Kia představuje čistě elektrické SUV EV3

Po vlajkové lodi EV9 odhalila Kia i zcela nový kompaktní „člun“ EV3. Má potenciál výrazně překonat očekávání zákazníků, podpořit atraktivitu elektrických SUV i zlepšit jejich celkové vnímání v očích veřejnosti.

EV3 používá nejmodernější systém elektrického pohonu předních kol, postavený na podvozkové platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform) s využitím technologie akumulátorů Kia čtvrté generace. Provedení EV3 Standard bude spojeno výhradně s akumulátorem o kapacitě 58,3 kWh; verze EV3 Long Range bude vybavena akumulátorem 81,4 kWh.

V obou případech se používá elektromotor 150 kW / 283 Nm, umožňující vozu zrychlovat z místa na 100 km/h již za 7,5 sekundy. Nejvyšší rychlost EV3 dosahuje 170 km/h.

Ve snaze o dosažení optimální provozní efektivity EV3 se vůz chlubí vylepšenou aerodynamikou karoserie včetně 3D zakrytování celého spodku vozu s výsledným součinitelem aerodynamického odporu na pozoruhodné úrovni 0,263 Cd. Nejmodernější jednotka energetického managementu baterie (BMU) společně s jednotkou pro monitorování článků (CMU) zajišťuje co nejefektivnější využití energie akumulátorových systémů.

Provedení EV3 Long Range nabízí odhadovaný dojezd až 600 km (podle WLTP), anebo pokročilý systém pro management dobíjení vozidla zajistí dobití akumulátoru z 10 na 80 procent už za cca 31 minut.

Technologie a bezpečnost velkých elektrických SUV v segmentu kompaktních vozů

Model EV3 přichází s řadou ultra pokročilých funkcí na podporu bezpečnosti, řízení, pohodlí a dobíjení, obvykle vídaných pouze ve velkých SUV s elektrickým pohonem. Model je tak z pohledu potenciálních zájemců mimořádně atraktivní nabídkou, která výrazně přesahuje obvyklé standardy segmentu kompaktních SUV a přináší zcela novou formu požitku z jízdy oproti vozidlům s klasickým spalovacím motorem.

Pokročilé asistenční systémy pro řízení (ADAS) zahrnují eDTVC (elektronické dynamické vektorování točivého momentu) na podporu hladkého a stabilního předávání energie mezi EV3 a povrchem vozovky. Další pomocnou rukou řidiče a jeho zdrojem jistoty za volantem je systém autonomního nouzového brzdění, jakož i aktivní systém pro jízdu v pruzích, asistent pro jízdu na dálnici a asistent pro zamezení kolizím při couvání.

Kia jako vůbec první výrobce v segmentu kompaktních elektrických SUV nabídne technologii napájení V2L (vehicle-to-load), umožňující uživatelům napájet nejrůznější externí spotřebiče, jako například notebooky, malé chladničky, kávovary nebo fény na vlasy. Aplikace Digital Key 2.0 zbavuje majitele nutnosti nosit u sebe fyzický klíč, neboť k odemknutí a spuštění EV3 postačí samotný chytrý telefon nebo hodinky. Digitální klíč od EV3 je navíc možné pohodlně sdílet s přáteli nebo členy rodiny.

EV3, podobně jako všechny nové vozy Kia, používá různé udržitelné prvky na podporu udržitelnosti v nejširším možném měřítku. Na přístrojové desce a ve výplních dveří je použita recyklovaná látka k vytvoření domácké atmosféry. Na řadě míst v interiéru najdeme prvky z polyethylentereftalátu (PET), jednoho z nejsnáze recyklovatelných plastů na světě – jedná se např. o sedadla, čalounění stropu kabiny, loketní opěrky ve dveřích, dekory, podlahové rohože a podlahu kufru.

Nová úroveň pokrokových technologií a digitální konektivity

EV3 je prvním elektrickým modelem značky, v němž se představí technologie „AI asistenta“ Kia, nedávno uvedená v kompaktním sedanu Kia K4. Uvedená technologie poskytuje zákazníkům nové a pokrokové způsoby interakce včetně přímého a intuitivního ovládání funkcí vozidla ve prospěch pohodlí a optimální produktivity během času stráveného na palubě vozidla. Uvedené funkce začne Kia brzy uvádět do všech svých elektromobilů, modelem EV3 počínaje.

Hlasový asistent Kia má nyní ještě širší schopnosti díky podpoře generativní umělé inteligence. Generativní umělá inteligence s rozpoznáváním přirozeného jazyka rozumí i složitějším kontextům, a umožňuje tak přirozenou konverzaci s uživatelem. AI asistent dokáže pomáhat s plánováním trasy a zároveň uživatele vede tak, aby mohl optimálně využívat všechny funkce vozidla včetně palubní zábavy a vyhledávání informací.

V první fázi plánuje Kia masově zavádět AI asistenta v Jižní Koreji a následně jej společně s dalšími službami rozšiřovat v Evropě. Uvedená technologie se neustále vyvíjí a do budoucna zákazníkům poskytne další výhody.

V Jižní Koreji také EV3 začne s expanzí na trhy, objeví se tu v červenci 2024; následovat bude uvedení na evropských trzích v druhé polovině roku. Kia plánuje rozšiřovat prodej EV3 do dalších regionů; uvádění na další trhy lze očekávat po vstupu na evropské trhy.

Cena zatím nebyla zveřejněna. Ale mluví se startovací pozici kolem 900 000 korun.

KIA Czech za dobu své existence na českém trhu prodala téměř 70 000 vozů.

Kia Motors Corporation – výrobce kvalitních automobilů pro všechny mladé duchem.

Kontakt:
KIA CZECH s.r.o.
V Oblouku 128 Čestlice, Praha - východ 252 43 Průhonice
INFOLINKA KIA 222 999 333
kia-info@kia.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Máca s.r.o.
Znojemská 86, 586 01 - Jihlava
567 302 971
jsedlak@automaca.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia prodala v 30. roce působení v ČR historicky nejvíce automobilů

Kia prodala v 30. roce působení v ČR...

Kia prodala v roce 2023 v České republice 11 424 osobních automobilů. Jde o historicky nejvyšší počet od vstupu značky na český trh. Kia dosáhla také nových maxim i v prodeji...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních vozů německé soutěže „Auto roku 2024“.  V Česku bude stát pod 2 miliony korun

Kia EV9 vyhrála kategorii luxusních...

Kia EV9 oslovila 27člennou porotu německé soutěže „Auto roku 2024“ (GCOTY) a bylo vyhlášeno vítězem kategorie luxusních vozů. Kia EV9 tím odsunula osm konkurenčních modelů zařazených do...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Elektromobily Kia využijí recyklovaný materiál z 55 tun plastů vylovených z oceánu

Elektromobily Kia využijí recyklovaný...

Společnost Kia plánuje ve svých nových elektromobilech využít recyklovaný materiál z 55 tun plastů, které byly nedávno vyloveny z Tichého oceánu. Rekordní množství plastů recyklovaných...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV6: Model budoucnosti

Kia EV6: Model budoucnosti

Projeli jsme nejvíce revoluční a nejocenovanější model Kia všech dob. Od Prahy po Beskydy. A verdikt? Plně elektrickou EV6 doporučujeme…  Loňský rok byl pro model Kia EV6 výjimečný....

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Kia EV9 debutovala na Goodwoodském festivalu rychlosti

Kia EV9 debutovala na Goodwoodském...

Po květnovém statickém odhalení ve Frankfurtu byl model Kia EV9 předveden všem návštěvníkům a fanouškům ikonických vozů v Goodwoodu. Na 200 000 lidí tak naživo vidělo, jak vlajková loď...