Pokud jste až dosud převáželi kolo uvnitř auta, je dobré vědět, že to není jen složitější než použití nosiče, ale i méně bezpečné. Naučte se proto kolo převážet chytře a bezpečně, ať si nepokazíte cyklovýlet.

Nebojte se
Asi nejznámější variantou je přeprava kola na střešním nosiči. Další možností je nosič na tažné zařízení. Jaký zvolit? Podrobné video z dílu seriálu Nebojte se najdete zde.
Střešní nosič: výhody a limity
„Výhodou střešního nosiče je rychlá a jednoduchá montáž a také nižší pořizovací cena. Instalovat ho můžete na jakékoli auto, jedinou podmínkou je možnost zatížit střechu a vlastnit příčníky,“ vysvětluje Jiří Pavel, specialista na příslušenství z Toyota Česká Republika. Tyto příčníky se instalují buď přímo na střechu auta, nebo na podélníky, pokud je na autě máte.
Nevýhodou může být zvýšená spotřeba paliva a omezení maximální rychlosti. Důležité je pamatovat i na vyšší profil auta – s koly na střeše se nemusíte všude vejít.
„Na každé kolo pak potřebujete vlastní nosič, který nasunete na příčníky a ukotvíte, přičemž na střechu můžete takto upevnit až čtyři jízdní kola,“ připomíná Jiří Pavel a dodává: „Silně nedoporučuji vozit na střeše elektrokola, a to především kvůli jejich větší hmotnosti.“

Nebojte se
Nosič na tažné zařízení: pohodlnější varianta
Druhou a často pohodlnější možností je nosič kol uchycený na tažné zařízení. Ten má několik výhod – neomezuje vás na výšce, kola nemusíte zvedat nad hlavu a manipulace je obecně jednodušší. Podmínkou je, že auto musí mít tažné zařízení.
Nosiče se liší podle počtu kol, které na nich chcete převážet. Myslete ale na to, že většina tažných zařízení má nosnost kolem 75 kg, což je důležité zejména při převozu elektrokol. Vždy si proto raději spočítejte celkovou hmotnost.
Nezapomeňte také, že v tomto případě je nutné přemístit SPZ právě na nosič tak, aby byla viditelná. I to jde ale snadno, protože nosiče mají vlastní držák vaší značky. „Pokud byste držák na kola používali často, doporučuji zařídit si třetí SPZ, abyste ji nemuseli často sundávat a zase připevňovat. Stojí zhruba 600 korun,“ doplňuje odborník na automobilové příslušenství. Ještě než vyrazíte, také zkontrolujte, zda vám správně fungují zadní světla na nosiči.

Nebojte se
„Někteří řidiči se mylně domnívají, že s nosičem kol upevněným na tažném zařízení se nedostanou do zavazadlového prostoru. Otevřít jej je ale velmi jednoduché. Jediným sešlápnutím nosič od vozu odkloníte, a tím se do kufru jednoduše dostanete,“ popisuje Jiří Pavel.
Další výhodou je i snadné uskladnění. Po sundání z auta lze nosič složit a uložit do praktického obalu. To oceníte jak při cestování, když nechcete nosič nechat na autě, tak doma – složený nezabere téměř žádné místo.
KLÍČOVÉ CENTRUM
VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER
Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů
Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií.
Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.