Citroën na vozech Xsara WRC obhajuje na Rallye Monte Carlo korunku z hor

Již dnes – 21. ledna začíná Rallye Monte Carlo přejímkou vozů.

Po loňském ostrém nástupu stáje Citroën Sport do kompletního programu seriálu mistrovství světa v rallye a vítězství Sébastiena Loeba na Rallye Monte Carlo, jsou letošní očekávání neméně vysoká. Přinejmenším tak vysoká, jak vysoké jsou hory kolem Monte Carla.


Fotografie z Rallye Monte Carlo 2003, kde posádka Loeb/Elena slavila vítězství:

Citroën na vozech Xsara WRC obhajuje na Rallye Monte Carlo korunku z hor
Citroën na vozech Xsara WRC obhajuje na Rallye Monte Carlo korunku z hor
Citroën na vozech Xsara WRC obhajuje na Rallye Monte Carlo korunku z hor

Před dvěma roky přišel Citroën o vítězství na nejstarší a nejslavnější soutěži světa díky dodatečné penalizaci Loeba, loni už byli mladý francouzský pilot spolu se spolujezdcem Danielem Elenou nejrychlejší. Byl to také základ pozdějšího triumfu v Poháru konstruktérů, který značka Citroën vyhrála.

Jaký bude ročník WRC letos? Bezpochyby kardinálně poznamenaný novými zásahy do pravidel, především skutečností o bodování pouze dvou jezdců z jedné stáje. Další zásahy do pravidel byly ohlášeny také na rok následující, kdy se mají jezdci bodovat po jednotlivých etapách a dostanou tak možnost pokračovat v rozjeté soutěži i v případě vypadnutí v jedné etapě.


Letošní ročník WRC zahrnuje 16 podniků. Posádky Citroënu na vozech Xsara WRC jsou: Sébastien Loeb a Daniel Elena (start.číslo 3), Carlo Sainz a Marc Marti (start. číslo 4). Na třetí Xsaře WRC pojede Philippe Bugalski.


Pořadatelé se pro letošní 72. ročník Rallye Monte Carlo rozhodli pro některé „zapomenuté“ úseky, které se jezdívaly v minulosti. Například nejslavnější erzetu Col de Bleine zařadili v obráceném gardu než obvykle.


Příprava Citroënu zahrnovala několik etap a na několika místech, od Andorry a vysokohorského terénu až po Col du Galibier či švédské podmínky. Piloti si zvykali na odlišné podmínky a tomu také přizpůsobovali testování pneumatik Michelin.


Co říká stájový šéf Guy Fréquelin? „Motivace celého týmu je vysoká. Rok 2003 jsme absolvovali poprvé kompletní, najeli jsme na určitý režim a v něm budeme pokračovat. Je to nutné, chceme-li uspět v tak dlouhém seriálu. Tvrdí o nás, že Citroën představuje stabilitu – stabilitu vozů, jezdců, týmu. Souhlasím, ale museli jsme se k ní vypracovat sami. Nespali ovšem ani naši největší soupeři. Považuji za ně Marco Märtina, Petera Solberga a Marcuse Grönholma. Rallye Monte Carlo je vždy o zvážení výběru pneumatik a míry rizika.“Mezi favority na vítězství patří Sébastien Loeb, druhý muž loňského pořadí pilotů a obhájce titulu z Monte Carla. „Připraveni jsme dobře. Například ve Švédsku jsme si vyzkoušeli asfalt, sníh, led i břečku. Měli bychom uspět.“


Rekordmanem v počtu startů na Rallye Monte Carlo a doyenem pelotonu jezdců je Carlo Sainz, pro něhož je soutěž v Monackém knížectví nejoblíbenější. Jemu jsme položili následující otázky:


Letos jste nejstarším jezdcem v celém šampionátu. Jak se v této roli cítíte?


„Fajn! Za prvé s tím nic nenadělám a za druhé to nic neznamená. Zimní přestávka byla krátká, ale báječná. Podařilo se mi dobít si baterky a na Monte Carlo se hodně těším. Jsem nejstarším jezdcem, ale tak to chodí. Budu jenom šťastný, když se mi podaří zajet dobrý výsledek…“


Jednou jste řekl, že Monte Carlo můžete buď milovat, nebo nenávidět. Jak jste na tom nyní?


„Jsem jedním z těch, kteří Monte Carlo milují. Je to jedna z mých nejmilejších soutěží a už od začátku své jezdecké kariéry jsem si přál tu vyhrát. Přípravou na Rallye Monte Carlo je naplánování každé minuty a o správné nastavení auta se musíte starat hned od startu. Také má svou strategickou část a tou je volba pneumatik. Navíc je to soutěž, která vyžaduje excelentní práci od každého člena týmu: hlídačů počasí, ledových špionů – od každého. To je přesně má představa o rallye. Pro jezdce je to samozřejmě těžká a stresující soutěž, ale bylo to horší, když byla delší a hrála tu svou roli i únava a všechny problémy, které s sebou přinášela. Pro mě je současný formát Monte Carlo „light“. To ale neznamená, že to tu bude snadné. Bude to určitě velká bitva…“


Loni jste tu přidal další umístění na stupních vítězů. Jaký cíl máte letos?


„Stejný jako vždy. Vyhrát!“

72. ročník Rallye Monte Carlo ve faktech:


Celková délka trati 1413,97 km, z toho je 389,32 km měřených v 15 rychlostních zkouškách.

Časový rozvrh:


21. ledna (středa): Technická přejímka od 18 do 24 hod..


22. ledna (čtvrtek): Shakedown od 8 do 12 hod. Součástí slavnostního úvodu rallye je tradiční fotografování týmů v Jardin des Boulingrins. Startovní ceremoniál proběhne od 18.30 hod. na Place du Casino.


23. ledna (pátek): První etapa – start v 7.00 hod. Délka etapy 588,11 km, zahrnuje 6 rychlostních zkoušek v délce 144,13 km.


24. ledna (sobota): Druhá etapa – start v 6.40 a v 19.20 hod. Délka etapy 556,70 km, zahrnuje 5 rychlostních zkoušek v délce 140,79 km.


25. ledna (neděle): Třetí etapa mezi 7.30 a 14.30 hod. Délka etapy 269,16 km, zahrnuje rychlostní zkoušky v délce 140,40 km. Trať třetí etapy je identická s tratí roku 2003.

Bilance pilotů a stáje Citroën:


Sébastien Loeb – 4x účast, 2001 (Saxo kit-car, 2. ve třídě A6), 2002 (Xsara WRC, 2.), 2003 (Xsara WRC, 1.). Jeho navigátor Daniel Elena má ještě o dvě účasti více, neboť dvakrát startoval jako pilot (1997, 1998).


Carlos Sainz startuje po 15., 1989 (vypadl), 1990 (2.), 1991 (1.), 1992 (2.), 1993 (14.), 1994 (3.), 1995 (1.), 1997 (2.), 1998 (1.), 1999 (vypadl), 2000 (2.), 2001 (2.), 2002 (3.), 2003 (Xsara WRC, 3.).


Citroën má na kontě tři prvenství v historii: roku 1959 (Coltelloni-Alexandre-Desrosiers, ID19), roku 1966 (Toivonen-Mikkander, DS21) a roku 2003 (Loeb-Elena, Xsara WRC).

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autorizovaný prodej a servis vozů CITROËN

více než 20 let zkušeností/ autobazar/ specialista na užitkové vozy

Kontakt:
INTENSYS-CZ
Praha 9, Českobrodská 831
281 931 109, 281 932 525
prodej@intensys.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Skupina PSA organizuje již druhý rok po sobě den věnovaný továrně budoucnosti

Skupina PSA organizuje již druhý rok po...

Fórum Armanda Peugeota v Poissy (v pařížském regionu) hostilo 20. září den věnovaný Továrně budoucnosti, který uspořádala skupina PSA. Na #BoosterDayPSA se sešlo 80 partnerů a největších...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - VIDEO – Citroën SUV C3R aircross – Autosalon Frankfurt 2017

VIDEO – Citroën SUV C3R aircross...

Moderátor Viktor Tamayo se svým štábem představuje novinky pořízené u automobilky Citroën přímo z autosalonu ve Frankfurtu.

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ROADSHOW CITROËN EXPERIENCE STARTUJE 15. ZÁŘÍ A UKÁŽE POPRVÉ V ČR NOVINKU CITROËN C3 AIRCROSS

ROADSHOW CITROËN EXPERIENCE STARTUJE 15....

Čeká na Vás poslední novinka značky Citroën: nové kompaktní SUV C3 Aircross:   Letošní ročník akce Citroën Experience – se bude konat u obchodních center na 25 místech po celé...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Je Škoda Fabia nejlepší? Největší porovnávací test v ČR

Je Škoda Fabia nejlepší? Největší...

Ve spolupráci s UAMK.cz, usporne.info a ČRo1 jsme ji postavili proti sedmi dalším konkurentům. Fabia tak vyzvala Kia Rio, Citroen C3, Ford Ka+, Dacia Sandero, Renault Clio, Opel Corsa a Hyundai i20 a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Díky spolupráci mezi skupinou PSA a společností Vinci Autoroutes překonal poprvé autonomní vůz Citrroen C4 Picasso mýtnou bránu

Díky spolupráci mezi skupinou PSA a...

Ve středu 12. července v 10:30 překonal v dálniční síti Vinci Autoroutes autonomní vůz se samočinným řízením v plně autonomním režimu poprvé mýtnou bránu. Autonomní vůz Citroën C4...