jak zdůraznil, V. Kulhánek působí již 20 let úspěšně v automobilovém průmyslu České republiky, kdy mj. vedl nově privatizovanou firmu Motor Bosch České Budějovice a od roku 1997 stojí v čele představenstva Škoda Auto. Spolu se svými kolegy a zejména díky těsné spolupráci s místopředsedou představenstva Detlefem Wittigem zásadním způsobem přispěli k tomu, že Škoda Auto razantně zvýšila výrobu a prodej, stejně jako prohloubila kvalitu všech ekonomických ukazatelů, zejména zisku. Německý velvyslanec kromě jiného vyzdvihl týmový duch spolupráce, který Vratislav Kulhánek důsledně prosazuje, ale i jeho manažerskou rozhodnost.


V poděkování za ocenění Vratislav Kulhánek mj. řekl: „Česko-německá spolupráce v automobilovém průmyslu je dobrým příkladem toho, jak smysluplné tvůrčí úsilí nejrůznějších a často velmi rozdílných lidí dokáže překonávat i jazykové a národnostní bariéry, rozšiřovat poznání a současně učit vzájemné toleranci.“ Jak dodal, česko-německá hospodářská spolupráce je nejen možná, ale i výhodná pro obě strany. Kvalita vozů Škoda je také odrazem toho, jak jsou zaměstnanci právem hrdi na Octavii a Fabii. Zároveň se staly škodovky nejlepším exportním artiklem a příkladem potenciálu České republiky.


Bývalý místopředseda vlády ČSFR Václav Valeš, který se v letech 1990-1991 významně podílel na přípravě privatizačního projektu automobilky Škoda jejím spojením s koncernem VW, ocenil úlohu Detlefa Wittiga za jeho pětiletého působení ve funkci člena a později místopředsedy představenstva Škoda Auto s odpovědností za prodej, marketing a ekonomickou oblast. „Detlef Wittig s sebou do vedení Škoda Auta přinesl neúnavnou pracovitost a svůj hluboký vztah k automobilům, umění motivovat své kolegy a spolupracovníky,“ zdůraznil V. Valeš. „Klíčovou vlastností Detlefa Wittiga bylo ve vedení Škoda Auto jeho úsilí být společným jmenovatelem co nejširších zájmů podniku a dosahovat vždy konsensus,“ dodal Václav Valeš a zdůraznil, že nese velké zásluhy za obnovení image a prestiže značky Škoda.


Detlef Wittig v poděkování za toto ocenění prohlásil, že díky vzájemné spolupráce byl podnik Škoda Auto považovaný v České republice za rodinné stříbro obrazně řečeno přetaven ve zlato. Jak řekl, „tato proměna není dílem středověkých alchymistů, kteří se za římského císaře Rudolfa II. snažili v Praze vyrobit zlato z různých surovin. Bylo to dílem všech těch, kdo ve Škodě Auto a ve VW dokázali sladit své myšlenky, nástroje a stroje a na stejný takt produkce,“ prohlásil Detlef Wittig.


Cena česko-německého porozumění byla letos udělena již po šesté. V minulých letech se stali jejími nositeli mj. bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker a velvyslanec České republiky František Černý, dále český spisovatel Jan Trefulka a německý překladatel Franz Peter Künzel, místopředsedkyně Spolkového sněmu Antje Vollmerová a brněnský hudební vědec Jiří Fukač.

Co je Umělecká Cena česko-německého porozumění


Umělecká cena německo-českého porozumění vznikla zásluhou mnichovského Sdružení Adalberta Stiftera a poprvé byla udělena v roce 1994. V letech 1995 – 1998 byla cena propůjčována společně s pražskou nadací Bernarda Bolzana, od roku 2000 společně s pražskou Unií pro dobré sousedské vztahy. Cena se uděluje každoročně na podzim, a to střídavě v Německu a v České republice. Cena je propůjčována jako dvojcena jedné německé a jedné české osobnosti, které se angažují za odbourání předsudků, za smíření mezi Němci a Čechy a za zlepšení spolupráce.


Ceny se udělují v podobě uměleckých děl jednoho německého a jednoho českého umělce. Vyznamenané osoby jsou voleny dvěma porotami, z nichž každá má tři až čtyři členy. Německá porota volí českého, česká německého laureáta. Členové německé poroty jsou zváni Sdružením Stifterovým, členové české poroty Unií pro dobré sousedské vztahy.


Členové porot jsou jmenováni každý rok do Velikonoc. Každá z porot pracuje nezávisle a samostatně. Jejich volba je závazná. Každá porota jmenuje jednoho mluvčího, který sdělí výsledek písemně do svatodušních svátků. Je ponecháno na vůli každé poroty, zda se sejde na určitém místě či zda spolu komunikuje na dálku ústně nebo písemně. Udělení ceny se provádí ve spolupráci s příslušnými městy a zeměmi.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Výjimečné partnerství: Závodní tým formule 1 se bude nově jmenovat Scuderia Ferrari HP

Výjimečné partnerství: Závodní tým...

Globální spolupráce dvou předních značek HP a Ferrari zahrnuje společný závazek k inovacím, výkonu a důvěře. Logo HP se na formulích objeví již v nadcházejícím závodě F1 v Miami....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jozef Kabaň se podepíše pod design nových MG

Jozef Kabaň se podepíše pod design...

Slovenská designová star Jozef Kabaň má novou práci. Světoznámý automobilový tvůrce se stal 22. dubna 2024 oficiálně novým členem rodiny MG na pozici Vice President of Global Design Center....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Štafl slavil triumf na historické Vltavě

Posádka týmu ACCR Racing21 Vojtěch Štajf a Veronika Havelková předvedla s vozem Toyota Celica GT-Four na trati 32. ročníku Historic Vltava Rallye o uplynulém víkendu brilantní jízdu, suverénně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Francouzské otevření nové sezony

Francouzské otevření nové sezony

Tým Rabbit Czech Racing otevřel letošní sezónu prvním podnikem mezinárodního seriálu FIA International Hill Climb Cup ve francouzském St Jean du Gard. Jezdec Adam Králík obsadil na této trati...

Volvo bude mít díky bioplynu první...

Volvácký výrobní závod v čínském Tchaj-čou přechází na bioplyn, díky čemuž se stává první klimaticky neutrální továrnou v Číně značky. Využívání bioplynu namísto zemního plynu...