Speciální verze modelu Volvo C30 dosahuje spotřeby pod 4,5 l/100km

Kromě pozornosti věnované biopalivům a hybridním technologiím společnost Volvo Cars nezapomíná ani na zvyšování účinnosti stávajících konvenčních hnacích jednotek.

Zvláštní verze Volva C30 s názvem Efficiency se vyznačuje spotřebou paliva pod 4,5l/100 km a emisemi CO2 pod 120 g/km.

Společnost Volvo Cars navíc v blízké budoucnosti představí převodovku Powershift, která sníží spotřebu paliva přibližně o 8 %.

„Intenzivně usilujeme o snižování spotřeby paliva u našich konvenčních benzínových a dieselových motorů. Tímto způsobem hodláme nepřetržitě snižovat celkové emise CO2 u celé naší modelové řady,“ říká Magnus Jonsson, vrchní viceprezident pro výzkum a vývoj ve společnosti Volvo Cars.

V roce 2008 Volvo Cars představí Volvo C30 s 1,6 – litrovým turbodieselem (105 k), které bude mít spotřebu nižší než 4,5 l/100 km.

Odborníkům ve společnosti Volvo Cars se podařilo snížit spotřebu paliva o více než 0,4 l/100 km z původní hodnoty 4,9 l/100 km, která je oficiálně uváděna u dnes prodávaného Volva C30 1.6D. Pokud se týče emisí CO2, bylo dosaženo poklesu z původní hodnoty 129 g/km na hodnotu nižší než 120 g.

„Tohoto výsledku bylo dosaženo díky celé řadě drobných vylepšení a úprav. Mnohé systémy a detaily ve vozidle byly dimenzovány tak, aby vyhovovaly všem motorizacím od nejmenšího dieselu až po nejvýkonnější benzínový agregát. To otevírá prostor pro drobné úpravy s ohledem na typ použitého motoru, zejména pak u nejmenších jednotek,“ říká Magnus Jonsson.

Množství opatření ve čtyřech hlavních oblastech

Snížení spotřeby paliva bylo dosaženo prostřednictvím opatření ve čtyřech hlavních oblastech:

  • 1) Aerodynamika: Verze Efficiency má nižší výšku podvozku, nový zadní střešní spoiler, nový zadní nárazník, kryty na spodku vozu, optimalizované chlazení motoru a aerodynamicky optimalizované 16-palcové ráfky kol.
  • 2) Valivý odpor byl snížen díky použití nové generace pneumatik s nízkým třením.
  • 3) Vyšší převodování: Speciální verze převodovky se vyznačuje upraveným 3., 4. a 5. rychlostním stupněm.
  • 4) Zvýšení účinnosti hnacího ústrojí: Sem spadá nový převodový olej s nízkým třením, optimalizace účinku posilovače řízení a optimalizace řízení motoru.

Speciální C30 navíc získá vizuální prvky zdůrazňující její unikátní charakter.

Dotace ve Švédsku

Ve Švédsku jsou běžné automobily s emisemi oxidu uhličitého pod 120 g/km klasifikovány jako ekologicky šetrné. To opravňuje zákazníky z řad soukromých osob k získání státní dotace ve výši 10 000 švédských korun (SEK).

„Tato opatření jsou prospěšná pro zákazníky i pro životní prostředí. Zákazník získá Volvo C30 se stejným sportovním vzhledem a vlastnostmi, navíc však získá ještě nižší spotřebu paliva a v některých zemích dokonce i daňové úlevy. Emise oxidu uhličitého jsou navíc přibližně o 8 procent nižší,“ vysvětluje Magnus Jonsson.

Převodovka Powershift

Na počátku roku 2008 společnost Volvo Cars představí novou převodovku s takzvanou funkcí Powershift. Powershift v porovnání s dnešními automatickými převodovkami snižuje spotřebu paliva přibližně o 8 %. Tato převodovka bude k dispozici pro modely Volvo C30, S40 a V50 s dvoulitrovým turbodieselem 2.0D.

Jednoduše řečeno, převodovka Powershift je tvořena dvěma manuálními převodovkami, které pracují paralelně a jsou řízeny samostatnými spojkami. Vzhledem k tomu, že při řazení nedochází k přerušení točivého momentu, je řazení okamžité a také účinnost je vyšší.

Vývoj benzínových a dieselových motorů

Životní prostředí je pro Volvo Cars jednou z nejdůležitějších oblastí, proto společnost neustále pracuje na zlepšování svých ostatních benzínových a dieselových motorů.

U benzínových motorů specialisté prověřují možnosti pro další vylepšení technologie přímého vstřikování paliva a hledají také možnosti pro ještě lepší směšování vzduchu s palivem či řízení ventilů.

„Pokud jde o dieselové motory, největším problémem není spotřeba. Zde hlavní problém představuje splnění stále přísnějších nároků na snižování emisí oxidů dusíku a pevných částic bez ohrožení již tak nízké spotřeby těchto motorů,“ říká Magnus Jonsson.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai navázal nové partnerství v oblasti umělé inteligence se startupem DeepGlint

Hyundai navázal nové partnerství v...

Partnerství se společností DeepGlint umožní využívat umělou inteligenci v mnoha oblastech podnikání, zvyšovat kvalitu produktů i spokojenost zákazníků K realizaci „vodíkové...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - První český hybridní vůz. Nový Hyundai Tucson s technologií MHEV 48 V.

První český hybridní vůz. Nový...

Společnost Hyundai spustila 1. června 2018 v Nošovicích u Frýdku-Místku výrobu hybridního modelu Tucson s technologií MHEV 48 V. Jedná se tak o první hybridní vůz vyráběný na území České...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda Motor Europe: Projekt Adventure Roads přivádí Hondu Africa Twin na jižní polokouli

Honda Motor Europe: Projekt Adventure...

Honda Motor Europe s potěšením oznamuje, že po nadšené odezvě na úvodní ročník 2017 přichází s další akcí v rámci programu Adventure Roads, který v průběhu března 2019 jezdcům nabídne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ARMEX GROUP se podle Czech Top 100 dostal mezi 20 největších firem v ČR

ARMEX GROUP se podle Czech Top 100 dostal...

Společnost ARMEX GROUP se poprvé ve své 27leté historii dostala mezi 20 největších firem v České republice. V hlavním žebříčku zveřejněném organizací Czech Top 100 obsadila díky svým...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Automobilka Volvo Cars představuje nový sportovní sedan Volvo S60: první vůz Volvo, který se bude vyrábět v USA

Automobilka Volvo Cars představuje nový...

Prémiová automobilka Volvo Cars dnes při příležitosti slavnostního otevření své první továrny na území USA, postavené v Charlestonu v Jižní Karolíně, odhalila nový prémiový sportovní...