Renault na letošním březnovém autosalonu v Ženevě (2)

Renault představil sportovní čtyřmístné coupé Talisman, které ukazuje jak by mohl vypadat interiér našich vozidel zítra: pohodlí, čisté linie, lehkost, jednoduchost a očekávaná radost z jízdy.

Renault na letošním březnovém autosalonu v Ženevě (2)

Talisman zahajuje koncept „Touch Design“ zaměřený na ideální vztah mezi člověkem a strojem. Objekt vytvořený v rámci Touch Designu má způsobit, že se technologie stává zřejmou a přirozenou pro člověka při použití objektu a to, prostřednictvím estetických rozhraní. Objekt musí sugerovat použití, vybízet k dotykům a k usednutí za volant a oddat se požitku z jízdy s tímto elegantním kupé plavné siluety zdánlivě jednoduchého vozu, ale se složitou technologií a motorem velkého výkonu.

Renault na letošním březnovém autosalonu v Ženevě (2)

Elektrohydraulicky zvedané motýlové dveře 245 cm dlouhé odhalí kabinu ve velmi jednoduchém stylu, přičemž přístupu do ní nezabraňuje ani střední sloupek. Otvírání bočních dveří i zavazadlového prostoru pomocí nízkofrekvenčního dálkového ovládání. Kabina talismanu je zároveň technická, vzdušná a elegantní a připomíná prostor zařízený nábytkem. Spojená drobnými kovovými sloupky se zástěrkou připomíná přístrojová deska tvar křídla letadla. Je jednoduchá a tvarově čistá. Není tam nic kromě palubních hodin TAG HEUER, podtrhujíce tak eleganci prostoru. Po obou stranách volantu, čtyři ukazovatele ve formě tří křišťálových disků řazených nad sebou jakoby se vznášely. Číslice vyryté laserem na prostředním kotouči jako by pluly vzduchem.

Znovu se potvrzuje, že ideál striktního minima je synonymem elegance. To nám rovněž připomíná že technologie je ve službách člověka a že prostor jí nemá být podřízen v neprospěch cestujících. Na palubě Talismanu jsou sedadla pevně uchycena, zatímco palubní deska a pedály jsou navzájem solidární a lze je elektricky nastavovat vpřed nebo vzad aby měl řidič možnost nastavit nejlepší polohu pro řízení. Tato dispozice ovšem zároveň skýtá pasažérům sedícím vzadu jistotu stále stejně velkého prostoru pro jejich nohy. Nastavení výšky sedadla se provádí tlakem vzduchu.


Hlasově ovládaný multifunkční display umístěný v horní části přístrojové desky umožňuje zpětný panoramatický pohled do exteriéru, a to díky třem kamerám. Display poskytuje také navigační informace, hi-fi systému, klimatizaci a také výstražné a bezpečnostní informace pro řidiče tak rychlého vozu nezbytné.


To, že v lednu 2002 v Detroitu ukořistil Talisman šesti svým konkurentům cenu za „nejlepší interiér“ udělovanou časopisem Automotive News, se nám jistě bude zdát po seznámení s Talismanem za plně oprávněné.


Talisman má výkonný motor V8 s objemem 4,5 litru s 32 ventily. Jeho chlazení je optimalizováno bočním žebrovím. Difuzér umístěný v dolní části vzadu byl konstruován s cílem zlepšit aerodynamiku a stabilitu. Převodovka vozu je automatická – overdrive s impulsním řízením. Hnací kola zadní. Široké pneumatiky Michelin – přední 255/710, zadní 285/710, ráfky 21’ hliníkové.


Délka Talismanu 480 cm, šířka 195 cm, výška 138 cm. Rozvor 295 cm. Hmotnost 1 600 kg.


KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Anex s.r.o.
Žerotínova 378, 405 02 - Děčín III
412 558 098
seat@autoanex.cz