Výsledky OMV v 1. pololetí 2007: pokračující růst

OMV Aktiengesellschaft, přední ropná a plynárenská společnost ve střední Evropě, dosáhla v první polovině roku 2007 dobrých výsledků.

Od ledna do června 2007 se její tržby zvýšily o 3 % na 9,18 miliardy eur. EBIT za toto období činí 1,07 miliardy eur, což je o 8 % méně oproti 1. pololetí 2006.

Petrom k EBIT přispěla 306 miliony eur. Čistý zisk se ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšil o 3 % na 743 milionů eur. Cash flow zaznamenalo 5% nárůst – 1,13 miliardy eur.

„Jako integrovaná ropná a plynárenská skupina máme velmi stabilní zázemí a silné výsledky potvrzují, že se naše strategie vyplácí. Důležitou úlohu opět sehrál i Petrom, který k výsledkům značně přispěl. Zejména díky stabilizaci produkce ropy, kterou umožnila úspěšná restrukturalizace, je modernizační proces téměř u konce i v případě marketingového segmentu,“ sdělil ředitel OMV Wolfgang Ruttenstorfer a dodal: „Jako lídr středoevropského regionu chceme co nejlépe využít potenciálu, který nám nabízí klíčové trhy. Proto jsme odpovědni za vyhodnocení dalších možností k zajištění dlouhodobého růstu společnosti. Zvýšením podílu v MOL téměř na 19 % jsme zlepšili svoji pozici s ohledem na další vlnu konsolidace ve střední a východní Evropě. Spojení OMV s MOL by mohlo přinést velmi výhodnou synergii; vznikla by tak silná středoevropská společnost s vysokou hodnotou pro akcionáře jak OMV, tak MOL.“

OMV nevylučuje případné budoucí nákupy menších balíků akcií MOL, v případě, že cena za akcii bude přiměřená. Pokud se tak stane, bude o tom OMV informovat v rámci svých čtvrtletních zpráv o hospodářských výsledcích.

Celkové investice za první polovinu 2007 činí 2,1 miliardy eur (včetně navýšení podílu v MOL) a výrazně překonaly investice ze stejného období 2006 (1,7 miliardy eur). 523 milionů podpořilo segment průzkumu a těžby a modernizaci Petromu. 412 milionů eur se zčásti investovalo do rozvoje rafinace a marketingu, zčásti se použilo na navýšení podílu ve společnosti Petrol Ofisi na 35,4 %. Plynárenství dostalo injekci 73 milionů eur, které byly z naprosté většiny využity k rozšíření západorakouského plynovodu WAG.

Rafinace a marketing, petrochemie

V první polovině 2007 se tržby v tomto segmentu snížily o 11 % na přibližně 7,4 miliardy eur. Vliv na to měly jak odstávky rafinérií, tak i mírné počasí, které snížilo poptávku po topných olejích. EBIT dosáhl 123 milionů eur, v pololetí 2006 to bylo 94 milionů. Navýšení odráží pozitivní vývoj petrochemických a rafinačních marží.

Petrochemický segment (vyjma Petromu) přispěl k EBIT 65 miliony eur. To je více než dvojnásobek oproti minulému roku (30 milionů eur). Podepsaly se na tom vyšší marže, především v prvním čtvrtletí 2007.

Celkový objem prodeje v rafinaci se snížil o 7 % na 10,45 milionu tun (pololetí 2006: 11,19 milionu tun), zejména v důsledku odstávek tří rafinérií. Ty ovlivnily i 84% využití rafinačních kapacit.

Objem prodeje v marketingu poklesl o 9 % na 7,89 milionu tun (pololetí 2006: 8,8 milionů tun). Přestože maloobchodní prodej zaznamenal vyšší objem, nepodařilo se vyrovnat snížení objemu prodeje v komerčním segmentu způsobené především malou poptávkou po topném oleji.

Na konci června 2007 provozovala společnost OMV (včetně Petromu) 2 528 čerpacích stanic. OMV má ve střední Evropě nejvyšší podíl na trhu čerpacích stanic – 20 %.

Průzkum a těžba

V tomto segmentu se tržby lehce snížily o 2 % na 1,88 miliardy eur (pololetí 2006: 1,92 miliardy). Na náročné tržní podmínky měla vliv nižší cena surové ropy, nevýhodné měnové kursy a mírně snížený objem produkce a prodeje. Průměrná cena barelu 57,02 dolaru byla o 2 % pod průměrem roku 2006. Cena plynu byla naopak vyšší o 7 %. EBIT v tomto segmentu poklesl o 19 % na 863 milionů eur, zejména díky nižšímu přispění Petromu. To způsobily menší objemy prodeje a negativní kurs rumunské měny.

Plynárenství

Zde tržby v prvním pololetí 2007 zaznamenaly 90% nárůst na přibližně 1,46 miliardy eur (pololetí 2007: 769 milionů). EBIT se zvýšil o 99 % na 121 milionů eur (pololetí 2007: 61 milionů). Největší vliv na to měly plná integrace společnosti EconGas do skupiny OMV, k níž došlo na konci roku 2006, lepší výsledky Petromu a logistické aktivity.

Výhled na zbytek roku 2007

OMV v roce 2007 očekává pokles ceny ropy, nicméně počítá i se silnými krátkodobými výkyvy. Předpokládá se, že americký dolar oproti roku 2006 mírně oslabí. Velké změny v rafinačních maržích skupina neočekává.

V segmentu rafinace a marketingu chystá OMV ve čtvrtém čtvrtletí 2007 odstávku dvou velkých rafinérií – Petrobrazi (Petrom) a Burghausen. Díky tomu se očekává, že využití kapacit bude pod průměrem z roku 2006. Investiční plány se týkají především modernizace rafinerie Petrobrazi a dokončení úprav na rafinerii v Burghausenu. Počítá se i s modernizací rafinerie ve Schwechatu. Vzhledem k rozšiřování sítě čerpacích stanic se očekává I lehký nárůst objemu prodeje.

V průzkumu a těžbě se očekává podobný objem těžby jako v roce 2006. I nadále se bude pokračovat v expanzi aktivit v klíčových regionech. Investice letos podpoří rozvoj nalezišť v Rakousku, Libyi, Jemenu, Kazachstánu a na Novém Zélandě. Další investice si vyžádá i modernizace těžební techniky v Rumunsku. Cílem je zvýšit efektivitu těžby. První výsledky těchto investic by se měly projevit na konci roku 2007.

Plynárenský byznys skupiny OMV se bude nadále rozvíjet jak díky rostoucí působnosti Petromu na trhu s plynem, tak i díky přítomnosti EconGasu v Německu a Itálii. OMV také plánuje, že rozšíří skladovací kapacity a rakouské plynovody. Pozornost společnost věnuje i dvěma mezinárodním projektům. Plynovod Nabucco je ve fázi řešení technických, právních, obchodních a finančních otázek. Rozhodnutí o realizaci projektu lze očekávat na přelomu let 2007 a 2008. Co se týče projektu Adria LNG, vypracovává se v současnosti studie o vyhodnocení realizovatelnosti projektu. Její dokončení se plánuje na konec roku 2007.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Honda představuje novou verzi Dynamic modelu Jazz Supermini s novým motorem a se sportovněji stylizovanou karoserií

Honda představuje novou verzi Dynamic...

Nový model si uchovává bezkonkurenční všestrannost a špičkový prostor pro cestující ve své třídě. Nová Honda Jazz s novým vzhledem byl představen – před frankfurtským autosalonem...