SEATy Leon na FIA World Touring Car Championship 16. a 17. června v Brně

O víkendu bude v Brně pro úspěch vozů týmu SEAT Sport rozhodující rychlost v zatáčkách

Jezdci týmu SEAT Sport mají Masarykův okruh v Brně v oblibě i přesto, že s jeho 13 rovinkami (z nichž 5 je dlouhých) a úseků, ve které se jede do kopce, to pro vozy s pohonem předních kol právě optimální trať. Přesto tým věří, že o nadcházejícím víkendu stejně jako v roce 2006 obsadí pole position a v cíli se umístí mezi třemi nejlepšími.

SEATy Leon na FIA World Touring Car Championship 16. a 17. června v Brně

Detaily závodů 16. a 17. června v Brně

 • Závod: 2007 FIA WTCC závody 9 a10
 • Délka trati: 5403 m
 • 16. června: Volný trénink 1 – 9.00 h; Volný trénink 2 – 11.30 h; Kvalifikace–15.00
 • 17. června: Warm up – 9.00 h; Závod 1 – 12.05 h; Závod 2 – 15.35 h
 • Rekord na pole position: Rickard Rydell (SEAT Toledo Cupra), 2,09913 /149,72 km/h (29. 5. 2004)
 • Traťový rekord: Andy Priaulx (BMW 320i), 2,1903/147,46 km/h (30. 5. 2004)
 • Loňští vítězové: Jörg Müller a Robert Huff
 • Televizní přenosy: živě na Eurosportu

2007 FIA World Touring Car Championship – Pořadí po 8 závodech (před Brnem)

Pořadí značek

 • 1. BMW – 106 bodů
 • 2. SEAT – 86 bodů
 • 3. Chevrolet – 72 body
 • 4. Alfa Romeo – 41 bod

Pořadí jezdců

 • 1. Andy Priaulx (BMW) – 42 body
 • 2. Augusto Farfus (BMW) – 40 bodů
 • 3. Jorg Muller (BMW) – 31 bod
 • 4. Yvan Muller (SEAT) – 28 bodů
 • 5. Nicola Larini (Chevrolet) – 25 bodů
 • 7. Gabriele Tarquini (SEAT) – 21 bod
 • 9. Tiago Monteiro (SEAT) – 17 bodů
 • 12. Jordi Gené (SEAT) – 13 bodů

Minulý rok se Gabriele Tarquini kvalifikoval na první místo startovního roštu a Yvan Muller skončil na třetím místě v každém ze dvou závodů. Všech pět jezdců týmu SEAT Sport se i letos pokusí v Brně jezdit na hraně a využívat velmi dobrý podvozek závodních Leónů na maximum, aby si zejména v 15 zatáčkách zajistili dostatečně dobré časy na přední umístění. Spolu s vhodnou volbou směsi pneumatik, to pak bude delikátní mix vhodné nájezdové rychlosti, pozdního brzdění, agresivních výjezdů a řidičského umění, který nakonec rozhodne.

Tom Coronel, oficiální jezdec SEAT Netherlands, podporovaný přímo ze SEAT Sport doufá, že se mu v Brně vrátí brazilská forma (tam letos skončil na šestém a osmém místě) a posbírá další body do celkového pořadí jezdců. Další čtyři Leóny budou závodit v kategorii nezávislých: Ir Emmet O’Brien a Ital Maurizio Ceresoli za tým GR Asia, Pierre-Yves Corthals a jeho vůz vyslaný do WTCC týmem SEAT Belgium a Massimiliano Pedala , který ve voze SEAT Sport Italia nahradí zraněného Roberta Colciaga.

Technická analýza

Xavier Serra, inženýr SEAT Sport Race: Po třech letech závodění v Brně a po zimních testech, známe trať a její výhody a nevýhody velmi dobře. Musím říci, že to není právě okruh dělaný pro SEATy, ale na druhé straně jsou zde některé sekce, kde dokáže být León velmi rychlý; na mnoha úsecích se zatáčkami je podvozek Leónu jednoznačnou výhodou.

Úseky kde se jede do kopce jsou největší naší slabinou – na dlouhých rovinkách jsou naši konkurenti silnější. I přesto jsme loni dokázali být na pole position, a tak i letos je všechno možné. Nejdůležitější je pro nás podvozek; je to dlouhý okruh s mnoha změnami směru, a tak musíme vše na podvozku nastavit absolutně správně.

Co řekli jezdci

Yvan Muller: (SEAT León st. č. 12): “V Brně jsem udělal loni dobrý výsledek, ale myslím, že v právě zde potřebujeme více výkonu, než kdekoli jinde. Na papíře to vypadá dobře pro BMW. Myslím, že to bude náročné, ale uděláme co bude v našich silách. Co se předepsané zátěže týká, nejsem ani nejlehčí ani nejtěžší, takže si nemyslím, že to bude handicap nebo výhoda v pravém smyslu slova.”

Gabriele Tarquini (SEAT León st. č. 11): “Musím přiznat, že Brno není můj oblíbený okruh, ale v kvalifikaci zde dokážeme být velmi rychlí. Doufám, že bude chladno a trochu mokro – to by nám jistě pomohlo. Svou důležitou roli hraje také hmotnost, ale přál bych si, abychom byli těžcí, protože to by znamenalo, že se nám daří!”

Tiago Monteiro (SEAT León st. č. 18): “V Brně jsem před zimními testy nikdy nebyl a přitom to hned napoprvé šlo celkem dobře. Na trať jsem si zvykl velmi rychle a vlastně mi ten krásný, ale pro jezdce náročný okruh tak trochu připomíná můj oblíbený ve Spa-Francorchamps. S většími zkušenostmi s vozem a několika dobrými výsledky na kontě doufám, že to pro mne bude dobrý víkend. Je to dlouhý okruh, ale to je stejné pro všechny. Pořád se musím hodně učit ve WTCC, ale mezi jezdci je to velmi vyrovnané a každý pilot si dobrý souboj na trati užívá.”

Jordi Gené (SEAT León st. č. 9): “Obvykle mívám v Brně celkem dobré výsledky. Je to okruh, kde potřebujete dobrou průměrnou rychlost, což je přesně to, co León má. Podvozek zde pracuje opravdu skvěle, ale největší problém jsou kopce. Potřebujete mít mnoho výkonu, abyste zde neztráceli. BMW má výhodu zadního pohonu, takže využívají jejich pneumatiky lépe, ale něco jako chladné počasí by mohlo výhody smazat.”

Michel Jourdain Jr (SEAT León st. č.10): “Myslím, ze v Brně je fantastický okruh. Je velmi rychlý s mnoha krásnými zatáčkami. Testy pro mne nebyly tak úspěšné, jak bych si představoval, ale to jsem se ještě teprve seznamoval s vozem. Nyní věřím, že budu držet krok. Budu nejlehčím ze SEATů, což by mi mělo trochu pomoci, ale vlastně bych byl raději tak těžký jako ostatní.”

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
AUTOCENTRUM Olomouc s.r.o.
Horní Lán 445/1, 779 00 - Olomouc
585 750 354
seat@seatolomouc.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Manfred Schöner
Jáchymovská 53, 360 04 - Karlovy Vary - Bohatice
355 329 821
autoschoner.ch@volny.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - První a nejnovější generace modelu SEAT Ibiza se setkaly na ostrově, po němž jsou pojmenovány

První a nejnovější generace modelu...

V nádherném prostředí středomořského ostrova vynikají pozoruhodné rozdíly mezi oběma vozy, za nimiž stojí více než tři desetiletí intenzivního vývoje. Teo García, jeden z duchovních...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Prodeje značky SEAT si udržely vysoké tempo růstu i v listopadu

Prodeje značky SEAT si udržely vysoké...

Výrobce automobilů v uplynulém měsíci znovu překonal hranici 40 000 vozů a celkem dodal zákazníkům 40 400 vozů, což je o 18,7 % více než ve stejném měsíci roku 2016 (34 000). (SEAT...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - SEAT slaví v letošním roce deset let svého Centra pro vývoj prototypů (CPD)

SEAT slaví v letošním roce deset let...

U příležitosti významného milníku se uskutečnila slavnostní akce, jíž se zúčastnili všichni odborníci, kteří v tomto centru pracují: Jedinečné centrum je průkopnickým zařízením ve...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Oficiální slavnostní otevření digitální laboratoře SEAT

Oficiální slavnostní otevření...

SEAT Metropolis:Lab Barcelona sází ve svých budoucích projektech na autobusy na požádání nebo sdílené cestování po městě. Laboratoř SEAT Metropolis:Lab Barcelona – stoprocentní...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - SEAT dosáhl v říjnu dosud nejvyššího měsíčního meziročního nárůstu v roce 2017

SEAT dosáhl v říjnu dosud nejvyššího...

 Výrobce automobilů dodal v uplynulém měsíci 40 200 vozidel, což je o 23,3 % více než v říjnu 2016 (32 600 vozidel). Hlavními tahouny růstu v říjnu byly – Německo (+30,5 %) a...