Daimler-Benz: Inovace v osobní a nákladní přepravě

Daimler-Benz AG svými novinkami na právě probíhajícím veletrhu užitkových vozidel v Hannoveru (IAA) prezentuje pokračující ofenzívu obnovy svých produktů. To dokazují mimo jiné nově vyvinuté nákladní automobily pro těžký rozvážkový provoz a autobusy pro městskou a příměstskou dopravu. Paleta velmi pokrokových pohonných jednotek a kompletních hnacích řetězců na jednom výstavním místě podtrhuje technologické kvality a postavení Daimler-Benz AG na trhu poháněcích systémů.

Vývoj užitkových automobilů pro dnešek a zítřek


Nový Mercedes-Benz Atego o celkové hmotnosti od 18 do 26 t se dvěmi výkonovými třídami (170 kW/ 231 k a 205 kW/ 279k) byl vyvinut pro požadavky těžkého rozvážkového nebo lehkého dálkového a stavebního provozu a bude ještě v tomto roce uveden na trh. Uvedené typy provozu se vyznačují častým vystupováním a nastupováním, převažujícím sólo provozem a vysokým podílem jízd s pouze částečným vytížením. Vysokou míru aktivní bezpečnosti zajišťuje u nového nákladního vozidla Mercedes-Benz sériově řada technických opatření včetně kotoučových brzd na všech kolech a ABS. Brzdový systém Telligent je rovněž k dispozici a servisní systém Telligent monitoruje provoz vozidla a určí provedení nutných servisních prací v intervalech a rozsahu odpovídajícím skutečnému provoznímu zatížení vozidla.


Mercedes-Benz Actros je zástupcem nejtěžší třídy a už od svého představení na IAA v roce 1996 se těší velké oblibě u zákazníků. Zavedením nových náprav a převodovky do sériové výroby počátkem roku 1998 se podařilo ještě snížit jeho již tak velmi příznivou spotřebu paliva. Premiéru na IAA 1998 mají především nově vyvinuté prvky výbavy kabiny s praktickými odkládacími prostory nebo klimatizace fungující i při vypnutém motoru. Platforma pro Telematik, který bude nabízen pro vozidla Actros v blízké době, umožní provozovatelům vozových parků získat průběžně okamžité údaje o provozu každého vozidla a pomůže tak optimalizovat jejich nasazení.


Studií „Altra“ představuje Daimler-Benz na IAA 1998 nové nápady pro vývoj užitkových vozidel v segmentu od 6 do 8 t celkové hmotnosti. Důležitým prvkem této technologické studie je samonosná karoserie z hliníku. Díky ní se podařilo ušetřit 500 kg z pohotovostní hmotnosti vozidla. Konečným důsledkem je pak zvýšení užitečné hmotnosti popřípadě snížení spotřeby paliva. Automaticky se otvírající dveře, nově řešené pracoviště řidiče, ultrazvukové měření vzdálenosti vozidla od překážky při manévrování a další technické vymoženosti v tomto koncepčním vozidle ulehčují práci řidiče.


Novinkou ve výbavě Sprintera a později také Vita je navigační systém APS, který pomocí digitálních map a celosvětového satelitního systému pro určování polohy GPS pomáhá nalézt řidiči rychle správnou cestu k cíli. U dodávkového vozidla Vario se nabídka sériové výbavy rozšíří o protiblokovací systém brzd ABS a pro zvýšené nároky na výkon bude nabízen 112 kW/ 152 k silný typ.


Nové autobusy pro veřejnou městskou dopravu


V části výstavní plochy věnované autobusům je vystaveno celkem pět novinek. Od základu nově konstruovaný městský midibus Mercedes-Benz Cito je zcela novou koncepcí v kategorii linkových autobusů od 45 do 65 cestujících. Jeho výrazný, ale účelový design spolu s průběžnou nízkopodlažní konstrukcí nabízí pasažérům velkou míru pohodlí. Významnou předností je nová dieselelekrická poháněcí soustava, umožňující zcela plynulý přenos výkonu na kola bez jakýchkoliv rázů. Tato koncepce poohnu je u autobusu použita poprvé a je též vhodným základem pro pozdější využití palivových článků nebo hybridního pohonu. Cito je díky své obratnosti a délkovým variantám osm, devět a deset metrů předurčen pro nasazení v úzkých, zatáčkovitých a členitých oblastech center měst, historických čtvrtí nebo pěších zón. Představuje pro provozovatele veřejné městské dopravy vítanou možnost rozšíření vozového parku k dotvoření uceleného atraktivního dopravního systému.


Typová řada autobusů Citaro se rozšíří o meziměstskou linkovou variantu a o 15 m dlouhé provedení se třemi nápravami, které slaví premiéru také u typu Integro. Novinkou mezi dálkovými autobusy je vysokopodlažní O 350 Tourismo SHD, který vyniká především svojí kompletní sériově dodávanou výbavou.


Široká nabídka komponentů


Na IAA v Hannoveru představuje poprvé v hale 17 divize poháněcích agregátů užitkových vozidel Daimler-Benz kompletní nabídku komponentů a celých poháněcích soustav pro silniční a terénní vozidla.


Ta zahrnuje vznětové motory od 75 kW(102 k) do 420 kW (571 k), převodovky a nápravy pro dodávková vozidla, nákladní vozidla, autobusy a speciální vozidla, dále pak systémy řízení kol všech provedení pro užitková a osobní vozidla. Jednotlivé agregáty jsou vzájemně sladěny a lze z nich sestavit kompletní poháněcí systémy. Tak širokou a ucelenou nabídku nelze najít u žádného výrobce. K tomu je třeba připočíst velkou výhodu proti mnohým dodavatelům: všechny komponenty jsou důkladně vyzkoušeny a v mnoha tisících vozidel Mercedes-Benz a jiných značek se již osvědčily.


Celosvětová produkce


Téměř 60 výrobních a montážních závodů ve všech kontinentech tvoří základnu pro nabídku užitkových vozidel společnosti Daimler-Benz, přizpůsobenou specifickým požadavkům zákazníků a příslušným předpisům v jednotlivých zemích. V Hannoveru budou z této nabídky prezentovány příklady moderních koncepcí vozidel z Egypta, Brazílie, Indonésie a USA. Z americké produkce to bude truck Silverstar nové značky užitkových vozidel Sterling a Freightliner Argosy. Obě typové řady jsou právě uváděny na severoamerický trh.

Specializovaný servis a prodej vozů Mercedes Benz a AMG.

Servis, lakovna, klempírna, řešení pojistných událostí, financování Mercedes Benz a AMG.

 

Kontakt:
CAR MOTORS MB
Praha 3, Koněvova 143
+420 737 209 090
prodej@carmotorsmb.cz

Autorizovaný dealer a opravce OPEL

Člen koncernu TUkas

Kontakt:
AUTO-STAIGER CZ A.S.
Praha 10, Černokostelecká 621/122
+420 271 009 111
servis.opel@auto-staiger.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na dovolenou v obytném voze

Auto jako dům: Vyrazte s HoppyGo na...

Platforma pro sdílení aut HoppyGo nedávno rozšířila kapacitu vozového parku na 2 500 vozů, ve kterém nechybí ani pojízdný “rodinný hotel” Fiat Ducato. Oproti vozům s obytnou vestavbou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vycestujte na dovolenou v kabrioletu! Jak na to radí HoppyGo.

Vycestujte na dovolenou v kabrioletu! Jak...

Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí přes 1 800 vozů, a kromě obytných karavanů, sportovních kupé a dalších speciálů také více než 30 kabrioletů. K dispozici jsou i modely jako Ford...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - LEGENDY 2019 Víkend v barvách značky Mercedes-Benz

LEGENDY 2019 Víkend v barvách značky...

Automobilová slavnost opět v celém areálu Výstaviště Praha v Holešovicích Termín konání: 17. – 19. května 2019 Poutavá expozice nejvýznamnějšího a tradičního partnera značky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ultramid® od společnosti BASF představuje inovaci pro palivové články

Ultramid® od společnosti BASF...

Technický plast Ultramid® se úspěšně používá při výrobě palivových článků Toto řešení je standardem v novém vozidle Mercedes GLC F-CELL Ultramid® obstojí i v požadavcích na čistotu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Cena čtyřletých ojetin začíná stagnovat. Nová auta však stále zdražují

Cena čtyřletých ojetin začíná...

Ceny ojetých vozidel rostly v posledním roce rychleji než ceny nových. Zatímco nové vozy zdražily o 3,57 %, cena čtyřletých ojetin se v posledních čtyřech kvartálech zvýšila o 9,14 %. V...