Prodloužený víkend nebo dovolenou v cizině vám může zkomplikovat dopravní malér. Myslete na všechny možnosti již před cestou, domluvte si pojištění vozidla a zjistěte si předem postup při účasti na dopravní nehodě v navštěvované zemi. Základní orientaci, jak postupovat, vám zprostředkuje náš dnešní článek.
Před cestou
Než nastane den D a vyrazíte za obzor všedních dní, seznamte se s dopravními předpisy v cílové destinaci i ve státech, kterými budete projíždět. Hledejte hlavně informace o maximální povolené rychlosti, povinné výbavě a možnostech kontaktovat policii a záchrannou službu, kdyby došlo k nehodě. Sjednejte si pojištění vozidla, zakupte dálniční známky, zkontrolujte zelenou kartu, vytiskněte Evropský záznam o dopravní nehodě a proveďte technickou kontrolu auta.
Stala se nehoda
Jestliže jste se stali účastníkem dopravní nehody, zachovejte chladnou mysl. Vypněte motor, rozsviťte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník. Zkontrolujte zdravotní stav všech osob a případně volejte záchrannou linku (po celé EU platí telefonní číslo 112).
Následně zhodnoťte situaci, jestli je nutné volat policii. V Albánii, Černé Hoře, Finsku, Chorvatsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Rusku, Slovinsku, Španělsku, Turecku a Ukrajině ji musíte zavolat k nehodě vždy. V ostatních státech (Dánsko, Estonsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Norsko, Rakousko, Řecko a Velká Británie) volejte policii pokud:
- Došlo u někoho ke zranění či úmrtí,
- jste během nehody poškodili majetek třetí osoby (dopravní značku, svodidla, auto další nezjištěné osoby, …),
- spoluúčastník nehody odmítá sepsat záznam či ujede,
- se nehoda stala pod vlivem alkoholu nebo návykových látek (i pokud máte jen podezření),
- odhadujete, že škoda na vozidle přesáhla 100 000 Kč,
- na silnici uniká kapalina z vozu.
Po zajištění místa nehody a zúčastněných osob
Jestli si nejste jisti, raději policii zavolejte, možná vám jen poradí po telefonu. Můžete využít i asistenční služby své pojišťovny po telefonu, pokud jste si je sjednali k pojištění vozidla. V protokolech nepodepisujte nic, čemu nerozumíte – klidně česky připište své vyjádření k události.
Vždy sepište s účastníky Evropský záznam o dopravní nehodě. Předem si ho stáhněte na webu Ministerstva dopravy, vytiskněte jej a mějte ho po ruce ve vozidle. Následně co nejpodrobněji vyfoťte celé místo havárie, poškozená vozidla ze všech úhlů (zaměřte se i na detaily a viditelnost registračních značek) a případně i další škody na majetku třetích osob. Po vyřešení nehody pak kontaktujte svou pojišťovnu, která vám poradí s dalším postupem.
Buďte ostražití a připravte se předem
Dopravní nehoda neudělá radost nikomu, vyplatí se však být předem připravený. Zjistěte si dopravní informace, mějte v pořádku veškeré vybavení a samozřejmě řiďte tak, abyste minimalizovali riziko. Jestliže už se stanete účastníkem havárie, zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte.