Nový Peugeot Expert

Po devíti letech s novou tváří

Nový Peugeot Expert

Na podzim roku 1995 uvedla společnost Automobiles Peugeot na trh v kategorii vozů do 900 kg svůj první užitkový vůz s názvem Expert. V letošním roce představuje jeho inovovanou verzi, nabízející ve svém segmentu výjimečný jízdní komfort, snadnou ovladatelnost vozu a velký nákladový prostor při zachování kompaktních rozměrů.

Především užitné kvality zajistily modelu Expert obchodní úspěch v rostoucím segmentu lehkých užitkových vozů, který byl již v době uvedení tohoto modelu na trh velmi silně konkurenčně obsazen. Od počátku svého uvedení do konce roku 2003 bylo ve společném výrobním závodu značek Peugeot, Citroën a Fiat v Sevelnordu vyrobeno 230 300 vozů Peugeot Expert. Verze Furgon je jednoznačně nejžádanější karosářskou variantou a představuje podíl celých 85,1% z celkové produkce, verze Combi (s podílem 14,2%) a valník s kabinou (s podílem 0,7%) doplňují nabídku modelové řady. Z pohledu pohonu upřednostňují zákazníci modelu Expert dieselové agregáty (87%) před benzinovými motory (13%).


S neustálým vývojem konkurenčního prostředí a na základě nejnovějších úprav evropských norem byl pro rok 2004 model Expert modernizován v oblasti exteriéru, interiéru i bezpečnosti: hlavní rysy vnějšího stylu zůstávají zachovány, mění se však přední část, která má nyní robustnější vzhled a světlomety s čirou optikou, zvyšuje se vnitřní komfort mimo jiné i díky novým sedadlům, významný podíl na zútulnění interiéru mají nové potahy sedadel a čalounění, všechna místa ve voze jsou vybavena tříbodovými bezpečnostními pásy, bezpečnostní výbava je obohacena o boční airbagy (výbava na přání), variabilní posilovač řízení pozitivně ovlivňuje ovladatelnost vozu, výrazně se zlepšily akustické parametry vozu.


Modelová řada Expert bude v České republice obohacena o osobní verzi Combi pro přepravu až 9 cestujících. K dispozici tak budou celkem tři typy karoserií:

 • verze Furgon pro přepravu zboží s nabídkou 2 nebo 3 míst,
 • verze Polo Combi pro kombinovanou přepravu osob a nákladu s nabídkou 5 nebo 6 míst,
 • verze Combi pro přepravu osob s nabídkou 8 nebo 9 míst.

Uvedené verze modelové řady sdílí následující technické parametry: rozvor 2,82 m a tři hodnoty celkové hmotnosti vozu: 2,2 tuny, 2,3 tuny a 2,5 tuny v závislosti na verzi a zvoleném motoru. Model Expert, užitkový vůz původně odvozený z osobního modelu 806, je nyní modifikován ve stylu novinek značky Peugeot. Výsledkem je moderní vzhled zvýrazněný novým tvarem světlometů s čirou optikou s integrovanými směrovými světly. Robustnost přední části je umocněna žebrováním masky a novým tvarem předního nárazníku, který je uzpůsoben k zabudování inovovaných mlhových světlometů s čirou optikou, které jsou součástí výbavy na přání. U osobní verze Combi je nárazník v barvě karoserie (u užitkových na přání) s ochrannou nárazovou zónou v černé barvě.


Karoserie vozu je v celé délce na bocích a na zadních výklopných dveřích chráněna lištami a model Expert se tak z pohledu drobných karosářských poškození řadí k nejlépe chráněným vozům ve své kategorii. Škála odstínů karoserie je obohacena o pět nových barev: žlutá Carioca, modrá Line a metalické červená Lucifer, šedá Fer a modrá Chine.


Nově navržená sedadla řidiče a spolujezdce významně přispívají ke zvýšení pohodlí. Sedák je prodloužen v rozmezí 10 – 50 mm v závislosti na typu sedadla, opěradlo sedadla je zvýšeno o 58 – 95 mm rovněž podle typu a u všech sedadel je zvýrazněno boční vedení. Sedadlo řidiče je výškově nastavitelné s výškovým rozpětím 45 mm. Optimální polohu při řízení si může řidič zvolit i nastavením výšky volantu a seřízením sklonu opěradla. Podélný posun sedadla je možný až o 220 mm. Samostatné sedadlo spolujezdce je sériově nastavitelné podélně s regulací sklonu opěradla. Oddělená samostatná sedadla řidiče a spolujezdce mohou být v rámci výbavy na přání vybavena bočními airbagy, které zajišťují ochranu hlavy a hrudníku.


Dvoumístná lavice pro spolujezdce je opatřena tříbodovými bezpečnostními pásy a při sklopení opěradla středového sedadla lze jeho zadní stranu využít jako praktický stolek. Sedadla ve druhé a třetí řadě jsou u verze Combi stejného typu a provedení jako sedadla v první řadě.

Součástí základní výbavy modelu Expert je řada prvků usnadňujících každodenní používání vozu :

 • variabilní posilovač řízení (nový prvek sériové výbavy),
 • odkládací stropní schránka,
 • výškově nastavitelné sedadlo řidiče,
 • řadící páka na přístrojové desce,
 • prosklená přepážka (u verze furgon),
 • variabilní posuvná přepážka (u verze Polo Combi),
 • ABS u verze Combi (nový prvek sériové výbavy),
 • tónovaná skla.

Model Expert je ve všech konfiguracích sériově vybaven airbagem řidiče a přední místa jsou opatřena pyrotechnickými předpínači bezpečnostních pásů s omezovačem přítlaku (600 daN bezpečnostní pás u řidiče, 450 daN u spolujezdce). Oddělená samostatná sedadla řidiče a spolujezdce u verze Furgon, Polo Combi a Combi mohou být v rámci výbavy na přání doplněna o boční airbagy určenými k ochraně hlavy a hrudníku. Objem vaku bočního airbagu je 18 litrů. Sedadla uprostřed první, druhé i třetí řady jsou vybavena tříbodovými bezpečnostními pásy, které budou povinným prvkem výbavy od května 2004. U verzí Combi lavice v poslední řadě plně vyhovuje požadovaným kritériím odolnosti proti případným nárazům vzadu uložených zavazadel.


Nový Peugeot Expert kopíruje poslední trendy v oblasti bezpečnosti – ochranná zóna spodní části konstrukce vozu byla zpevněna prvky převzatými z modelu 807, zcela nové nebo upravené jsou i další součásti a díly skeletu a karoserie.


S novým Expertem jsou ve výrobním závodě Sevelnord, vedeným koncernem PSA Peugeot Citroën, zavedeny i nové technologické postupy, za cíl zlepšení akustických charakteristik vozu Expert, v prvé řadě se jedná o:

 • postřik podlahy nákladového prostoru a podběhů zadních kol vrstvou « PVC »,
 • úpravy snižující úroveň hluku způsobeného prouděním zvuku do nákladového prostoru (u verze Furgon),
 • vyplnění středních a zadních sloupků speciálními výplněmi, které zabraňují pronikání hluku ze spodních částí vozu,
 • nové těsnění prahu zadních dveří.

Výsledkem těchto úprav je snížení hlučnosti u verze Furgon o 5 dB při 120 km/h ve srovnání s předcházejícím modelem.


Model Expert může být poháněn dieselovým atmosferickým motorem s maximálním výkonem 51 kW při 4 600 1/min a největším točivým momentem 125 Nm dosahovaným při 2 500 1/min. V rozmezí od 1 500 1/min do 4 300 1/min se točivý moment pohybuje stále nad hodnotou 110 Nm a poskytuje řidiči pružnost a komfort v každé jízdní situaci. První verze turbodieselového HDI motoru má výkon 65 kW při 4000 ot/min a druhá 80 kW při 4000 ot/min. Točivý moment dosahuje při 1750 ot/min první motor 215 Nm a druhý 250 Nm.


Brzdová soustava nového modelu Expert je tvořena kotoučovými brzdami s vnitřním chlazením na předních kolech. Zadní bubnové brzdy zůstávají beze změny. V nabídce elektronických systémů je nově zařazen systém ABS Bosch nové generace 5,3 se čtyřmi snímači otáčení kol a elektronickým rozdělovačem brzdných sil (pro verzi Combi ve standardní výbavě, pro verze Furgon a Polo Combi za příplatek).


Všechny verze modelu Expert jsou sériově vybaveny posilovačem řízení, který zaručuje optimální účinek ve všech jízdních situacích – při parkování i jízdě po dálnici.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
KONTAKT spol. s r.o.
Svobodova 2050, 511 01 - Turnov
481 325 726
oztu@havex.cz

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - JEAN-ERIC VERGNE ZÍSKAL CENU GRAND PRIX NA VÝSTAVĚ FESTIVAL AUTOMOBILE INTERNATIONAL

JEAN-ERIC VERGNE ZÍSKAL CENU GRAND PRIX...

Mistr světa ve Formuli E FIA ABB Jean-Éric Vergne byl oceněn na výstavě Festival Automobile International. Pilot stáje DS Techeetah převzal cenu Grand Prix Festivalu během slavnostního zahájení...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový rekord v roce 2018: 3,9 mil. prodaných vozů a nárůst prodejů na mezinárodních trzích o 6,8 %

Nový rekord v roce 2018: 3,9 mil....

Růst objemů prodeje již 5. rok po sobě, a to i přes nepříznivé ekonomické a geopolitické podmínky; Posílení „Princing power“ (strategie tvorby cen); Core Model Strategy (skladba modelové...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Výrazná osobnost české hudební scény jezdí výrazným vozem

Výrazná osobnost české hudební scény...

Značka DS uvádí na trh nový atraktivní model, kompaktní prémiové SUV, DS 7 CROSSBACK. Jeho prvním uživatelem se stal houslový virtuos Jaroslav Svěcený, který si klíčky od tohoto luxusního...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS PO BOKU NOVÉHO VOZU DS 3 CROSSBACK

FERNANDO COSTA VYSTAVUJE V DS WORLD PARIS...

Showroom DS World  Paris se od 26. října mění na galerii moderního umění, která bude hostit  Fernanda Costu. Bude zde vystavena celá série děl tohoto sochaře používajícího pro tvorbu metodu...