Soutěž „Podnik roku 2003“ v českém automobilovém průmyslu

Výsledky soutěže byly vyhlášeny 3. června na automobilové výstavě AUTOTEC.

V roce 2003 proběhl již šestý ročník této soutěže. Kritéria soutěže byla shodná s kritérii uplatněnými v předchozích ročnících, aby tak bylo možno zajistit objektivitu a především možnost porovnání jednotlivých ročníků.


Do soutěže se automaticky zapojuje každá firma Sdružení automobilového průmyslu, která předá potřebné údaje pro zpracování souhrnných výsledků českého automobilového průmyslu. Zpracování a vyhodnocení podkladů provedl sekretariát Sdružení automobilového průmyslu.

Byla použita tři hodnotící kritéria:

 • Objem exportu v roce 2003 v mil. Kč / rok (absolutní ukazatel)
 • Přidaná hodnota na pracovníka v mil. Kč / prac. (poměrový ukazatel)
 • Nárůst tržeb z vlastní výroby v poměru 2003 / 2002 (růstový ukazatel)

Kritéria jsou stanovena tak, aby byly maximálně eliminovány případné neobvyklé výkyvy některého ukazatele a nebyly zvýhodňovány některé skupiny firem (např. větší proti menším). Všechna kritéria měla stejnou váhu. Celkové pořadí bylo určeno na základě součtu umístění podle jednotlivých kriterií. Tento systém se v minulosti osvědčil, a proto zůstal zachován i v letošním ročníku. Podle hodnotících kritérií se jednotlivé firmy umístily takto:

Absolutní objem exportu


Jednotlivé ročníky soutěže ukázaly, že se v rámci firem Sdružení AP vytvořila silná skupina exportérů, kteří se pravidelně umísťují na předních místech tohoto žebříčku. Potvrdily to i údaje letošního ročníku, kdy se tyto firmy umístily prakticky ve stejném pořadí jako v roce 2002. Škoda Auto (1. místo, podíl na exportu všech firem Sdružení AP dosáhl 45,09 %) „obhájila“ tuto pozici v rámci Sdružení automobilového průmyslu. Firma Robert Bosch odbytová s.r.o. (2. místo) zastřešuje podniky výrobců příslušenství společnosti Robert Bosch v ČR. Na dalších místech se umístily firmy v pořadí Barum Continental, Continental Teves CZ, Autopal Valeo Autoklimatizace.

Přidaná hodnota na pracovníka


Je důležitým hodnotícím kritériem, které charakterizuje určitým způsobem produktivitu práce ve firmě. Průměrná hodnota v rámci firem Sdružení AP v roce 2003 byla 726,067 tis. Kč na pracovníka, výrazně se však liší v jednotlivých firmách podle charakteru jejich činnosti. Firmy se zahraničním partnerem se ve většině případů umísťují v přední polovině žebříčku. Mezi prvními pěti firmami se umístily společnosti Audatex Česká republika (1. místo), Lucas Varity, Continental Teves CZ, Satrema a Airon Technic.

Nárůst tržeb z vlastní výroby


Pomocí tohoto údaje lze nejjednodušším způsobem charakterizovat rozvoj či růst firmy. Meziroční změny jsou samozřejmě silně ovlivněny výchozí základnou předchozího roku. Celkový meziroční růst (v porovnání let 2003 a 2002) byl v rámci Sdružení AP +2,40 %. To představuje ve finančním vyjádření nárůst o 7 827,3 mil. Kč. Na prvních pěti místech se podle tohoto ukazatele umístily firmy v pořadí Alfmeier CZ, MTX, Behr Czech, Hekra Opava a Flexima .


Podle dosažených výsledků v jednotlivých kategoriích soutěže bylo určeno celkové pořadí, přičemž prvních pět firem se stalo

„Podniky roku 2003“ v českém automobilovém průmyslu

 • Lucas varity s.r.o.
 • Barum continental spol. s r.o.
 • BEHR Czech s.r.o.
 • Robert Bosch odbytová s.r.o.
 • DURA Automotive CZ, s.r.o.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo na 55. zasedání Rady ředitelů Sdružení AP dne 3. června 2004 v Brně. Oceněným firmám byly předány skleněné plastiky „Podnik roku 2003“ symbolizující sílu, houževnatost, vytrvalost a krásu – tedy vlastnosti charakterizující do značné míry současný automobilový průmysl ČR jako „tahouna“ české ekonomiky.

Výsledky předchozích tří ročníků soutěže:


Podniky roku 2000: CONTINENTAL TEVES CR s.r.o., VDO ČR s.r.o., MERITOR LVS a.s., HAYES LEMMERZ AUTOKOLA a.s. a ŠKODA AUTO a.s.


Podniky roku 2001: VALEO AUTOKLIMATIZACE s.r.o., LUCAS VARITY s.r.o., CONTINENTAL TEVES CR, s.r.o., BARUM CONTINENTAL spol. s r.o. a ŠKODA AUTO a.s.


Podniky roku 2002: MUBEA s.r.o., BARUM CONTINENTAL spol. s r.o., VDO ČR s.r.o., FEDERAL-MOGUL FRICTION PRODUCTS a.s. a LUCAS VARITY s.r.o.

Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA odhalila další detaily nejvýkonnějšího SUV KODIAQ RS

ŠKODA odhalila další detaily...

První SUV značky ŠKODA ve sportovní verzi RS zaujme doplňky v černé lesklé barvě a dvacetipalcovými koly z lehké slitiny Zadní část modelu se vyznačuje viditelnými koncovkami výfuku a...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO je stále aktivnější na poli sdílené mobility

ŠKODA AUTO je stále aktivnější na...

Platforma pro sdílení automobilů HoppyGo představuje zatím nejucelenější koncept mobility v České republice Vozy ŠKODA jsou oblíbené mezi uživateli a přinášejí četné výhody...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový PEUGEOT PARTNER : International Van Of The Year 2019

Nový PEUGEOT PARTNER : International Van...

Nový PEUGEOT PARTNER získal ve středu 19. září v Hannoveru titul International Van Of The Year 2019. Toto ocenění je uznáním práce týmů značky Peugeot a jejich odměnou za úsilí vynaložené...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Volvo XC90 ve videohře Forza Motorsport

Volvo XC90 ve videohře Forza Motorsport

Volvo odteď pro každého? Opravdu – alespoň pro všechny, kdo vlastní herní konzoli Xbox One. V prostředí nejmladší, v pořadí již sedmé verze závodní videohry Forza Motorsport se nyní...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA zveřejnila designové skici nového modelu KODIAQ RS

ŠKODA zveřejnila designové skici...

ŠKODA KODIAQ RS přenáší moderní a sportovně-emocionálně laděný design do SUV palety české značky Výrazné prvky dotvářejí dynamické ladění prvního SUV v rodině RS Světová premiéra...