OMV v prvním čtvrtletí 2006

Dobré výsledky navzdory složitým podmínkám

OMV Aktiengesellschaft, přední ropná a plynárenská společnost ve střední Evropě, zaznamenala v prvním čtvrtletí 2007 navzdory nevýhodným podmínkám dobré výsledky. Tržby skupiny vzrostly o 7 % na 4,6 milardy eur, EBIT se mírně snížil o 5 % na 512 milionů eur. Společnost Petrom se na EBIT podílela 136 miliony eur. Čistý zisk ve srovnání s prvním kvartálem 2006 klesl o 7 % na 401 milionů eur. Cash flow se zvýšilo o 33 % na 671 milionů.

„Tržní prostředí v prvním čtvrtletí přineslo náročné podmínky. I přesto máme jakožto integrovaná ropná a plynárenská skupina dobrou pozici i stabilní základ pro vyžití potenciálu dále růst na našich klíčových trzích. V segmentu průzkumu a těžby disponujeme silným mezinárodním portfoliem a v rafinaci a marketingu držíme vedoucí pozici v rámci celé střední Evropy. Stejně tak i plynárenský byznys vykazuje dobré výsledky. Modernizace rumunského Petromu běží podle plánu. I nadále si budeme stanovovat vysoké nároky, abychom mohli pokračovat v maximálním možném využití příležitostí, které nám nabízejí trhy, na nichž působíme,“ sdělil k výsledkům šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

V období od ledna do března 2007 se celkový objem investic skupiny OMV ve srovnání se stejným obdobím 2006 zvýšil na 528 milionů eur. Z toho 250 milionů směřovalo do průzkumu a těžby, 226 milionů podpořilo rafinaci a marketing – petrochemické projekty v Burghausenu, projekty na zvýšení kvality rafinérií a navýšení podílu v turecké Petrol Ofisi na 35,2 %. Do plynárenství OMV investovala 32 milionů eur. Na konci března 2007 zaměstnávala skupina OMV 39 187 zaměstnanců (vč. Petromu).

Rafinace a marketing: silné výsledky v petrochemii

V první čtvrtině roku 2007 zaznamenaly tržby v tomto segmentu 10% pokles přibližně na 3,5 miliardy eur. Nižší tržby zapříčinily jednak nižší poptávka po produktech, díky mírné zimě zejména po topných olejích, a také nezbytná vytvoření zásob před odstávkou rafinérií plánovanou na druhé čtvrtletí. EBIT se zvýšil na 29 milionů eur. Na tomto výsledku se podepsaly zlepšené rafinační marže i pozitivní vývoj v petrochemii a marketingu. První kladné výsledky přinesly i investice do optimalizace energetické spotřeby a produktové struktury Petromu.

Petrochemická divize přispěla k celkovému EBIT společnosti 39 miliony eur. V předchozím roce to byly pouhé 2 miliony. K takovému nárůstu přispěly vyšší marže a objem prodeje.

Celkový objem prodeje v rafinaci klesl o 7 % na 5,22 milionu tun. Způsobila to zejména mírná zima, která negativně ovlivnila poptávku, a nižší export Petromu. Celkové využití kapacit vzrostlo vzhledem k plánovaným odstávkám na 93 %.

Objem prodeje v marketingu se snížil ve srovnání s první čtvrtinou 2006 o 9 % na 3,87 milionu tun. Přestože maloobchodní prodej zaznamenal nárůst, pokles v komerčním prodeji nemohl kompenzovat. Pozitivní vliv mělo zvýšení efektivity sítě čerpacích stanic – 400 čerpacích stanic se adaptovalo na jednotný systém. Na konci března 2007 provozovala skupina OMV (včetně Petromu) 2 511 čerpacích stanic. Celkový tržní podíl OMV ve střední Evropě činí 20 %; díky tomu zde zaujímá vedoucí pozici.

Uvedením produktové řady OMV BIXXOL chce společnost rapidně zvýšit objem prodeje motorových olejů a také využít kapacity pro výrobu olejů v Petrol Ofisi. Kromě toho OMV zamýšlí průnik také do komerční silniční přepravy. Dosáhnout toho chce vybudováním nové sítě čerpacích stanic po celé střední Evropě určené výhradně pro přepravní a dopravní společnosti. První stanice nové sítě OMV EuroTruck zahájily provoz v březnu.

Průzkum a těžba: náročné podmínky

Tržby v tomto segmentu zaznamenaly mírný nárůst o 1 % na 892 milionu eur. Na nepatrnou změnu měly největší vliv klesající cena ropy, nižší objem prodeje, a slabý americký dolar. Průměrná cena za barel (51,89 dolaru) byla oproti první čtvrtině roku 2006 nižší o 6 %. EBIT zaznamenal 29% pokles na 421 milionů eur.

Celková těžba ropy, kapalného zemního plynu a plynu lehce klesla o 5 % na 28,9 milionu barelů ropného ekvivalentu, což odpovídá průměrné denní těžbě 322 000 barelů. V první čtvrtině 2007 získala OMV čtyři nové pobřežní průzkumné licence ve Velké Británii a Norsku. Objem prodeje plynu z pakistánského naleziště Sawan se díky modernizaci technického zázemí a dalším vrtům zvýšil více než o 15 %.

Plynárenství: silné přispění k EBIT

Od ledna do března 2007, vzrostly tržby v tomto segmentu oproti stejnému období v roce 2006 o 99 % na 889 milionů eur. EBIT vykázal dokonce 140% nárůst na 79 milionů eur. K výsledku významně přispěla plná integrace EconGas do skupiny OMV.

Díky mírné zimě klesl kombinovaný objem prodeje plynu o 21 % na 3,96 miliard kubických metrů. Souhrnná prodaná transportní kapacita se zvýšila o 6 % na 12,15 miliard kubických metrů. Tento růst umožnilo rozšíření rakouského plynovodu TAG. Průměrná skladovací kapacita vzrostla o 16 % na 804 273 kubických metrů za hodinu.

Výhled na rok 2007

OMV v roce 2007 očekává pokles ceny ropy, nicméně počítá i se silnými krátkodobými výkyvy. Předpokládá se, že americký dolar oproti roku 2006 mírně oslabí. Velké změny v rafinačních maržích skupina neočekává.

V rámci segmentu rafinace a marketingu se na druhé čtvrtletí 2007 plánuje měsíční odstavení rafinérie Petromu Arpechim a destilační jednotky na surovou ropu ve Schwechatu. Na poslední čtvrtletí roku 2007 se naplánuje odstávka rafinérie v Burghausenu.

Díky rozšiřování sítě čerpacích stanic a modernizace sítě Petromu se počítá s lehkým nárůstem objemu prodeje. Investice budou směřovat především na optimalizaci rafinérií Petromu a vybudování termální krakovací jednotky ve Schwechatu.

Segment průzkumu a těžby bude i nadále pokračovat v expanzi aktivit v klíčových regionech. Investice letos podpoří rozvoj nalezišť v Rakousku, Libyi, Jemenu a na Novém Zélandě. Další investice si vyžádá i modernizace těžební techniky v Rumunsku. Cílem je zvýšit efektivitu těžby.

Plynárenský byznys skupiny OMV se bude nadále rozvíjet jak díky rostoucí působnosti Petromu na trhu s plynem, tak i díky přítomnosti EconGasu v Německu a Itálii. OMV také plánuje, že rozšíří skladovací kapacity a rakouské plynovody. Pozornost společnost věnuje i dvěma mezinárodním projektům – plynovodu Nabucco a terminálu Adria LNG.

Související články

TEST: Honda Civic 4D 1.0 turbo 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ECORUN 1000 JEZER – Tomíšek s Kazdou stanovili nový rekord

ECORUN 1000 JEZER – Tomíšek s...

Dva specialisté na úspornou jízdu, kteří jsou pravidelnými účastníky soutěže Škoda EconomyRun i New Energies Rallye Český Krumlov – Marek Tomíšek a David Kazda – se letos...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - O tomto víkendu 26. a 27. srpna proběhne v ZOO Dvůr Králové další akce v rámci projektu E-safari na podporu e-mobility s názvem S Nissanem do Afriky

O tomto víkendu 26. a 27. srpna proběhne...

Návštěvníci budou mít skvělou příležitost vyrazit zdarma do safari zapůjčeným elektromobilem Nissan Leaf nebo e-NV200 a vyzkoušet si tak na vlastní kůži jízdu elektrickými vozidly. Nabídka...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vyvrcholením letošní soutěžní sezony bude určitě blížící se Barum Czech Rally Zlín 2017, která se jede od pátku 25. do neděle 27. srpna 2017

Vyvrcholením letošní soutěžní sezony...

Opel CS se se svým projektem LENZ Opel ADAM Cup velmi úspěšně etabloval v domácím rallyovém šampionátu. V letošní třetí sezoně už tento pohár v ČR – jezdí osm posádek...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Dvacetileté auto z Áček pokořilo 14 tisíc kilometrů a dojelo do mongolského Ulánbátaru

Dvacetileté auto z Áček pokořilo 14...

Nízkorozpočtová výprava 2 nezávislých cestovatelů Richarda Nemetha a Stefana Stefanova a „richhikera“ Stanislava Gálika trvala 21 dní a vedla přes 12 zemí. Tři týdny po odjezdu mladí...