Premiéra březnového Mezinárodního autosalonu v Ženevě: Studie Opel GTC Geneve

Tento sportovní třídveřový sedan hovoří dynamickým designerským jazykem automobilky Opel

Premiéra březnového Mezinárodního autosalonu v Ženevě: Studie Opel GTC Geneve
Premiéra březnového Mezinárodního autosalonu v Ženevě: Studie Opel GTC Geneve

>Atraktivním konceptem GTC Geneve, který se představí na Mezinárodním autosalonu v Ženevě (6. až 16. března 2003) naznačuje Opel styling svých budoucích modelů. Označení GTC je zkratkou Gran Turismo Compact a tomu přesně odpovídá design nového prototypu: Dynamicky „napjaté“ linie, čistě řešené plochy, třírozměrné světlomety a široce vyklenuté podběhy kol – základní výrazy moderního designerského jazyka automobilky Opel.

„Řada designerských detailů, se kterými se dnes představuje studie GTC Geneve, byla už k vidění na předchozích konceptech, jako byl například Snowtrekker nebo na produkčních modelech Speedster či Vectra nové generace,“ říká Carl-Peter Forster, šéf automobilky Opel. „Příští modely automobilky Opel budou nejenom ještě dynamičtěji stylizované, ale budou vybaveny mnoha vysoce vyspělými technologiemi, jako například adaptivními systémy zavěšení kol, které zaručují maximální míru jízdního komfortu i bezpečnosti.“


„Studií GTC Geneve jsme chtěli ukázat, jak sportovní dokáže být třídveřový sedan,“ vysvětluje Martin Smith, šéfdesigner automobilky Opel. „Týmu našich specialistů na vývoj nových konceptů se podařilo navrhnout dynamicky stylizovaný vůz, který nabízí spoustu místa pro čtyři cestující a který se také okamžitě na první pohled zařazuje do škály modelů značky Opel.“


Při vývoji studie GTC Geneve měli návrháři mnohem větší tvůrčí volnost, než při vývoji produkčního modelu. Prototyp dostal průhlednou střechu z probarveného skla. Zasklená část se táhne od čelního až po zadní okno. Unikátní jsou i samotné dimenze konceptu, jeho délka činí 435 cm, šířka 177 cm a výška jen 135 cm.


Šípovité tvary přední i zadní části studie GTC Geneve evokují pocit síly a dynamiky. Tento pocit umocňují krátké převisy karoserie a vyklenuté podběhy kol, stejně, jako třeba nízká stavba vozu a oblouk střechy – tento prototyp vypadá, jako by chtěl každou chvíli vyrazit za startovní čáry.


Dalším originálním vizuálním momentem studie GTC Geneve jsou třírozměrné světlomety a koncová světla. Návrháři pojali osvětlení vozu nejen jako funkční, ale také vysoce stylistický a designerský prvek – těleso světel perfektně zapadá do celkového ladění karoserie, světla jsou do ní zasazena doslova jako zářivý diamant do šperku. Nadšení designerů pro detail je dobře patrné i z řešení samostatných žárovek v koncových světlech – válcovité žárovky vypadají jako by byly vyrobené z jediného kusu materiálu. V tomto duchu je vyvedené i třetí brzdové světlo, umístěné nad zadním oknem.


Také interiér nese zřetelný sportovní nádech, když kombinuje textilní čalounění Cashmere a kvalitní hnědou kůži. Čistě řešený kokpit je převážně v elegantní černé barvě. S tmavým laděním příjemně ladí hliníkové dekorativní prvky, které připomínají dynamiku prototypu.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz