Speciální verze modelu Volvo C30 dosahuje spotřeby pod 4,5 l/100km

Kromě pozornosti věnované biopalivům a hybridním technologiím společnost Volvo Cars nezapomíná ani na zvyšování účinnosti stávajících konvenčních hnacích jednotek.

Zvláštní verze Volva C30 s názvem Efficiency se vyznačuje spotřebou paliva pod 4,5l/100 km a emisemi CO2 pod 120 g/km.

Společnost Volvo Cars navíc v blízké budoucnosti představí převodovku Powershift, která sníží spotřebu paliva přibližně o 8 %.

„Intenzivně usilujeme o snižování spotřeby paliva u našich konvenčních benzínových a dieselových motorů. Tímto způsobem hodláme nepřetržitě snižovat celkové emise CO2 u celé naší modelové řady,“ říká Magnus Jonsson, vrchní viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars.

V roce 2008 Volvo Cars představí Volvo C30 s 1,6 – litrovým turbodieselem (105 k), které bude mít spotřebu nižší než 4,5 l/100 km.

Odborníkům ve společnosti Volvo Cars se podařilo snížit spotřebu paliva o více než 0,4 l/100 km z původní hodnoty 4,9 l/100 km, která je oficiálně uváděna u dnes prodávaného Volva C30 1.6D. Pokud se týče emisí CO2, bylo dosaženo poklesu z původní hodnoty 129 g/km na hodnotu nižší než 120 g.

„Tohoto výsledku bylo dosaženo díky celé řadě drobných vylepšení a úprav. Mnohé systémy a detaily ve vozidle byly dimenzovány tak, aby vyhovovaly všem motorizacím od nejmenšího dieselu až po nejvýkonnější benzínový agregát. To otevírá prostor pro drobné úpravy s ohledem na typ použitého motoru, zejména pak u nejmenších jednotek,“ říká Magnus Jonsson.

Množství opatření ve čtyřech hlavních oblastech

Snížení spotřeby paliva bylo dosaženo prostřednictvím opatření ve čtyřech hlavních oblastech:

  • 1) Aerodynamika: Verze Efficiency má nižší výšku podvozku, nový zadní střešní spoiler, nový zadní nárazník, kryty na spodku vozu, optimalizované chlazení motoru a aerodynamicky optimalizované 16-palcové ráfky kol.
  • 2) Valivý odpor byl snížen díky použití nové generace pneumatik s nízkým třením.
  • 3) Vyšší převodování: Speciální verze převodovky se vyznačuje upraveným 3., 4. a 5. rychlostním stupněm.
  • 4) Zvýšení účinnosti hnacího ústrojí: Sem spadá nový převodový olej s nízkým třením, optimalizace účinku posilovače řízení a optimalizace řízení motoru.

Speciální C30 navíc získá vizuální prvky zdůrazňující její unikátní charakter.

Dotace ve Švédsku

Ve Švédsku jsou běžné automobily s emisemi oxidu uhličitého pod 120 g/km klasifikovány jako ekologicky šetrné. To opravňuje zákazníky z řad soukromých osob k získání státní dotace ve výši 10 000 švédských korun (SEK).

„Tato opatření jsou prospěšná pro zákazníky i pro životní prostředí. Zákazník získá Volvo C30 se stejným sportovním vzhledem a vlastnostmi, navíc však získá ještě nižší spotřebu paliva a v některých zemích dokonce i daňové úlevy. Emise oxidu uhličitého jsou navíc přibližně o 8 procent nižší,“ vysvětluje Magnus Jonsson.

Převodovka Powershift

Na počátku roku 2008 společnost Volvo Cars představí novou převodovku s takzvanou funkcí Powershift. Powershift v porovnání s dnešními automatickými převodovkami snižuje spotřebu paliva přibližně o 8 %. Tato převodovka bude k dispozici pro modely Volvo C30, S40 a V50 s dvoulitrovým turbodieselem 2.0D.

Jednoduše řečeno, převodovka Powershift je tvořena dvěma manuálními převodovkami, které pracují paralelně a jsou řízeny samostatnými spojkami. Vzhledem k tomu, že při řazení nedochází k přerušení točivého momentu, je řazení okamžité a také účinnost je vyšší.

Vývoj benzínových a dieselových motorů

Životní prostředí je pro Volvo Cars jednou z nejdůležitějších oblastí, proto společnost neustále pracuje na zlepšování svých ostatních benzínových a dieselových motorů.

U benzínových motorů specialisté prověřují možnosti pro další vylepšení technologie přímého vstřikování paliva a hledají také možnosti pro ještě lepší směšování vzduchu s palivem či řízení ventilů.

„Pokud jde o dieselové motory, největším problémem není spotřeba. Zde hlavní problém představuje splnění stále přísnějších nároků na snižování emisí oxidů dusíku a pevných částic bez ohrožení již tak nízké spotřeby těchto motorů,“ říká Magnus Jonsson.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost Ford Motor Company představuje na autosalonu 2018 North American International Auto Show (NAIAS) v Detroitu třetí generaci limitované série Mustangu Bullitt™*

Společnost Ford Motor Company...

Novinka připomíná padesáté výročí kultovního snímku „Bullittův případ“ se Stevem McQueenem v hlavní roli. Další detroitskou premiérou značky Ford je nový Edge ST – první SUV...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai vkročil na jeden z největších trhů sdílené taxislužby

Hyundai vkročil na jeden z největších...

Automobilka Hyundai oznámila uzavření strategického partnerství se společností Grab, předním poskytovatelem dopravních a logistických služeb v jihovýchodní Asii. Partnerství má pomoci...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v nové podobě (velmi podrobná vyčerpávající informace, ale tento model si to opravdu zaslouží ! ! ! )

Nový Mercedes-Benz třídy G: Ikona v...

Nový Mercedes-Benz třídy G se představuje v nejlepší formě. Nastupující nejnovější verze legendárního terénního vozidla – přesvědčí v terénu i na silnici, za všech provozních...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru UYUNI – TUPIZA opět vítězně

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě Dakaru...

PEUGEOT 3008DKR Maxi na 8.etapě  maratonské etapč s dalším umístěním na 1. a 2. místě a je v čele Rallye Dakar. Ve druhé části maratonské etapy letošní Rallye Dakar – se...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již dnes v pondělí 15. ledna a potrvá celý týden až do neděle 21.ledna

Akce „7 dní Peugeot“ odstartuje již...

Značka Peugeot v ČR pravidelně zahajuje nový rok akcí „7 dní Peugeot“. Letošní prodejní žně připadnou na lednový týden od 15. do 21.1. – a opět přinesou bohatě vybavené vozy za...