Citroën představuje 15.září na frankfurtském autosalonu ve světové premiéře koncepční vůz, který se inspiroval od modelu Méhari: Citroën CACTUS M

Značka tímto novým koncepčním vozem nabízí svěží a optimistickou outdoorovou reinterpretaci vozu C4 Cactus.

1c4caccelek1000

1c4cacpall1000

Citroën u něj klade největší důraz

– na způsob trávení volného času, na pověstné francouzské „umění žít“. Koncept CACTUS M se cítí dobře v jakémkoliv terénu a za všech situací, a evokuje tak svobodu, cestování a pohodu.

Crossover do volné přírody

Styl koncepčního vozu CACTUS M již napověděl charakter Citroënu C4 Cactus. Tato verze je ještě dravější a potvrzuje svou příbuznost s konceptem Citroën Aircross, který byl představen v dubnu v Šanghaji. Blatníky kopírují kola a vyvolávají pevnější a robustnější dojem. Zaměření na trávení volného času posiluje i napřímené čelní sklo, vyšší posazení karoserie a větší průměr kol. Na boku upoutají velké dveře z plastu, které vozu dodávají lehkost, ochranu a osobitost. Tato koncepce připomíná ducha slavného modelu Méhari, jehož filozofií byla také univerzalita vozu vhodného do každého terénu. Kabina je zcela otevřená, takže na sedadla ve 2. řadě lze nastupovat překročením rámu konstrukce vozu bez nutnosti otevírat dveře, stačí použít schůdek na boku; mezi cestujícími a okolním světem už není žádná překážka.

Důvtipný vůz zaměřený na trávení volného času

Citroën CACTUS M klade do centra zájmu trávení volného času, které povyšuje na skutečné „umění žít“. Jeho dokonalým ztělesněním je design interiéru, v němž jsou použity technické materiály související s aktivitami provozovanými pod širým nebem. Využití bez jakéhokoliv omezení nahrává i to, že interiér lze celý umýt hadicí, neboť v prostoru pro nohy jsou rozmístěny otvory odvádějící vodu pryč. Sedadla se inspirovala v surfařském světě a u jeho kombinéz; jsou pokryta barevným neoprenem, který nabízí komfort a nepropustnost. Pro Citroën CACTUS M je typická také modularita, kterou zajišťuje především předsunutí střechy, díky němuž zde může posádka ukládat vše, co potřebuje (wakebord, potřeby na surfování atd.). Vše je koncipováno tak, aby přinášelo pohodu.

Pohodlně v jakémkoliv terénu

Citroën CACTUS M byl stvořen také pro únik z všedního dne, pro zkoumání a objevování nových území. Nezáleží na tom, jaké aktivitě se posádka hodlá věnovat, jaké je počasí nebo podmínky na silnici. Vše bylo vymyšleno tak, aby se tím zvýšila pohoda cestujících. Systém Grip Control umožňuje dosáhnout optimální přilnavosti, takže můžete v naprostém klidu opustit zpevněné cesty. CACTUS M nabízí také extrémní nálož svobody, a to díky modularitě kabiny, která se změní na lehátko, a zastřešení, které lze přeměnit ve stan. Využívá se přitom inovativní systém nafukování a zastřešení, takže nabízí také ochranu v případě deště. Citroën CACTUS M je vybaven rovněž technologiemi usnadňujícími každodenní život, které kopírují užitečnou výbavu vozu C4 Cactus (dotykový displej, ovladač systému Easy Push…).

Koncepční vůz CACTUS M je současnou reinterpretací hodnot, které vedly k vývoji vozu Méhari. Jde o veličiny, jako je komfort, pohoda a volný čas, které stojí odjakživa v centru zájmu značky Citroën. Koncepční vůz CACTUS M, jenž se představuje po boku modelů C4 Cactus a konceptu Aircross, ilustruje vitalitu a koncepčnost značky.

CROSSOVER DO VOLNÉ PŘÍRODY

Rok po uvedení vozu C4 Cactus na trh a při příležitosti mezinárodního frankfurtského autosalonu přichází Citroën s verzí, která má výraznější design a je zcela otevřená okolnímu prostředí.

Charakter SUV, který se projevil již u vozu C4 Cactus, je u konceptu CACTUS M zdůrazněn stylovým zpracováním a specifickými prvky

Přední i zadní boky jsou propracovanější a „svalnatější“, takže celý tvar působí výrazněji. Díky použití ráfků Tall & Narrow se zvětšil průměr kol a přitom se snížila jejich šířka a zvýšila výška karoserie. Výsledný dojem posilují i specifické podběhy kol. Podsaditost vozu CACTUS M zdůrazňuje i sklon čelního skla v úhlu 60° a šířka jeho bočního sloupku, který také vyvolává dojem robustnosti. Spodní část předního i zadního nárazníku a vnější zpětná zrcátka se inspirovala od koncepčního vozu Citroën Aircross. Tažné zařízení z masivního kovu i zpětná zrcátka vytvářejí dojem ochrany a kvality. Tyto stylové prvky řadí Citroën CACTUS M do světa SUV a svědčí o příbuznosti obou konceptů.

Vůz obrácený k vnějšímu světu, který se inspiruje fantazií modelu Méhari

Koncept CACTUS M byl stejně jako ve své době Méhari koncipován jako vůz určený do přírody. Vše je vymyšleno tak, aby se cestující přiblížili okolnímu prostředí a usnadnil se jim život. Citroën CACTUS M má dvoje dlouhé dveře, které zvyšují dojem kompaktnosti vozu. Díky jejich koncepci z jednoho kusu lisovaného plastu se s nimi velmi dobře manipuluje a současně se podařilo snížit celkovou hmotnost vozu. Dveře jsou myšleny jako airbumpy a odolají jakémukoliv zacházení, neboť jsou potaženy tepelně tvarovaným materiálem TPU. Tato druhá „kůže“, která pokrývá rovněž ochranné prvky na blatnících, odolává nárazu a poškrábání, ale také slané vodě, písku a všemu, co by mohlo být na překážku mezi volným časem a mobilitou. Dveře jsou opatřeny viditelnými přiznanými závěsy, které měl i slavný model Méhari, jehož karoserie byla vyrobena z plastu ABS. Citroën CACTUS M, který se zrodil z duchu surfu, nemá střechu ani sloupky dveří. Je zcela otevřen okolnímu světu. Na oblouku zadního kufru a na sloupcích čelního skla je opatřen opláštěním z pravého dřeva připomínajícím prvky individualizace, které používají výrobci prken pro windsurfing. Kola s výrazně optimistickým motivem připomínají květinové motivy kombinéz na surf. Logo na oblouku zavazadlového prostoru působí jako podpis toho, co by podle Citroënu mohla být řada „Freestyle“.

DŮVTIPNÝ VŮZ ZAMĚŘENÝ NA TRÁVENÍ VOLNÉHO ČASU

Pláž, písek, sůl a voda jsou všechno pojmy, které jsou s autem obvykle neslučitelné. Model CACTUS M byl naopak vyvinut právě pro tento svět, pro intenzivnější prožívání volného času bez jakéhokoliv kompromisu. Jeho autoři byli při volbě tvarů, materiálů, technologií a barev vedeni touhou protáhnout prožívání volného času až dovnitř vozu a současně osvobodit myšlení posádky od všech starostí.Celkový design kabiny připomíná trup lodi. Tvary jsou plynulé a navazují na vnější design vozu. Tento dojem předmětu vymodelovaného z jednoho kusu posiluje modrý odstín Jaws, který se používá u karoserie i kabiny. Výrazně optimistický design ukazuje na hravý charakter konceptu a vyzývá k úniku z všedního dne. Kromě vzhledu přebral koncept od trupu lodi i funkční rysy. Citroën CACTUS M je ideálním partnerem pro všechny výpravy. Všechny materiály byly vybrány nebo zpracovány tak, aby se přizpůsobily nebo odolaly vnějším vlivům. Cestující mohou usednout do vozu, aniž by se museli sušit nebo sprchovat, neboť v prostoru pro nohy jsou otvory a sedadla jsou uzpůsobena tak, aby z nich mohla odtékat voda, a jejich materiál je odolný vůči soli; interiér lze dokonce ostříkat hadicí.

CACTUS M nabízí vkusný a funkční interiér

Čalounění a potažení palubní desky byly zkoncipovány jako kombinézy na surf. Potištěná neoprenová tkanina v živých barvách vtiskla prostoru vřelý charakter a zdůraznila hravou stránku vozu. Zvyšuje se tím také nepropustnost sedadel a zkracuje čas nutný k jejich vysušení.

Koncepční vůz Citroën CACTUS M je rovněž praktický: zadní boky jsou vykrojené, takže cestující mohou na sedadla ve 2. řadě nastupovat jen tak, že překročí rám konstrukce vozu. Toto řešení usnadňuje přístup, ale poskytuje rovněž cestujícím vzadu velký pocit svobody, protože nemusí otevírat dveře a sklápět opěradlo sedadla řidiče. Jednotlivé odkládací přihrádky uvnitř kabiny jsou snadno přístupné a funkční. V předních dveřích jsou velké odkládací kapsy zavřené síťkou, do zadního zavazadlového prostoru je přístup zvenku a díky speciálnímu systému úchytů je na střechu možné upevnit dvě surfovací prkna. Designové týmy Citroënu při této příležitosti dokonce vyrobily dva surfy v barvách koncepčního vozu.

Charakter a výrazná osobnost koncepčního vozu CACTUS M se inspirovala od modelu Méhari z roku 1968 a od světa lázeňství, který tento legendární vůz obklopuje. Jednotlivé stylové prvky, jako je popruh sloužící k otevírání dveří nebo jediný středový stěrač, připomínají automobily té doby. Opěrky hlavy mají tvar lodních odrazníků a otevírají tak místo pro představy spojené s mořem, které vyvolávají vozy určené pro cesty do volné přírody.

POHODLNĚ V JAKÉMKOLIV TERÉNU

Koncepční vůz CACTUS M, který byl vytvořen tak, aby dokázal splnit očekávání milovníků volných prostranství, je ideálním partnerem pro cesty za dobrodružstvím. Svými technologiemi a použitými novinkami posouvá veškerá omezení, která s sebou přináší počasí, logistika nebo náročný terén.

Citroën CACTUS M v sobě spojuje systém Grip Control a kola Tall & Narrow, díky čemuž je mrštnější a může se dostat z nejobtížnějšího terénu a vyjet do nejstrmějších svahů. Tento protiprokluzový systém se přizpůsobí každé situaci a za všech okolností dokáže zvolit vhodný způsob optimalizace pohyblivosti. Řidič si může voličem umístěným na palubní desce vlevo od volantu zvolit jeden ze 4 dostupných režimů podle konkrétních podmínek jízdy (normální, terén, sníh nebo písek).

Koncepční vůz CACTUS M byl vyvinut jako auto do volné přírody, ale díky svému inovativnímu zastřešení se může přizpůsobit jakékoliv změně počasí. Látková střecha je umístěna ve dvojitém dnu kufru a ručně ji lze upevnit na auto. Pomocí inovativního systému nafouknutí se napne. Proud vzduchu nafoukne tři profily, které udrží střechu v optimální poloze. Proud vzduchu pohání kompresor umístěný v zadní části vozu. Díky své vnitřní modularitě a inovativnímu zastřešení odstraňuje Citroën CACTUS M problémy spojené s logistikou a dává větší prostor improvizaci a svobodě. Koncept CACTUS M tak lze přeměnit ve skutečný bivak pro dvě osoby a rozšířit tak možnosti cestování. Zadní lavice umožňuje díky důmyslnému systému překlápění prodloužit zavazadlový prostor, jehož spodní část víka se otevře a vytvoří se lehací prostor pro dvě osoby. Podle přání lze spát pod širým nebem nebo pod střechou. Za pomocí stejného systému nafukování se ze střechy stane samonosný stan, který se roztáhne nad zadní částí vozu. Uvnitř se mohou postavit dvě osoby do výšky 180 cm. Dobrodružnému cestování tak již nic nebrání. Citroën při výrobě zastřešení a stanu spolupracoval se dvěma odbornými firmami. U koncepce struktury a bezpečnosti stanu se značka obrátila na firmu ATIC, která se specializuje na nafukovací struktury v extrémních podmínkách, zatímco u samotného ušití látky značka využila společnost Jonathan & Fletcher, která vyrábí technické textilie pro extrémní sporty.

Citroën CACTUS M je vedle těchto inovací také velmi příjemný pro každodenní využití, protože nabízí veškerý jízdní komfort a technologie, které se vyskytují již u sériového vozu C4 Cactus. Tento koncepční vůz ilustruje rok po uvedení sériového modelu C4 Cactus do prodeje veškerý potenciál jeho úprav a nových verzí, ale rovněž mimořádné možnosti značky z hlediska nabídky různých tvarů vozů.

TECHNICKÉ VLASTNOSTI

Rozměry

 • Délka: 4,16 m
 • Šířka: 1,77 m
 • Výška: 148 cm
 • Rozvor: 2,60 m

Benzínový pohon s nejnovější generací automatické převodovky

Benzínový motor PureTech 110 S&S s šestistupňovou převodovkou EAT6

 • Výkony a spotřeba
 • Spotřeba: 4,8l/100km
 • Emise CO2:110g/km

Nápravový systém

 • Pneumatiky Bridgestone Tall&Narrow 19‘‘

 

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
PYRAMIDA Centrum
U Pyramidy 721, 252 43 Praha – Průhonice
267 751 006, NONSTOP HELP SERVIS 602 182 424
prodej@pyramidacentrum.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Video – BMW – vzpomínky na budoucnost z Frankfurtu 2015

Video – BMW – vzpomínky na...

K největším novinkám ze stáje BMW a také k největším „libůstkám“ na letošním Autosalonu ve Frankfurtu 2015 patřilo nové BMW řady 7. Již šestá generace nabízí lehčí...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Video – Novinky od Fiatu na Autoshow 2015

Video – Novinky od Fiatu na Autoshow...

Nová „pětistovka“ od Fiatu na Autoshow 2015 , její přednosti a možnosti operativního leasingu pro fyzické osoby. O novém modelu Fiatu, jeho přednostech a možnostech operativního...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – NISSAN A JEHO NEMALÉ NOVINKY

VIDEO – NISSAN A JEHO NEMALÉ NOVINKY

Nissan má rozhodně co ukázat a čem hovořit. Novinky představil speciálně pro AutoPeriskop na frankfurtském autosalonu IAA 2015 pan Petr Kolář/ NISSAN ČR.

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – MERCEDES A JEHO NOVINKY Z FRANKFURTU

VIDEO – MERCEDES A JEHO NOVINKY Z...

Mercedes představil v těchto dnech novinky na frankfurtském autosalonu IAA 2015. Podívejte se s námi na unikátní záběry vozů z tzv. Dream Car Collection.

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – OPEL O SVÝCH NOVINKÁCH Z FRANKFURTU

VIDEO – OPEL O SVÝCH NOVINKÁCH Z...

Opel představil v těchto dnech novinky na frankfurtském autosalonu IAA 2015. Podívejte se na unikátní záběry a rozhovor s panem Martinem Hejralem/ PR managerem značky Opel ČR.