Ford na letošním březnovém autosalonu v Ženevě 2004

Koncept Visos je zaměřen na komfort interiéru a relaxační technologie budoucích modelů Ford.

Až se za týden – 4. března otevřou brány ženevského autosalonu, stánek automobilky Ford bude velkým lákadlem pro všechny motoristy. Každý si tu najde něco zajímavého – Ford představí sportovní verzi kompaktního modelu Fiesta, model Maverick 4×4 se pochlubí novým designem, pod kapotami řady modelů budou k vidění nové motory a převodovky a ve speciální zóně bude Ford předvádět, jak by mohl vypadat interiéry automobilů v blízké budoucnosti.


Ford Fiesta ST – Dynamický kompaktní model, poháněný dvoulitrovým motorem o výkonu 150 k, otvírá novou kapitolu slavné historie i současnosti výkonných sportovních vozů značky Ford. Fiesta ST, která se na trhu objeví koncem roku 2004, slibuje lákavě namíchaný koktejl výkonů, jízdní dynamiky a řidičského potěšení při každodenních jízdách.


Focus C-MAX– Škálu pohonných jednotek modelové řady Focus C-MAX obohacuje dvoulitrový zážehový motor řady Duratec o výkonu 145 k. Novinkou je také automatická převodovka s plynule měnitelným převodem Durashift CVT, kterou je možné objednat do modelů poháněných turbodieselem 1.6 Duratorq.


Řada motorů a převodovek s označením „Dura“ roste – Ještě v roce 2004 se v nabídce objeví nová verze turbodieselu Duratorq TDCi a vysoce inovativní zážehový agregát Duratec Ti-VCT s variabilním časováním sacích i výfukových ventilů. Modely Ford Fiesta a Fusion s motory 1.6 Duratec mohou být na přání vybaveny novou čtyřstupňovou automatickou převodovkou Durashift automatic.


Ford Maverick 4×4 – Osvěžený design exteriéru i interiéru a nové technologie charakterizují facelift populárního modelu Maverick. Pod přední kapotou tohoto vozu se objevuje nový čtyřválec o objemu 2,3 l, který přenáší svůj výkon prostřednictvím „inteligentního“ systému pohonu všech čtyř kol. Ve standardní výbavě se objevuje protiblokovací systém brzd ABS a průběžné hlavové airbagy.


Fiesta Junior World Rally Car – Na červnové Acropolis Rally si odbude svůj křest ohněm zcela nový soutěžní speciál Fiesta Junior World Rally Car, jehož tvůrci se nechali inspirovat Fiestou RallyeConcept, která byla na loňském ženevském autosalonu přijata s nadšením . Divize Ford TeamRS, kterou vede Jost Capito, je zodpovědná také za distribuci 101-kusové série supersportovních modelů Ford GT pro Evropu. Všechny vozy z této limitované série jsou už nyní prodány.


Nová Fiesta ST, která se objeví na trhu koncem roku 2004, nabídne svým majitelům vysoké výkony, vynikající jízdní vlastnosti, obdivuhodnou dynamiku a výrazný sportovní styling, a to vše v „balení“vhodném pro běžné každodenní používání v silničním provozu. Srdcem nové Fiesty ST je výkonný dvoulitrový čtyřválec 2.0 Duratec ST o výkonu 150 k, kterému skvěle sekunduje speciálně naladěné zavěšení kol s pozměněnými pružinami, upravenými rameny, tužšími stabilizátory a sportovními tlumiči.


Fiesta ST bude prvním „ST“ modelem, který ponese označení „ST“ bez jakéhokoli číselného přídomku. Od nynějška budou mít všechny „ST“ modely své „rodové“ označení přizdobené centrálním rudým proužkem – tak jako mají modely RS proužek modrý. Současné modely Focus ST170 a Mondeo ST220 si podrží dosavadní označení.


Fiesta ST na svůj dravý charakter upozorňuje už na první pohled agresivnější maskou chladiče s většími otvory pro přívod čerstvého vzduchu k motoru a masivnějšími, dolů protaženými nárazníky. Nová Fiesta ST, která se v Ženevě představí v novém jasně rudém laku modelů Ford řady „ST“, dává jasně najevo svoji výjimečnou pozici v celé modelové řadě Fiesta. To je zásluha především nově řešených předních i zadních nárazníků, výrazných lemů podběhů kol, dveřních prahů a řady detailů v barvě karoserie, jako jsou např. dveřní kliky, ochranné boční lišty nebo kryty vnějších zpětných zrcátek. Suverénní vzhled kompaktní Fiesty ST dotvářejí i atraktivní jedenáctipaprskové lité disky kol rozměru 17“, na které jsou obuty nízkoprofilové sportovní pneumatiky.


V podobném duchu, jako exteriér, je vyvedený i interiér Fiesty ST. Dominantním prvkem jsou výrazně anatomicky tvarovaná přední sedadla čalouněná kombinací černé kůže a rudého textilního materiálu, kterým je krytá středová část. Do čalounění sedadel je všité nepřehlédnutelné označení „ST“. Na sportovní charakter Fiesty ST upozorňuje také silný kůží obšitý volant s leštěnými rameny a metalické pedály. Vysoce efektní jsou i dveřní kličky a madlo páky ruční brzdy z leštěného kovu. O péči, kterou tvůrci Fiesty ST věnovali otázkám ergonomie, svědčí originální provedení řadicí páky, která okamžitě padne řidiči do ruky. Také všechny ovladače jsou umístěny v pohodlném dosahu ruky řidiče, palubní přístroje lze snadno přehlédnout jediným mžiknutím oka.


Kromě informace, že Fiesta ST má mít o více než dvě sekundy lepší zrychlení z 0 na 100 km/h než standardní model poháněný zážehovým čtyřválcem 1,6 l o výkonu 100 k, neplánuje Ford zveřejňování dalších technických detailů a výkonů až do okamžiku, kdy se Fiesta ST přiblíží k uvedení na automobilový trh – tedy do konce roku 2004.

Fiesta Junior World Rally Car


„Na základě konceptu RallyeConcept Fiesta připravil tým Motorsport vzrušující soutěžní speciál s poháněnými předními koly a motorem o objemu 1600 cm3, určený pro národní soutěžní šampionáty třídy Super 1600 a sedmidílný šampionát Junior World Rally Championship,“ říká Jost Capito. „Už v průběhu vývoje se soutěžní Fiesta JWRC jevila jako velmi nadějný vůz a jsem si jist, že bude tím nejlepším následovníkem úspěšného modelu Ford Puma JWRC.“


Fiesta JWRC má o 60 mm nižší světlou výšku, lité disky rozměru 7×17“ a sportovní úpravu karoserie. Její celohliníkový motor o zdvihovém objemu 1,6 l se suchou skříní dává výkon přes 215 k při otáčkách 8750 min-1. U všech kol jsou kotoučové brzdy s hliníkovými třmeny, vůz je vybaven hydraulicky ovládanou ruční brzdou. Motor přenáší svůj výkon na kole přední nápravy prostřednictvím manuální šestistupňové převodovky Hewland, která se ovládá páčkami na volantu. Rozdělování výkonu na hnací kola je úkolem samosvorného diferenciálu.


Pod kapotou Focus C-MAX se objevuje dvoulitrový zážehový čtyřválec řady Duratec o výkonu 145 k, který tak rozšiřuje škálu zážehových agregátů, tvořenou dosud motory 1.6 Duratec o výkonu 100 k a 1.8 Duratec o výkonu 125 k. Všechny tři zážehové motory plní emisní limity Euro IV.


Motor 2.0 Duratec vděčí za svoje vysoké výkony vyspělým technologiím, jako je např. systém proměnné délky sacího potrubí, který zaručuje výborný průběh točivého momentu v celém spektru otáček. V nízkých otáčkách proudí vzduch do motoru delší cestou, což zvyšuje točivý moment, ve vysokých otáčkách se délka potrubí zkrátí, aby motor mohl podávat maximální výkon. Točivý moment vrcholí při otáčkách 4500 min-1 hodnotou 185 Nm. Do sacích kanálů jsou vsazeny speciální ventily, jejichž činnost se řídí podle zatížení motoru. Při menším zatížení motoru se ventily částečně uzavírají a tak vzrůstá rychlost nasávaného vzduchu. To zlepšuje atomizaci směsi paliva a vzduchu a zvyšuje víření směsi ve válcích, což se projevuje pozitivně na efektivitě spalovacího procesu a zlepšuje se i čistota výfukových plynů.


Ford Focus C-MAX poháněný zážehovým motorem 2.0 Duratec podle údajů výrobce zrychluje z 0 na 100 km/h během 9,8 s a dosahuje rychlosti až 203 km/h. Kombinovaná spotřeba tohoto modelu je 7,3 l/100 km.


V modelech Mondeo se ještě v tomto roce objeví nový turbodiesel „common-rail“ Duratotq TDCi o výkonu 150 k. Již brzy se pod kapotami modelů Transit a Tourneo objeví nové turbodiesely Duratorq TDCi o výkonu 136 k.


„Rodina“ motorů Ford Duratorq TDCi, jejíž první člen se objevil v roce 2001, nyní obsahuje celou řadu agregátů, jejichž výkony sahají od 68 k (motory pro modely Fiesta a Fusion) až po turbodiesel pro model Focus C-MAX o výkonu 136 k. V polovině tohoto roku se nabídka dále obohatí…


Novým špičkovým agregátem řady Duratorq TDCi pro řadu Mondeo bude motor o objemu 2,2 l vybavený turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek. Točivý moment tohoto vitálního motoru bude dosahovat hodnoty 360 Nm. Motor 2.2 l se tak přiřadí k dvoulitrovým turbodieselům TDCi modelů Mondeo o výkonech 115 k a 130 k, které vyhovují emisním limitům normy Euro IV i bez částicového filtru DPF.


Focus C-MAX si také poradí s emisními limity normy Euro IV, a to díky na přání dodávanému částicovému filtru DPF, který bude k dispozici pro motor Duratorq TDCi o objemu 1,6 l a výkonu 109 k i pro motor Duratorq TDCi o objemu 2,0 l a výkonu 136 k. Nový částicový filtr DPF dokáže snížit emise pevných částic až o 98 procent. Filtr pevných částic DPF byl vyvinut ve spolupráci s automobilkou PSA Peugeot Citroën.


Nový motor Duratorq TDCi o výkonu 136 k se brzy objeví i pod kapotami modelů Ford Transit a Tourneo. Tento agregát, vybaveny systémem vysokotlakého přímého vstřikování nafty do válců „common-rail“ se stane špičkovým vznětovým agregátem pro celou řadu užitkových modelů značky Ford. Nový motor Duratorq TDCi o výkonu 136 k bude propojený s šestistupňovou manuální převodovkou.


Nový zážehový čtyřválec Duratec Ti-VCT o objemu 1,6 l a výkonu 115 k , vybavený dvěma vačkovými hřídeli a systémem proměnného časování ventilů, bude uveden koncem tohoto roku. Nový motor o výkonu má v hlavě dvojici vačkových hřídelů, které se mohou v závislosti na zatížení motoru a jeho otáčkách pootáčet, díky čemuž má tento agregát vyšší výkon než standardní zážehová šestnáctistovka Duratec o výkonu 100 k. Také točivý moment motoru Duratec Ti-VCT je vyšší – vrcholí hodnotou 155 Nm při otáčkách 4200 min-1 a navíc má nový motor Duratec Ti-VCT nižší spotřebu paliva.


Řada zážehových motorů Ford, jejíž členy charakterizují vysoké výkony, výborná hospodárnost a mimořádná spolehlivost, sahá od malého motoru o objemu 1,3 l, určeného pro modely Ford Ka, až po třílitrový šestiválec 3.0 V6, pohánějící model Mondeo ST 220. Škála zážehových motorů Ford zahrnuje i motor 1.8 Duratec SCi, vybavený systémem přímého vstřikování benzinu SCi (Smart Charge Injection), který debutoval v roce 2003 pod kapotou modelu Mondeo.


Novinkou v modelové řadě Focus C-MAX je vyspělá automatická převodovka Durashift CVT s plynule proměnným převodem. Ve spojení s motorem 1.6 Duratorq TDCi zaručuje převodovka Durashift CVT modelu Focus C-MAX velmi agilní a přitom komfortní vlastnosti. Převodovka Durashift CVT je jako šitá na míru vysokému točivému momentu motoru 1.6 Duratorq TDCi (240 Nm) a přispívá i k dosažení pozoruhodné hospodárnosti provozu.


Pro modely Ford Fiesta a Ford Fusion je nyní k dispozici nová automatická čtyřstupňová převodovka Durashift Automatic. Jde o elektronicky řízenou automatickou převodovku poslední generace, která zaručuje extrémně jemné řazení, takže i řidiči malých vozů si nyní mohou vychutnávat komfort relaxační jízdy bez nutnosti starat se o pedál spojky a řadicí páku.

Koncept Ford Visos odhaluje své technologie, zpříjemňující cestování

 • Zevnitř ven – Ford vynáší technologie exkluzivního konceptu Visos na denní světlo a nechává je posoudit veřejností.
 • Inovativní interiér – Propracovaný a sofistikovaný interiér zaručuje komfortní a relaxační cestování.
 • Prezentace v Ženevě – Ve speciálním sektoru své expozice na autosalonu v Ženevě předvádí Ford technologie zaměřené na řidiče a komfort cestování.
 • Až dosud bylo prakticky nemožné posoudit komfort a ovládání ojedinělého konceptu Ford Visos. Nyní však Ford poodhaluje oponu a během autosalonu v Ženevě dovolí zájemcům osahat si a na vlastní kůži posoudit přínos klíčových technologií vizionářského konceptu Visos.
 • Přestavitelná sedadla, která se přizpůsobí vašemu jízdnímu stylu, futuristická přístrojová deska, špičkový audiosystém Sony a systém intuitivního přizpůsobení, který každému řidiči umožní nastavit si hlavní ovládací prvky podle osobních preferencí – to jsou klíčové technologie studie Ford Visos. Na autosalonu v Ženevě Ford předvede tyto a další technologie interiéru všem návštěvníkům.
 • V expozici značky Ford na ženevském výstavišti bude vyčleněna speciální sekce, kde budou moci všichni zájemci bezprostředně ohodnotit, do jaké míry se vývojovým specialistům podařilo připravit technologicky vyspělý interiér vozu budoucnosti – a možná nepříliš vzdálené budoucnosti. Ford se zaměřil především na design a dokonalé řemeslné zpracování interiéru.

K nejdůležitějším interiérovým technologiím konceptu Visos patří:

 • Přístrojová deska bez přístrojů – Namísto konvenčních přístrojů využívá koncept Visos dvojici nastavitelných LCD displejů. Řidič má možnost vybrat si ze čtyř specifických stylů zobrazovaných informací. Ty mu předávají LCD displeje nové generace, připravené firmou Sony, které udivují svými jasnými barvami, přesným zobrazením a mimořádným rozlišením.
 • Rozhraní HMI (Human Machine Interface) – Visos nejde cestou dnes tolik populárních dotykových displejů, ale pro komunikaci řidiče s nejrůznějšími systémy vozu využívá příjemně jednoduché tlačítko, posuvné ve čtyřech směrech. Rozhraní HMI dává řidiči naprostou kontrolu nad všemi systémy vozu, ať už jde o relativně jednoduché nastavování teploty nebo ladění autorádia, až po určení charakteristiky zavěšení kol nebo optimalizaci práce převodovky. Vše je docela snadné, intuitivní, řidič v žádném případě nemusí být vyškolený počítačový programátor.
 • Přizpůsobivá sedadla – Pečlivě tvarovaná sedadla, inspirovaná sedadly připravenými pro koncept Visos, mají v sedadle a opěradle celkem jedenáct nafukovacích sekcí, které plní funkcí bederní opěrky, zaručují optimální boční držení těla a stimulují zádové svalstvo, čímž snižují únavu řidiče. Lehká nosná skořepina sedadla je vyrobena ze skelného laminátu zpevněného uhlíkovými vlákny.
 • Akustické partnerství – Ford se spojil s renomovanou firmou Sony aby připravil unikátní audiosystémy nejvyšší kvality, využívající technologie digitálního zpracování signálu a speciální dvoukónické hi-fi reproduktory, které přebírají funkci několika reproduktorů.
 • Klimatizovaná sedadla – Klimatizovaná sedadla modelu Mondeo nabízejí dvanáctistupňové nastavování teploty. Šest stupňů chlazení a šest stupňů vyhřívání dovoluje každému pasažérovi nastavit si optimálně komfortní teplotu.
 • Komfort a ergonomie – Ford názorně dokládá, jak důležité je podchytit všechny aspekty komfortu sezení – nesmírně důležité jsou totiž i otázky ergonomického pohodlí řidiče. Nastavitelné pedály dovolují řidičům nejrůznějšího vzrůstu najít si rychle skutečně optimální polohu za volantem. Nastavitelné pedály by se už brzy měly objevit i v některých sériově vyráběných modelech značky Ford.

Klíčové změny nového modelu Maverick zahrnují tyto prvky:

 • Nový motor Duratec o objemu 2,3 l, který plní emisní limity normy Euro IV. Motor je standardně propojený s manuální pětistupňovou převodovkou. Kromě toho mohou zákazníci volit také výkonnější šestiválcový motor Duratec 3.0 V6 o výkonu 203 k, který je propojený se čtyřstupňovou automatickou převodovkou.
 • Sofistikovaný „inteligentní“ systém pohonu všech čtyř kol 4WD, který je klíčem ke skvělým jízdním vlastnostem modelu Maverick jak na silnicích, tak i v terénu. Elektronicky řízený systém neustále monitoruje aktuální jízdní situaci, zatížení motoru a požadavky řidiče, signalizované pedálem plynu, a v závislosti na možnostech přenáší výkon motoru ke každému kolu individuálně, tak, aby byla za všech podmínek zachována dokonalá stabilita a optimální trakce. Přenášení výkonu k jednotlivým kolům se děje tak jemně a plynule, že většina řidičů vůbec nepozoruje žádné změny.
 • Ještě více jistoty na silnicích přináší standardně montovaný protiblokovací systém brzd ABS. Díky pečlivému odhlučnění a zamezení přenosu vibrací od kol do nosné struktury vozu je interiér příjemně tichý.
 • Promyšlené změny prodělal i interiér – nově řešená je středová konzole, řadicí páka je nyní na podlaze. Ze všech detailů interiéru je cítit tlak na kvalitu zpracování, ať už jde o pečlivé čalounění sedadel perforovanou kůží, moderně řešené palubní přístroje či tvarování sedadel.
 • Při pohledu z vnějšku zaujmou nové světlomety, světla do mlhy, maska chladiče, nové přední i zadní nárazníky či nová šestnáctipalcová litá kola. Zákazníci mohou vybírat z bohaté barevné palety, ve které se objevily tři nové atraktivní laky.

K přednostem modernizovaného modelu Maverick patří i rozsáhlá bezpečnostní výbava, která obsahuje např. průběžné hlavové airbagy a tužší skelet, chránící posádku při nepřímých nárazech.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

Kontakt:
ARAVER CZ s.r.o.
Na Zerzavici 1946, 686 01 - Uherské Hradiště
572 433 315
dostalek.jiri@araver.cz