Nové Volvo S60 R s motorem o výkonu 300 k

Zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy.

Volvo v těchto dnech zveřejňuje Volvo první fotografie nového modelu Volvo S60 R. Nové Volvo S60 R s technologií Four-C je doposud technicky nejpokročilejším vozem, který kdy tato švédská automobilka vyprodukovala. S60 R bude mít premiéru na pařížském autosalonu 26. září 2002. Současně bude předveden i model V70 R kombi, který je postaven na stejné technologii.


Nové Volvo S60 R s motorem o výkonu 300 k
Nové Volvo S60 R s motorem o výkonu 300 k
Nové Volvo S60 R s motorem o výkonu 300 k

Volvo Cars nyní přináší to, co sliboval koncept výkonných vozů, představený v roce 2000 v Paříži. Výsledkem je právě Volvo S60 R – inteligentní, vysoce výkonný vůz s jednou z nejpokročilejších technologií aktivního řízení podvozku na světě, s motorem o výkonu 300 k a elektronicky řízeným pohonem všech kol. Na rozdíl od ostatních současných vozů v sobě Volvo S60 R spojuje: vynikající přilnavost k vozovce typickou pro špičkové sportovní vozy a pohodlí běžného užívání rodinného vozu.

Volvo S60 R nabízí jízdní vlastnosti podle přání řidiče. Stisknutím tlačítka lze zvolit jedno ze tří možných nastavení podvozku. Tajemství se skrývá ve třech nenápadných tlačítkách na přístrojové desce s označením Comfort, Sport a Advanced Sport. Stisknutím jednoho z těchto tlačítek řidič volí způsob jízdy. Střední nastavení „Sport“ nabízí optimální výkon při normálním, sportovnějším způsobu řízení. Řidič má dále možnost volby dvou krajních nastavení. Nastavení „Comfort“ využívá technologie „Sky Hook“, která optimalizuje chování vozu na nerovnostech vozovky – vůz jakoby byl zavěšen ve vzduchu na virtuálních tlumičích. Při nastavení „Advanced Sport“ se Volvo S60 R stává ryze sportovním vozem, pro který je nejdůležitější potěšení z jízdy a přímý kontakt s vozovkou.


Svobodu volby nastavení přináší řidiči jedinečná technologie Four-C – Continuously Controlled Chassis Concept (tedy Koncept trvalého řízení podvozku). Technologie Four-C sbírá obrovské množství dat o pohybu vozu. Na základě neustále aktualizovaných informací o rychlosti vozu, pohybu kol a podvozku a o pozici volantu mění technologie Four-C 500 krát za sekundu nastavení každého z tlumičů. Technologie Four-C je výsledkem dlouhodobé spolupráce se společností Öhlins Racing AB, která je jedním z nejvýznamnějších vývojářů špičkových tlumičů na světě, a továrnou na výrobu tlumičů Monroe.


Volvo S60 R je vybaveno elektronicky řízeným pohonem všech kol. Systém pohonu všech kol je propojen s technologií Four-C a optimalizuje tak jízdní vlastnosti a stabilitu vozu. Tak jako technologie Four-C je i systém pohonu všech kol (AWD) napojen na počítačový systém Multiplex, který umožňuje zpracovávání velkého množství informací. Systém AWD je schopen okamžitě reagovat na pozici akcelerátoru a kroutící moment motoru, jelikož se dokáže aktivovat a deaktivovat ve velice krátkém časovém okamžiku.


Volvo S60 R je vybaveno přeplňovaným pětiválcem o objemu 2,5 litru a výkonu 300 k. Vůz dosahuje kroutícího momentu 400 Nm při 2 100 otáčkách za minutu. Volvo S60 R s manuální převodovkou dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za cca 5,8 sekundy, maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.


Volvo Cars vyvinulo novou kompaktní šestistupňovou manuální převodovku. Pětistupňová automatická převodovka typu Geartronic umožňuje případně řadit jednotlivé rychlostní stupně manuálně. Brzdy plně odpovídají ostatním výkonovým charakteristikám vozu Volvo S60 R. Čtyřpístové brzdové čelisti jsou vyrobeny z hliníku. Brzdná dráha vozu Volvo S60 R ze 100 na 0 km/h je 36 metrů.


Pro celkový vzhled vozu Volvo S60 R je typická funkční střízlivost bez zbytečných okrasných prvků. Příkladem může být zadní spojler, který je sice nenápadný, ale přesně plní svůj úkol: omezuje vztlakové síly na zadní nápravu o dvacet procent. Volvo S60 R má zcela novou přední část vozu vybavenou rozšířenými otvory sání vzduchu a spojlerem, které zabezpečují účinné chlazení motoru, doplněné dvěma chladiči stlačeného vzduchu. Jedinečným prvkem je i černá tvarovaná mřížka s okrajem v matně stříbrné barvě. Stejné barevné schéma bylo zvoleno i pro orámování Bi-Xenonových světlometů. Pětipaprskové disky označené nenápadným logem R jsou dodávány ve velikostech 17“ a 18“ a obuty pneumatikami Pirelli P-Zero Rosso o rozměru 235/45 nebo 235/40.


Design interiéru ihned každého upoutá: čtyři jasně modré, stříbrně orámované prvky, které svým vzhledem připomínají exkluzivní hodinky, tříramenný kůží potažený volant je částečně protažený do elipsy, čímž je zajištěn dobrý úchop. Výrazně tvarovaná sportovní sedadla vozu S60 R je také možno mít ve verzi neopracované anilinové kůže, tedy v přírodní kůži, která časem získá neopakovatelnou patinu.


Volvo S60 R se bude vyrábět v belgickém závodu Volvo v Gentu a vůz V 70 R ve Švédsku v závodě Torslanda. Se zahájením výroby se počítá počátkem roku 2003 s tím, že objem produkce bude omezen.


Švédská společnost Volvo Cars Corporation patří mezi přední světové výrobce automobilů. S produkcí 450 000 vozidel ročně, které se vyrábějí v pěti zemích světa, je firma Volvo Cars Corporation nosným pilířem luxusní divize Premier Automotive Group automobilky Ford Motor Company. Automobily Volvo jsou proslulé svojí bezpečností a spolehlivostí a nemalý důraz je kladen také na ekologii výroby i samotného provozu automobilů.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz