Honda FCX – V4 byla představena na letošním ženevském autosalonu

Honda FCX-V4 je nejdokonalejším z prototypové série vozů s palivovými články, které společnost vyvinula v průběhu posledních čtyř let.

Honda FCX – V4 byla představena na letošním ženevském autosalonu

FCX-V4 tvoří základ limitované výroby vozidel FCX, které získaly nedávno jako vůbec první vozidla poháněna palivovými články na světě osvědčení vlády USA pro komerční využívání.

Honda FCX – V4 byla představena na letošním ženevském autosalonu

Tím, že vypouští do atmosféry pouze vodní páry a žádné jiné škodliviny, jeví se palivový článek modelem pohonu, který pravděpodobně bude účinnou odpovědí na vzrůst znečišťování ovzduší plyny způsobujícími skleníkový efekt i dalšími škodlivinami, ale také na celosvětovou závislost na zdrojích ropy. Program FCX představuje pro firmu Honda významný krok směrem k výrobě ekologických, prostředí neznečišťujících hnacích systémů pro automobily, které budou využívat trvale udržitelné zdroje energie.

Honda FCX – V4 byla představena na letošním ženevském autosalonu

Zjednodušeně řečeno, palivový článek systému FCX-V4 využívá vodíku, uloženého ve vozidle, s kyslíkem z okolního vzduchu a vyrábí z nich elektrický proud (a vodu), který pohání elektrický motor, ten pak vlastní vozidlo. Součástí unikátní technologie je Hondou vyvinutý “Ultra Capacitor”, který zajišťuje okamžitou výkonovou odezvu a vyšší účinnost využití paliva, protože znovu obnovuje energii vznikající při brždění. Výsledkem je plynulé a intenzivní zrychlení z nulové rychlosti.

Honda FCX – V4 byla představena na letošním ženevském autosalonu

Stejně se zintenzivňuje i vývoj celé technologie, takže FCX-V4 přináší mnoho zlepšení oproti svým předchůdcům, včetně kompaktnějších částí vlastního palivového článku. Dále se zlepšuje zrychlení vozidla, dosahuje se vyšší maximální rychlosti – 140 km/h, prodlužuje se doba mezi plněními paliva. Posádce, tvořené až čtyřmi cestujícími, je zajištěna zvýšená bezpečnost díky zvětšeným nárazovým zónám jak vpředu, tak i vzadu. Vysokotlaké nádrže na vodík (350 bar) pod podlahou zajišťují jízdní dosah až 300 km a dovolují zvětšit zavazadlový prostor. Vozidlo používá sestavu palivových článků Ballard s výkonem 78 kW.

Další zdokonalení představuje větší chladič pro zlepšení chladícího výkonu. Nově zkonstruovaný digitální měřič navíc ukazuje okamžitý stav využití energie mezi palivovým článkem a ultra capacitorem.


Společnost Honda již provedla veřejný silniční test ve Spojených státech jako součást projektu federálního a kalifornského vládního úřadu, energetických společností, výrobců automobilů a výrobců palivových článků, nazvaného California Fuel Cell Partnership (CaFCP – Kalifornské sdružení pro palivové články).


Honda FCX-V4 má pohotovostní hmotnost: 1.740 kg, stejnosměrný synchronní elektromotor má výkon 60 kW (80 k) nejvyšší točivý moment elektromotoru 238 Nm. Baterie palivových článků je pevný vysokopolymerní typ (PEFC) výrobek firmy Ballard Power Systems, výkon palivového článku na stlačený plynný vodík je 78 kW. Vodík je uskladněn ve vysokotlakém zásobníku vodíku o objemu 130 litrů (34.3 galonů).


Honda počítá s uvedením do provozu zhruba 30 vozů s palivovými články v Kalifornii a v Japonsku v průběhu příštích dvou až tří let. První z nich byl předán městu Los Angeles v prosinci loňského roku a bude používán pro běžný, každodenní provoz. V omezené míře vyráběné vozidlo FCX je poněkud kratší než FCX-V4, ale jeho větší palivová nádrž umožňuje dojezd 355 km.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Auto Anex s.r.o.
Žerotínova 378, 405 02 - Děčín III
412 558 098
seat@autoanex.cz