Chevrolet Aveo – Evropská premiéra na Autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (15. až 25. září 2005)

Nový dynamický čtyřdveřový prostorný sedan s nízkou spotřebou.

Chevrolet Aveo se bude nabízet s motory o objemech 1,2 a 1,4 litru. Nováček stáje Chevrolet (délka/šířka/výška: 4310/1710/1495 mm) se na evropském trhu objeví na jaře roku 2006. „Aveo dokonale odpovídá naší produktové filozofii,“ říká Erhard L. Spranger, šéf společnosti Chevrolet Europe. „Jeho stylisticky čistý design bez zbytečných ozdob a mimořádně prostorný interiér by měly oslovit především mladé rodiny, které racionálně zvažují, do čeho investují své peníze.“

Chevrolet Aveo - Evropská premiéra na Autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (15. až 25. září 2005)
Chevrolet Aveo - Evropská premiéra na Autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (15. až 25. září 2005)
Chevrolet Aveo - Evropská premiéra na Autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (15. až 25. září 2005)


Aveo už od pohledu vyspělo, působí robustněji a i po technické stránce má se svým předchůdcem jen velmi málo společného. Jedinými komponenty, které Aveo přebírá předchozího modelu, jsou velkoplošné díly podvozkové platformy, čelní sklo a přední boční okna. Opticky působí Aveo stylově ještě čistěji než tří a pětidveřové hatchbacky Kalos.


Design nového Chevroletu Aveo vznikal ve studiích stylingového centra GM Daewoo v Koreji. Nejvýraznější částí vozu jsou určitě jeho přední partie s originálně tvarovanými třírozměrnými světlomety, které jsou zasazeny hluboko do kapoty motoru a blatníků. „Tváři“ nového sedanu dominuje maska chladiče s masivní chromovanou lištou a velký znak automobilky Chevrolet. Přední část nového modelu Chevrolet Aveo avizuje jeho dynamiku, což umocňuje i zřetelný V-prolis v kapotě motoru. Kapota motoru přechází stylově zcela plynule do masivních předních nárazníků, do kterých jsou zasazena světla do mlhy s černou základnou – tyto elementy zdůrazňují sportovní image nového sedanu.


Chevrolet Aveo působí dynamičtěji než jeho předchůdce a v porovnání s ním je i větší. To je patrné už ze splývavé siluety se zřetelně stoupajíc křivkou boků, tvarovaných boků vozu a masivních dveřních prahů v barvě karoserie. Image „dospělého“ vozu dotvářejí dlouhé kliky dveří a nově stylizovaná patnáctipalcová kola. Zadní partie nového modelu Aveo jsou zřetelně strukturované, po celé šířce vozu se táhne chromovaná lišta, nápaditě řešená koncová světla v mnohém zrcadlí design hlavních světlometů.

Triumf: Prostorný a pohodlný interiér


Svými vnějšími rozměry a délkou rozvoru 248 cm nový sedan Chevrolet Aveo rozhodně nepatří k nejmenším vozům své třídy. Naopak: Větší vnější dimenze avizují mimořádně prostorný interiér. Šířkou v prostoru ramen vpředu 136 cm a vzadu 134 cm se Aveo řadí na samou špičku svého segmentu. A neméně působivý je např. také prostor pro nohy vpředu (1048 mm) a vzadu (898 mm) i prostor nad sedadly vpředu (998 mm) a vzadu (950 mm).


A pokud přijde na přepravu zavazadel, nabídne Chevrolet Aveo prostor základního objemu 400 l. A je-li třeba, lze prostor pro náklad zvětšit sklopením děleného zadního sedadla.


Interiér sedanu Chevrolet Aveo je vzdušný a svěží, kromě nového přístrojového štítu a středové konzole dostal tento atraktivní vůz také celou škálu nových druhů čalounění sedadel a výplní dveří. Spolu s mnoha prvky, které lze najít spíše ve vozech vyšších tříd vytváří interiér velmi příjemné prostředí pro cestování až pěti pasažérů.


Do bohaté standardní výbavy patří např. automatická klimatizace, elektricky ovládaná okna, dálkově ovládané centrální zamykání nebo elektricky ovládaná zpětná zrcátka. Do komplexní bezpečnosti výbavy patří mj. velmi pevná karoserie s předem definovanými deformačními zónami a silovými cestami pro převádění deformační energie, tříbodové bezpečnostní pásy u všech sedadel, čelní a boční airbagy a předpínače bezpečnostních pásů. Zadní sedadla jsou vybaveny kotevními body systému Isofix pro snadné a spolehlivé uchycení dětských sedaček.


Moderní podvozek nového sedanu Chevrolet Aveo (vpředu kombinované vzpěry McPherson, vzadu vlečená ramena s torzní příčkou) garantuje maximální cestovní komfort a plnou aktivní bezpečnost. Jízdní vlastnosti zlepšuje i rozchod kol (vpředu 145 cm, vzadu 143 cm), který patří k širším ve třídě.


Převodka řízení je uchycena před příčkou předních závěsů, což snižuje přenos vibrací od kol do volantu a zlepšuje přesnost ovládání a stabilitu vedení stopy. Aveo má hřebenové řízení s posilovačem, které v každé situaci garantuje ovladatelnost vozu. Tu zvyšují i výkonné brzdy, do jejichž okruhu je standardně zařazený protiblokovací systém brzd ABS.


Zájemci o nový Chevrolet Aveo mohou volit ze dvou zážehových motorů. Základním agregátem je čtyřválec o objemu 1,1 l vybavený vícebodovým vstřikováním Multipoint, který disponuje výkonem 53 kW/72 k a jeho točivý moment vrcholí na hodnotě 104 Nm při 4400 ot/min.


Výkonnější alternativou je 1,4 se šestnácti ventily, jejíž výkon dosahuje hodnoty 69 kW/94 k a točivý moment vrcholí na hodnotě 130 Nm při 3400 ot/min. Tento moderní agregát má dvojici vačkových hřídelů v hlavě válců a variabilní sání, které zvyšuje točivý moment v nízkých otáčkách.


Oba motory jsou hospodárné: Motor o objemu 1,2 l si v průměru řekne jenom o 6,8 l/100 km, výkonnější pouze 7,0 l/100 km jízdy. Pokud zákazník zvolí verzi se samočinnou čtyřstupňovou převodovkou, vzroste spotřeba asi o 0,6 l na 100 km. Oba motory jsou standardně propojeny s manuálními pětistupňovými převodovkami a oba také plní emisní limity normy Euro 4, které začnou platit až v roce 2006.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – NOVINKY ZNAČKY MERCEDES NA IAA 2015/ AUTOSALON FRANKFURT

VIDEO – NOVINKY ZNAČKY MERCEDES NA IAA...

MERCEDES prezentuje své novinky na honosné expozici na právě probíhající světové výstavě ve Frankfurtu. Podívejte se video, které jsme za AutoPeriskop pro vás natočili.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – PEUGEOT O SVÝCH NOVINKÁCH Z FRANKFURTU

VIDEO – PEUGEOT O SVÝCH NOVINKÁCH Z...

PEUGEOT představuje v těchto dnech novinky na frankfurtském autosalonu IAA 2015. Podívejte se na unikátní záběry a rozhovor s paní Radkou Matthey/ PR Peugeot ČR. Za AutoPeriskop a celý štáb se...