Mercedes–Benz na březnovém autosalonu v Ženevě

Světová premiéra nové třídy CLK a další významné novinky.

Dlouholetá tradice vozů kupé úzce spjatá se značkou Mercedes-Benz má svoje pokračování ve stylisticky a technicky náročném automobilu, který bude prezentován na letošním ženevském autosalonu – nové Třídě CLK.


Tento dvoudveřový automobil reprezentuje ve výrobním programu osobních vozů Mercedes-Benz zcela samostatnou modelovou řadu, jejíž roli zdůrazňuje až do detailu nově ztvárněný design, který dává vozu nejen žádoucí eleganci, ale i progresivně dynamický styl. Sebevědomý charakter nové Třídy CLK podporují taková markantní stylistická řešení jako je průběžný pás bezrámových bočních skel s možností jejich plného spuštění, pro značku typická lamelová maska chladiče s centrálně umístěnou hvězdou Mercedesu, nově interpretovaná čelní partie se čtyřmi světlomety a ladná křivka profilu střechy typu kupé.


Kupé Mercedesu přichází s nově vyvinutým podvozkem, výkonnějšími motory a s náročnou technikou vycházející z obsáhlé nabídky Mercedesu, která řidiči vozu zajišťuje mimořádný zážitek z jízdy. Zákazník si bude moci vybrat mezi sedmi motory s výkonem od 120 kW do 270 kW (163 až 367 k) a třemi variantami převodovky a zvolit jednu ze dvou linií designu a výbavy. K dispozici bude mít i rozsáhlou řadu atraktivních barevných kombinací. U šesti z celkem sedmi motorů jde o zcela nově vyvinuté nebo dále vylepšené agregáty, jejichž výkon stoupl až o 20 kW (27 k) a také točivý moment je vyšší až o 15 procent. Současně se ale u modelů CLK oproti jejich předchůdcům snížila spotřeba v průměru o 6 %t.


V čele nového programu řady CLK najdeme dva modely s motory V-8, jejichž jízdní výkony jsou typické pro sportovní vozy. Jde o Mercedes-Benz CLK 500 (225 kW/306 k) a Mercedes-Benz CLK 55 AMG, jehož upravený motor dosahuje nyní nejvyšší výkon 270 kW (367 k). S těmito hnacími agregáty zrychluje nové kupé CLK z klidu na 100 km/h během pouhých 6,0 resp. 5,2 sekund.


Na ženevském autosalonu oslaví svoji premiéru také nová generace čtyřválcových motorů, které díky jejich jedinečnému systému TWINPULSE přicházejí v této objemové třídě se zcela novými standardy týkající se výkonu, charakteristiky točivého momentu, klidného chodu a spotřeby paliva. Ze čtyřválců jsou na výběr dva: CLK 200 KOMPRESSOR (120 kW/163 k) s konvenčním vstřikem paliva a CLK 200 CGI (125 kW/170 k) využívající přímý vstřik benzinu. Systém TWINPULSE představuje kombinaci různých technologií, které při nízké spotřebě nabízejí značný požitek z jízdy a chod motoru na úrovni šestiválce. Konkrétně jde o vyvažovací hřídele, kompresor pro přeplňování, chlazení stlačeného vzduchu, variabilní časování ventilů a čtyřventilovou techniku.


U nového motoru CGI doplnil Mercedes-Benz systém TWINPULSE ještě o velmi perspektivní přímý vstřik benzinu, který snižuje kombinovanou spotřebu paliva na pouhých 7,9 l/100 km. To je o 16 % méně než u předchozího modelu. Nový CLK 200 KOMPRESSOR se může pochlubit kombinovanou spotřebou 8,6 l/100 km, takže je zhruba o 8,5 procent hospodárnější než dosud.


Nabídku šestiválcových motorů rozšiřuje Mercedes-Benz v nové třídě CLK o osvědčený 2,6 litrový motor s výkonem 125 kW (170 k). Nezměněný zůstává v nabídce silný 3,2 litrový šestiválec V-6 (160 kW/218 k). Novinkou u kupé Mercedesu je výkonný vznětový pětiválec s vysokotlakovým vstřikováním nafty Common-Rail. Jeho výkon dosahuje 125 kW (170 k) a přitom má kombinovanou spotřebou pouze 6,7 l/100 km a řadí se tak mezi nejhospodárnější motory své třídy.


Další pokrok docílili inženýři Mercedesu v oblasti karoserie. Týká se to jak zvýšení její bezpečnosti tak vylepšení jejích aerodynamických vlastností. Odolnost v krutu byla zvýšena o 40 % a podíl ocelových slitin s vysokou pevností, které při menší hmotnosti dosahují maximum na pevnosti, se téměř zdvojnásobil. Součinitel odporu vzduchu cx se u nového kupé CLK snížil na 0,28, což je v této automobilové třídě špičková hodnota. Nové kupé Mercedesu je sériově vybaveno nejmodernějším ochranným systémem cestujících. Pro řidiče a jeho spolujezdce jsou k dispozici adaptivní airbagy, na všech sedadlech pak boční a okenní airbagy a dále napínače bezpečnostních pásů a omezovače jejich síly. Pro spuštění dvoustupňového airbagu spolujezdce, které se řídí podle konkrétní situace, je zohledněna také hmotnost osoby na sedadle. Třída CLK tak odpovídá bezpečnostní koncepci Mercedesu, která je orientovaná na poznatky z praxe a splňuje zároveň i ty nejpřísnější nárazové testy.


Zvětšená délka, šířka i výška včetně delšího rozvoru nového kupé CLK znamenají oproti minulému modelu pro cestující další vylepšení komfortu z hlediska prostoru. To se týká vzdálenosti mezi sedadly, místa nad hlavou, mezery pro kolena a šířky v oblasti loktů i ramen.


Měkké tvary, hodnotné materiály, atraktivní barvy a design dávající patřičně najevo lásku k detailům, vytvářejí v kabině vozu velice příjemnou atmosféru. Přístrojová deska, střední konzole, výplně dveří a sedadla jsou vytvořené zcela nově, aby i interiér odpovídal jedinečnému charakteru třídy CLK. Všechny ovládací prvky jsou v bezprostředním dosahu; přístroje v klasickém kruhovém designu informují o rychlosti vozu, otáčkách motoru a udávají čas; jemné detaily jako jsou chromové rámečky na přístrojích nebo velké ozdobné plochy z ušlechtilého dřeva nebo tvarovaného hliníku na střední konzoli hodnotný interiér dále zvýrazňují.


Do sériového vybavení patřící dělená opěradla a sedáky zadních sedadel lze sklápět tak, aby si cestující ve voze mohli uspořádat kapacitu prostoru pro náklad podle aktuální potřeby. Při této úpravě vzniká v zádi vozu pro převážený náklad plocha, která je téměř rovná.


Vzhledem k předchozím modelům prezentuje sériové vybavení nové třídy hodnotově navíc částku 2 800 Euro. Kromě okenních airbagů, automatického podávání bezpečnostních pásů, elektrického ovládání zadních oken, asistenční funkce světlometů, dešťového čidla pro stěrače a individuálně seřiditelného sloupku řízení patří do výbavy také výkonná automatická klimatizace pracující na základě údajů čidel vnitřní a vnější teploty i vlhkosti vzduchu.


Kromě těchto systémů obsažených v sériovém vybavení je možné pro třídu CLK získat z bohaté nabídky Mercedesu celou řadu atraktivních inovací na přání. Například tempomat s udržováním stálé vzdálenosti DISTRONIC, přístupovou funkci KEYLESS-GO, výbojkové světlomety typu bi-xenon nebo hlasové ovládání LINGUATRONIC pro telefon a autorádio.


Pro individuální provedení kupé CLK vyvinul Mercedes-Benz dvě linie ELEGANCE a AVANTGARDE lišící se specifickým designem a výbavou.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz