Renault Mégane Sedan vyráběný v Burse pro celý svět

Renault upevňuje klíčovou roli Turecka ve své mezinárodní strategii

Výrobní závod Oyak Renault v Burse v Turecku posiluje svou roli v mezinárodním rozvoji podniku výrobou nového modelu Mégane Sedan, který bude odtud vyvážen do 84 zemí světa.


V roce 1998 byla Bursa s modelem Mégane I Break prvním závodem Renaultu mimo západní Evropu zajišťujícím exkluzivní výrobu nového modelu. Tento závod rovněž sehrál hlavní úlohu při zavádění výroby modelu Thalia, která je v současnosti vyvážena do 40 zemí.


Závod v Burse, který je integrován ve výrobním systému Renaultu (SPR) svými standardy kvality a způsobem organizace, je první továrnou Renaultu mimo Evropu s výrobní kapacitou 162 000 vozidel ročně. Oyak-Renault věnoval 200 milionů eur na investice do průmyslové výroby modelu Mégane Sedan, což je rekordní částka ve srovnání s ostatními vyráběnými modely. Objem výroby má v roce 2004 překročit 700 vozidel denně ve dvousměnném provozu.


Díky přítomnosti v Turecku prostřednictvím průmyslového a obchodního partnerství se skupinou Oyak od roku 1969 Renault zaujal v prvním pololetí roku 1998 první místo na tureckém trhu. V roce 2003 Renault spěje k získání pozice leadera trhu osobních vozidel již 6. rok v řadě s tržním podílem 19,2 % na konci července 2003. Výroba modelu Mégane Sedan v Turecku přispívá k posílení pozice Renaultu na trhu, u kterého segment M1 představuje více než 40 % prodejů.


Závod v Burse odpovídá evropským standardům kvality a měřítkům průmyslové vyspělosti Renaultu a používá stejnou organizaci práce v rámci SPR: zjednodušené schéma výroby po modulech, synchronizované zásobování, aplikace nástrojů a postupů pro totální kvalitu, elementární pracovní jednotky (UET) a zkrácená hierarchická struktura (5 úrovní oproti dřívějším 7). V roce 1996 získaly karosářská-montážní a mechanická jednotka z Bursy certifikaci ISO 9001 (byla znovu potvrzena v roce 2002). Oyak-Renault je první výrobcem v Turecku s certifikací ISO 9001.


Renault se rovněž opírá o rozvinutou strukturu tureckých výrobců, kteří doprovázeli rozvoj podniku Oyak-Renault. Ti pracují v partnerství s více než padesáti subdodavateli mezinárodního formátu: Faurecia (sedadla), Bosch (brzdové systémy), Autoliv, Visteon (provedení interiérů). Kvalita a hustota této průmyslové struktury umožňuje závodu v Burse dosáhnout u modelu Mégane II míry integrace překračující 60 %.


Turecký automobilový trh od 80. let silně rostl, aby v roce 1993 překročil 440 000 osobních vozidel, všech značek dohromady. Potom byl natřikrát poznamenán ekonomickými krizemi: v roce 1994 a na konci roku 1998 a 2001. Tato poslední krize vedla ke snížení prodeje všech značek na 135 000 osobních vozidel z historicky nejvyššího objemu 456 000 vozů v roce 2000. V roce 2002 trh pokračoval v poklesu a nepřekonal ani laťku 95 000 osobních vozidel.


Turecko nabízí velký růstový potenciál vzhledem ke stále nízké míře motorizace – 67 vozidel na 1000 obyvatel a automobilový park pouze 4,6 milionu vozidel pro populaci čítající 67,8 milionu obyvatel. Turecko i přes vysokou míru inflace pohybující se kolem 40 % ročně nabízí velmi kvalifikovanou pracovní sílu, velký ekonomický potenciál a geografickou blízkost k Evropě.


Na tureckém trhu došlo ke značnému zvýšení počtu automobilových značek, kterých je dnes více než třicet. Konkurence se v poslední době zostřila s dovozem vozidel po vstupu Turecka do celní unie s Evropskou unií, čímž byly zrušeny celní zákony z 1. ledna 1996. Podíl dovážených vozidel tak v roce 2002 dosáhl 62,5 % oproti 57,9 % v roce 2001 a 54,7 % v roce 2000.


Lokálně vyráběný sortiment je doplněn dováženými modely. Po modelech Scénic, Scénic RX4, Clio II a Laguna II Renault v létě 2003 uvedl Mégane II s 5 dveřmi. Zbytek modelové řady Mégane II dorazí do Turecka během roku 2004. Nabídka Renaultu v Turecku, pokud jde o užitková vozidla, zahrnuje modely Kangoo Express a Master a bude doplněna novým modelem Trafic.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Libor Suchý, autoprodejna
Nový Šaldorf 81, 671 81 - Znojmo
515 227 952
seat@autoprodejnasuchy-znojmo.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Stanislav Gálik se stal výkonným ředitelem inovací společnosti AAA AUTO

Stanislav Gálik se stal výkonným...

Praha, 2. února 2018 – Společnost AAA AUTO včera oficiálně uvedla novou značku AuresLab, pod kterou sjednotila veškeré inovace, na kterých pracuje. Inovační centrum povede Stanislav Gálik,...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Největší showroom značek Renault a Dacia otevřela skupina TUkas v Praze Malešicích pod názvem TUkas ČSAO

Největší showroom značek Renault a...

Na plochu více než 1000 m2 se vejde 13 vozů Renault, 7 vozů Dacia a 4 užitkové vozy z programu PRO+. Na fotografii zleva: Petr Lehký, Zdeněk Grund, Jiří Tůma Výstavba trvala 1,5 roku, náklady na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Je Škoda Fabia nejlepší? Největší porovnávací test v ČR

Je Škoda Fabia nejlepší? Největší...

Ve spolupráci s UAMK.cz, usporne.info a ČRo1 jsme ji postavili proti sedmi dalším konkurentům. Fabia tak vyzvala Kia Rio, Citroen C3, Ford Ka+, Dacia Sandero, Renault Clio, Opel Corsa a Hyundai i20 a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto Palace otevřel v dubnu AutoPoint Premium pro uspokojení poptávky po luxusních prémiových vozech

Auto Palace otevřel v dubnu AutoPoint...

Společnost Auto Palace, přední dealer automobilů hned 9 značek v ČR, rozšiřuje svoji činnost o prodej luxusních ojetin v AutoPointu Premium. AutoPoint Premium – zákazníkům nabídne v...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Renault představil včera 25.dubna  své nové SUV Renault KOLEOS na mezinárodním autosalonu v Pekingu  ( podrobná informace)

Renault představil včera 25.dubna své...

Renault tak rozšiřuje svoje modelové portfolio o SUV určené pro mezinárodní trhy. Nový KOLEOS má všechny vlastnosti, které lze od SUV segmentu D očekávat: svalnatý a robustní design,...