Divize Ford TeamRS uvádí ne jednu, ale hned tři výkonné verze řady Fiesta

Zcela nový soutěžní vůz Fiesta Junior World Rally Car a dva sériové modely pro běžný silniční provoz – dynamickou Fiestu ST a vzrušující studii Fiestu RS Concept.

Ford Fiesta ST na ženevském autosalonu:

Divize Ford TeamRS uvádí ne jednu, ale hned tři výkonné verze řady Fiesta
Divize Ford TeamRS uvádí ne jednu, ale hned tři výkonné verze řady Fiesta
Divize Ford TeamRS uvádí ne jednu, ale hned tři výkonné verze řady Fiesta

Ford poodhalil oponu ukrývající budoucnost rodiny sportovně laděných výkonných modelů Ford RS. Jen necelý rok po ustavení evropské divize Ford TeamRS představuje automobilka Ford na právě probíhajícím autosalonu v Ženevě studii sportovního modelu Fiesta RS, určeného pro běžný silniční provoz.

Uvedení studie Fiesta RS Concept je překvapivým obohacením portfolia modelové řady Fiesta. Ta se rozrostla ještě o dynamickou Fiestu ST, poháněnou motorem o výkonu 150 k, a zcela novou soutěžní Fiestu Junior World Rally Car. Znalci předpokládají, že studie Fiesta RS Concept by se do dvou let mohla transformovat do sériově vyráběného modelu určeného pro běžný silniční provoz. V současné době je však celý projekt ve své počáteční vývojové fázi a o jeho dalším osudu rozhodnou především reakce veřejnosti. Podle určitých náznaků by produkční model, vycházející ze studie Fiesta RS Concept, měl být poháněn motorem o výkonu přes 180 k, který postačí ke zrychlení z 0 na 100 km/h 7 sekund.


Podle filozofie modelů „ST“ připravila divize Ford TeamRS skvěle ovladatelný dynamický model Fiesta ST. Modely „RS“ se potom profilují jako ještě dravější vozy, které nepopiratelně čerpají z odkazu soutěžních speciálů. Ryzí entuziasté oceňují kvality modelu Focus RS a nyní mají k dispozici další lákavý přírůstek – studii Fiesta RS Concept.


Při vývoji tohoto vysoce výkonného derivátu řady Fiesta spolupracovali specialisté týmu Ford TeamRS těsně s odborníky ze společnosti Bertrandt AG. Startovní pozici vytyčovala dramaticky stylizovaná studie Ford RallyeConcept, postavená na bázi Fiesty, která se představila koncem roku 2002, a soutěžní vůz Fiesta Junior World Rally Car, který si svůj debut odbyl v červnu roku 2002.


Studie Fiesta RS Concept dává na první pohled najevo, že nechce dělat žádné kompromisy ve třech momentech: ve stylingu karoserie, jízdních vlastnostech a výkonech motoru. Tento koncept má zacíleno na řidiče, kteří se rádi přibližují ke hraničním limitům. Je zjevné, že Fiesta RS Concept je velkou výzvou i pro ladičské a tuningové firmy, které naplno využijí slibného potenciálu tohoto vozu.


Fiesta RS Concept osobitým způsobem rozvíjí styling studie RallyeConcept, přebírá řadu designerských prvků, jako jsou například mohutné otvory pro přívod chladicího vzduchu k motoru a brzdám v předním nárazníku, masivní dveřní prahy a výrazný zadní spojler. Stejně jako studie RallyeConcept a Fiesta JWRC, také Fiesta RS Concept má bílým keramickým materiálem povlakované brzdové třmeny a koncovky výfuku.


O výkonech, které lze očekávat od modelu označeného písmeny „RS“, okamžitě mnohé vypovídá její široce rozkročená čelní silueta a osmnáctipalcová litá kola a la Fiesta JWRC s nízkoprofilovými pneumatikami, která se jen stěží vejdou do široce vyklenutých podběhů. Zavěšení kol je výrazně sportovně naladěné, což odpovídá výkonům motoru i designu vozu, který evidentně doslova lační po dravých průjezdech zatáčkami.


Pod kapotou studie Fiesta RS Concept se ukrývá výkonný motor, jehož základem je dvoulitrový zážehový čtyřválec řady Duratec HE, který je dobře známý z modelů Ford Mondeo. Tým zkušených motorářů divize TeamRS, vedený jeho šéfkonstruktérem Leo Roeksem, prokázal své ambice při vývoji agregátu o výkonu 150 k pro model Fiesta ST. A není tajemstvím, že v případě produkční podoby studie Fiesta RS Concept se hovoří o motoru o výkonu 180 k i více. Leo Roeks je rovněž přesvědčen, že až si nový model vezmou do práce erudovaní ladiči a specialisté na sportovní tuning, výkony porostou ještě výše.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz