Versatility Concept Car – Inteligentní luxus od Volvo Car Corporation

Versatility Concept Car je designérská studie toho, jak by v budoucnu mohla být vykládána „přitažlivost“ u vozů Volvo typu V.

Design exteriéru u Versatility Concept Car (VCC) je složitý a jednoduchý zároveň – možná je to odrazem toho, že při práci na tomto projektu spojily síly dvě designérská studia společnosti Volvo: první ve španělské Barceloně a druhé ve švédském Göteborgu. Fotografie z letošního autosalonu v Ženevě:

Versatility Concept Car – Inteligentní luxus od Volvo Car Corporation
Versatility Concept Car – Inteligentní luxus od Volvo Car Corporation
Versatility Concept Car – Inteligentní luxus od Volvo Car Corporation
Versatility Concept Car – Inteligentní luxus od Volvo Car Corporation


Mezi nejvíce nápadné prvky přídě patří úzké, vertikálně umístěné světlomety. Vnitřní ze dvou světlometů využívá systém známý jako „Static Bending Light“ (světlo se statickým ohybem), který je tvořen třemi světelnými tělesy namířenými pod různými úhly. Nejvýše umístěné těleso míří přímo vpřed a slouží pro běžné osvětlení tlumenými světly. Pokud vozidlo zatáčí na jednu nebo na druhou stranu, snímače napojené na řízení aktivují druhé a poté i třetí těleso osvětlující směr, kterým vozidlo zatáčí. Zejména při jízdě ve tmě na silnicích s množstvím zatáček tento systém vytváří nepřekonatelný světelný profil a tak zvyšuje úroveň bezpečnosti. 20 palcová kola jsou vybavena pneumatikami odolnými proti defektu “Run Flat” 245/40/20 značky Pirelli.


Design VCC dále charakterizuje absence B-sloupku, což je možné proto, že zavěšení zadních dveří je umístěno vzadu a ne vpředu. Tato konstrukce zlepšuje pohled do interiéru, ale z bezpečnostních důvodů není vhodná pro sériově vyráběná vozidla. Interiér VCC je výrazem skandinávského luxusu. V interiéru Versatility Concept Car nejsou žádné viditelné konvenční otvory větrání. Namísto toho je vzduch rozváděn skrytými otvory. Tento systém zabraňuje vytváření odrazů v čelním skle a zajišťuje tišší a rovnoměrnější rozvod vzduchu. Dodatečný přívod vzduchu je veden středovou konzolí.


Celkové rozvržení přístrojové desky je vyjádřením elegantní jednoduchosti. Jedná se o výsledek vývoje stávajících produktových řad společnosti Volvo Cars, zejména přístrojového panelu XC90. Minimalizací počtu konstrukčních prvků je zajištěn nerušený výhled.


Volant s pevným středem dovoluje umístění většího množství ovládacích prvků, včetně voličů automaticky řazené manuální převodovky. Z ergonomického hlediska je výhodné, že všechna tlačítka a ovládací prvky jsou vždy ve stejné poloze. Výhodou z bezpečnostního hlediska je možnost optimalizace činnosti airbagu.


Velmi originální a luxusně uspořádaná sedadla jsou důkazem sedlářské tradice. Silná a kvalitní sedlářská kůže Havana je mimořádná na pohled i na dotek a celkový dojem je dotvořen pěnovými koberci Tempur (švédský vynález) pro maximální komfort. Přední sedadla jsou upevněna na kolejnicích integrovaných do vnějších prahů a do středového tunelu. Tím je vytvořena zcela plochá podlaha pro cestující na zadních sedadlech. Bezpečnostní pásy jsou plně integrovány do rámů sedadel, což bylo nezbytné vzhledem k absenci B-sloupků.


Dalším prvkem funkční výbavy jsou elektricky ovládaná zadní sedadla, která je možno samostatně posouvat. Tato sedadla umožňují flexibilní dosažení optimálního poměru mezi kapacitou zavazadlového prostoru a prostorem pro nohy. Sklápěcí opěrky hlavy zlepšují výhled a za loketní opěrkou je skryta volitelná vysouvací dětská sedačka určená pro děti od tří let.


Osvětlená loga WHIPS (systém ochrany před hyperflexí krční páteře) a SIPS (systém ochrany při bočním nárazu) na sedadlech slouží jako připomínka nejmodernějších bezpečnostních systémů, kterými je vozidlo vybaveno.


Primárním cílem při konstrukci zavazadlového prostoru bylo dosažení stejného smyslového vjemu, jako u prostoru pro cestující. Použité barvy, luxusní materiály a maximální pozornost věnovaná  detailům vytváří atmosféru exkluzivity bez jakéhokoliv omezení praktičnosti. Například podlaha zavazadlového prostoru je pokryta speciální měkkou kůží.


Prvky výbavy zahrnují elektricky ovládanou podlahu, která je ovládána tlačítky na D-sloupku. Podlaha se vysune ze zavazadlového prostoru, díky čemuž je nakládání mnohem pohodlnější. Pod podlahou zavazadlového prostoru jsou umístěny dvě odkládací skříňky, jedna chlazená a jedna vyhřívaná. Zavazadlový prostor je dále vybaven bezpečnostní schránkou vestavěnou do pravého bočního panelu, zatímco na levé straně se nachází vyjímatelný kufřík na cestovní potřeby potažený barevně ladící kůží. Také kryt zavazadlového prostoru je ovládaný elektricky. Jeho ovládání je možné buď ze sedadla řidiče nebo pomocí vypínače umístěného na D-sloupku. Pokud nejsou panely používány, jsou umístěny ve skrytém otvoru v zadním sedadle. Elektricky ovládané dveře zavazadlového prostoru mohou být ovládány pomocí „V-Pulse”.


Střešní panel je vybaven rámem X-frame s osvětlením prostoru. Tento panel je ovládán pomocí posuvných ovladačů na stropní konzoli. Osvětlené logo IC (nafukovací clona) je další připomínkou bezpečnostního systému vestavěného do střešního panelu.


Solární panel ve střeše je poloprůhledný a kromě většího pocitu prostornosti zajišťuje napájení systému Volvo Ambient Air Cleaner (VAAC). Tento systém nepřetržitě čistí vzduch v automobilu, a to dokonce i tehdy, pokud je motor vypnut.


Panely dveří obsahují velké, kůží čalouněné vyklápěcí odkládací prostory a speciální osvětlovací tělesa, která osvětlují horní hrany čalounění dveří. Kliky jsou vyrobeny z kartáčovaného eloxovaného hliníku s kontrastními leštěnými okraji a vhodně tak doplňují středovou konzoli. Čalounění dveří je potaženo stejnou kvalitní sedlářskou kůží, jaká je použita na sedadlech a na vrchní straně přístrojové desky. Se zvláštní pozorností pro pohodlí nohou cestujících vytvořili konstruktéři Volvo originální splétané kožené koberečky nubuk, které odborně vyrábějí švédští řemeslníci.


Hliník se používá jako dekorace na mnoha místech v exteriéru i v interiéru, přičemž podle povrchové úpravy může být buď eloxovaný, kartáčovaný, tryskaný, nebo leštěný. Pocit exkluzivity dále umocňuje osvětlení prostoru vozu.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Autorizovaný dealer a opravce VOLVO

Člen koncernu TUkas

 

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.volvo@auto-staiger.cz