Ochrana proti čelnímu podjetí

Společnost Scania přichází s novou bezpečnostní výbavou vozů

V zemích Evropské unie vstoupí od 10. srpna 2003 v platnost nový zákon o ochraně proti čelnímu podjetí u nákladních automobilů.

Ochrana proti čelnímu podjetí
Ochrana proti čelnímu podjetí

Všechny vozy zaregistrované po 10. srpnu tohoto roku budou muset být vybaveny ochranou, která nesmí přesahovat vzdálenost 400 mm od terénu za předpokladu, že vozidlo není plně naloženo. V úvahu je třeba brát všechny součásti karosérie, pérování a pneumatiky, které mění výšku a polohu podvozku.

Scania jako první zavedla ochranu proti vniknutí objektů pod přední část vozidla již v roce 1995 a instaluje ji jako standardní výbavu pro vozy 4. série. Nyní Scania uvádí na trh nové komponenty, a reaguje tak na novelizované předpisy Evropské unie.


Systém ochrany proti podjetí vychází z maximální přípustné výšky 400 mm nad terénem, protože odpovídá výšce nárazníku u osobních automobilů. V případě že, nákladní vůz narazí do osobního vozu, uplatní se v plném rozsahu protinárazová ochrana a bezpečnostní klec. Střet tahače s osobním vozidlem v této úrovni maximálně absorbuje náraz, což zvýší ochranu cestujících v osobním automobilu.

Plastové a ocelové nárazníky


Nová konstrukce předního nárazníku se vyznačuje masivnějším upevněním vnějších dílů. Tyto úpravy zahrnují silnější držáky a koncové profily. U nákladních vozů s nízkým podvozkem nebo s podvozkem s nízkoprofilovými pneumatikami je dostačující zesílený nárazník, to platí pro výšku podvozků až do 960 mm. Aby byly splněny evropské požadavky, instaluje Scania u vozů s vyššími podvozky přídavný nárazník tak, aby zasahoval do předepsané výšky. Jedná se o podvozky s výškou od 960 mm do 1100 mm.


Systém ochrany proti čelnímu podjetí zahrnuje tyto varianty:

 • nový zesílený plastový nárazník
 • nový zesílený ocelový nárazník
 • plastový nárazník s instalovanou ochranou proti podjetí těsně pod nárazníkem, sklápěcí nástupní schody
 • plastový nárazník s instalovanou ochranou proti podjetí těsně pod nárazníkem, pevné nástupní schody
 • ocelový nárazník s instalovanou ochranou proti podjetí těsně pod nárazníkem
 • ocelový nárazník s instalovanou ochranou proti podjetí níž pod nárazníkem

Díky speciálnímu programu mohou odborníci Scanie navrhnout odpovídající sestavu komponentů pro různé vozy, včetně předpokládaných změn polohy v závislosti na hmotnosti nástavby.


„Je zbytečné, aby docházelo k úmrtím v silničním provozu z důvodu lidského selhání. Scania vyvíjí silniční techniku s cílem zachránit v případě kolize co nejvíce lidských životů. Naším hlavním úkolem je zkombinovat vestavěné prvky systému ochrany proti podjetí s robustností, která je charakteristickým rysem vozů Scania,“ říká Ole Pihlgren z konstrukčního oddělení.

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nová Honda Civic i-DTEC diesel se dostává na český trh!

Nová Honda Civic i-DTEC diesel se...

Prodej Civicu s dieselovou motorizací je podpořen akčním bonusem pro první zákazníky ve výši 20 000,- Kč a zvýhodněnou sadou příslušenství. Zaváděcí akční nabídka platí od 9.2.2018...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot Rifter

Nový Peugeot Rifter

Je to více než nové jméno, je to cesta vedoucí k cíli! Nový Peugeot Rifter si zachovává výrazný a reprezentativní vzhled nejnovějších modelů značky. Nabízí velmi inovativní tvar karoserie...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Na Prvního máje autodrom přivítá místo alegorických vozů flotilu trabantů

Na Prvního máje autodrom přivítá...

První květnový den navážou na diváckém svahu mosteckém autodromu na premiérové setkání z loňského roku majitelé, přátele a fanoušci legendárního východoněmeckého vozu Trabant. I když...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - HONDA bude v Brně na MOTOSALONU

HONDA bude v Brně na MOTOSALONU

 

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Volkswagen Polo R-Line osloví sportovně laděné zákazníky

Nový Volkswagen Polo R-Line osloví...

Nové Polo R-Line přichází s vytříbeným sportovním stylem Čtyři zážehové motory a jeden vznětový s výkony 55 – 110 kW Ceny bohatě vybavených modelů začínají již od 407 900 Kč...