Autosalon v Tokyu: Ekologické aktivity společnosti Nissan

Nissan svým zákazníkům trvale přináší inovativní produkty navrhované s cílem snížit jejich ekologický dopad.

Rozvíjením koncepce udržitelné mobility prosazuje Nissan svůj globální firemní cíl – snížit využívání zdrojů a omezit ekologické dopady výroby i provozu vozidel.

Pro dosažení tohoto cíle si společnost Nissan stanovila tři ekologické priority:

  • snižování emisí oxidu uhličitého (CO2),
  • ochrana ovzduší, vody a půdy dosažením nižších emisí,
  • recyklace zdrojů.

Pro každý tento okruh priorit si stanovila konečné, měřitelné cíle a stupňuje úsilí o jejich dosažení. Například snížení emisí CO2 je zdůrazněno jako hlavní priorita střednědobého plánu ekologických aktivit společnosti – Zelený program Nissan 2010.

Snížení emisí CO2

Nissan zastává názor, že spalovací motory (zážehové a vznětové) v krátkodobém až střednědobém horizontu nadále zůstanou hlavním typem pohonu vozidel. Pro snížení emisí CO2 propaguje zavádění technologií ke zvýšení úspor paliva ve spalovacích motorech.

Stupňuje rovněž úsilí při vývoji technologie elektromobilu, aby podpořila v dlouhodobém horizontu jejich širší využití.

Zlepšení ekologických parametrů spalovacích motorů

Systém variabilního otevření a zdvihu ventilů (VVEL – Variable Valve Event & Lift

Systém variabilního otevření a zdvihu ventilů (VVEL) je novou technologií, která významně zlepšuje jak výkon, tak ekologické parametry motoru a nabízí vyšší citlivost škrticí klapky, vyšší točivý moment a současně nižší spotřebu paliva a nižší emise. Zatímco konvenční motory množství nasávaného vzduchu regulují pomocí škrticí klapky, motory vybavené technologií VVEL toto množství řídí přímo prostřednictvím sacích ventilů. Toho je dosaženo plynulou regulací úhlu natočení a zdvihu sacích ventilů podle tlaku na plynový pedál.

Kombinace systému VVEL a systému plynulého časování ventilů (variable valve timing control – C-VTC) umožňuje současně regulovat zdvih ventilu, úhel otevření a fázi a dosahovat tak vysoce flexibilního řízení časování a zdvihu ventilů. Tím se dramaticky zvýší citlivost sání vzduchu a sníží odpor nasávaného vzduchu (ztráty čerpáním), čímž se optimalizuje jak výkon, tak ekologické parametry. Systém VVEL byl uplatněn u motoru VQ37VHR používaného ve vozidle Skyline Coupe v Japonsku a ve vozidle Infiniti G37 Coupe dodávaném na globální trh.

Čisté vznětové motory

Společnost Nissan oznámila, že v rámci svého Zeleného programu Nissan 2010 zahájí od fiskálního roku 2010 zavádění vozidel s čistým vznětovým motorem v Japonsku, Severní Americe a Číně. Na japonském trhu je na podzim 2008 plánováno představení nového čistého vznětového motoru ve vozidle X-Trail. V USA je plánováno uvedení čistého vznětového motoru splňujícího požadavky emisní normy „Tier 2 Bin 5“ ve vozidle Maxima modelového roku 2010.

Technologie elektromobilů použité ve studii Pivo 2

Kompaktní lithium-iontové baterie

Klíčovými prvky podpory širokého uplatnění elektromobilů jsou baterie, motor a měnič, který motor řídí. Technologie kompaktních lithium-iontových baterií Nissan, jedna z tradičně silných stránek společnosti, poskytuje baterie s více než dvojnásobnou energií ve srovnání s konvenčními válcovými bateriemi stejného typu. Díky použití chemicky stabilních páteřních manganových elektrod je přitom zajištěn vysoce bezpečný provoz baterií. V zájmu lepšího využití schopností lithium-iontových baterií byl nedávno založen společný podnik se společností NEC Corporation – s cílem výrazně výšit výkon baterie v budoucnu a snížit její cenu. Společnost Nissan ve fiskálním roce 2010 provede provozní testy elektromobilu a tato vozidla zamýšlí uvést na trh na začátku příštího desetiletí.

Motor 3D

Společnost Nissan vyvíjí nový motor diskového typu, který nabízí markantní zvýšení hustoty výkonu oproti konvenčním motorům. Příčinou tohoto zlepšení je optimalizované rozložení magnetů a elektromagnetů společně s vysoce účinnou regulací vícefázového proudu. Další výhodou motoru 3D je jeho diskovitý tvar, což znamená, že jej lze integrovat do soustavy kola. Tato koncepce napomáhá konstrukci typu „maximum pro člověka/minimum pro mechanické díly“, uplatněné u vyspělých studií Pivo a Pivo 2, která umožňuje maximálně efektivně využít prostor pro cestující.

Kompaktní měnič

Společnost Nissan vyvíjí výrazně menší měnič se značně menšími rozměry, vyšší účinností a s možností zabudování přímo do motoru.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Česká firma dodá vozidla Nissan polské armádě

Česká firma dodá vozidla Nissan polské...

Česká společnost GLOMEX Military Supplies (Glomex MS) dodá v příštích třech letech polské armádě více než 500 kusů speciálně upravených terénních pick-upů Nissan Navara. Vítězství ve...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nová éra v nakupování aut Nissan poskytne balíček 10leté záruky na všechny nové crossovery

Nová éra v nakupování aut Nissan...

Dnešním dnem startuje program Budoucnost pod kontrolou japonské automobilové značky Nissan. Ta bude ode dneška poskytovat pro své vozy Qashqai, nový Juke a X- Trail unikátní balíček 10leté...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Emil Frey Select navýšil prodej o 19 %

Emil Frey Select navýšil prodej o 19 %

Program certifikovaných ojetých vozů Emil Frey Select zakončil svůj druhý rok působení na českém trhu celkovým meziročním růstem + 19 %. V roce 2019 se v rámci programů Emil Frey Select,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mototechna již v tomto měsíci vyrovnala loňské celoroční prodeje

Mototechna již v tomto měsíci vyrovnala...

Letos plánuje prodat až 12 000 zánovních aut Více než dva měsíce před koncem roku se povedlo značce Mototechna, která se orientuje na prodej zánovních aut v České republice a na Slovensku,...