Každý, kdo chtěl, se mohl při prvním internetovém spojení mezi motolskou nemocnicí a posádkou internetového automobilu nacházející se momentálně ve Spojených arabských emirátech dozvědět, jak jeho jméno vypadá napsané v arabštině. Několik vlnovek a je to! Ne vždy jsou ovšem všechny lokální zvláštnosti nové země pro účastníky Cesty kolem světa tak „bezbolestné“, jako je čtení ozdobného písma zprava doleva.
Internetová Škoda Octavia úspěšně dorazila do přístavu a problémy tentokrát při jejím přebírání (např. na rozdíl od Peru) nečinili ani celníci. Jak se ovšem ukázalo, háček se objevil někde jinde. Ve Spojených arabských emirátech totiž neplatí klasický mezinárodní řidičský průkaz! Vedoucí výpravy a zároveň i hlavní řidič v jedné osobě tak musí projít zkouškami u místní dopravní policie. Doufejme, že tyto nástrahy úspěšně zvládne a posádka bude moci začít výzvědné výjezdy do pouště i oáz v okolí Dubaje, hlavního města jednoho ze sedmi emirátů.
Další z nám Středoevropanům neznámých věcí, s kterou se vyslanci dětí z Kliniky dětské onkologie budou muset v arabském světě vyrovnat, je období svátku „ramadán“. Tato část roku, kdy muslimové nesmí celý den až do setmění nic jíst, pít či dokonce kouřit trvá měsíc a začíná letos 28. listopadu. Zásoby jídla z domova už prý členům posádky došly, ti tedy budou muset vždycky počkat na noc, kdy se otvírají všechny obchody a hostince, aby obnovili své zdroje potravin.
Úvodního internetového vysílání se v Praze kromě sedmi mladých cestovatelů z řad dětských pacientů zúčastnil také vzácný host – pan Petr Rožek, zástupce firmy MSC, která má během celých Interaktivních prázdnin na starosti přepravu internetového auta po moři z jednoho kontinentu na druhý. Díky svému zaměstnání měl příležitost dozvědět se mnoho o světě velbloudů a beduínů a dokonce se přiučil i arabštině. Mohl se tak s dětmi podělit o své znalosti, z nichž nejvíce upoutalo vyprávění o postavení žen v muslimské komunitě a také přepis jmen účastníků setkání do půvabných linií arabštiny. Od posádky v Dubaji se zase děti i jejich rodiče mohli například dozvědět, co je to „šíša“, že muslimové nechodí do kostela, ale do mešity a kdo je to „muezzin“ (muž svolávající k motlitbě). Do příštího spojení, které se koná hned ve středu 22. listopadu, jsme z Prahy do Asie poslali po internetu úkol: Ochutnejte pět místních klasických jídel. Zda se to posádce podaří splnit a s jakými případnými následky, to se můžete dozvědět z dalšího článku na Periskopu či na stránkách internetového časopisu Lifebook (www.lifebook.cz), kde také najdete podrobnější deník posádky Internetového automobilu.