Mistr světa ve srovnávacím testu prokázal, že Dunlop SportSmart TT jsou o tři sekundy rychlejší

  • David Checa testoval ve španělském Monteblanco čtyři značky hypersportovních pneumatik
  • Dunlop SportSmart TT byly v průměru o 2,16 % rychlejší než konkurenční výrobky

Společnost Dunlop v březnu uvedla na trh pneumatiky Dunlop SportSmart TT. Současně s tím zahájila rozsáhlé srovnávací testy s konkurenčními hypersportovními pneumatikami.

David Checa srovnával různé hypersportovní pneumatiky pro jízdu na okruhu při nezávisle auditovaném testu na náročném okruhu Monteblanco ve Španělsku. Bývalý jezdec MotoGP a trojnásobný vítěz FIM Mistrovství světa endurance je znám svou zásadovostí, rychlou jízdou a technickými schopnostmi. To z něj učinilo ideálního kandidáta na nezávislé zhodnocení, které by Dunlop mohl porovnat s výsledky vlastních zkušebních jezdců.

 V Monteblanco o vice než tři sekundy na kolo rychlejší

David Checa při testu srovnával pneumatiky Dunlop SportSmart TT, Michelin Power RS, Pirelli Diablo Rosso Corsa a Bridgestone Battlax RS10 na 3,3 kilometry dlouhém okruhu Monteblanco. Použil k tomu pro silnici schválenou Yamahu YZF-R1, s jejíž závodní verzí má dlouholeté zkušenosti a sbíral s ní úspěchy na závodech 24 hodin.

David Checa nevěděl, které z pneumatik byly namontovány na každou z 33 kilometrů dlouhých etap. Měl vždy jen za úkol projet naplno deset okruhů do další výměny pneumatik. Test pokračoval vždy dalšími deseti koly na pneumatikách jiné značky.

Mezi vůbec nejrychlejším okruhovým časem (Dunlop SportSmart TT) a nejlepším časem nejpomalejších pneumatik (Michelin) byl zaznamenán rozdíl tří sekund.

Dunlop SportSmart TT:                  1 m 32,621 s

Pirelli Diablo Rosso Corsa:                        1 m 33,452 s

Bridgestone Battlax RS10:             1 m 34,879 s

Michelin Power RS:                        1 m 35,676 s

 

Pocit z jízdy s Dunlop SportSmart TT a jejich zpětná vazba se blíží opravdovým závodním pneumatikám, stejně jako většina konkurenčních pneumatik pro silniční použití mají rychlý nástup provozní teploty, ale převyšují je co do úrovně výkonnosti,” konstatoval Checa.

Dunlop SportSMart TT přední ds

Dmitri Talboom, produktový manažer Dunlop Europe vysvětluje: „Právě to dělá ze SportSmart TT skutečně pneumatiky typu 50 na 50, vhodné jak pro rychlou jízdu na okruhu, tak pro silniční použití, tedy se širším rozsahem výkonnosti než u řady pneumatik určených čistě pro jízdu po okruhu. Díky tomu jsou ideální pro zhoršené povětrnostní podmínky, ale přitom na suché dráze udávají rychlejší tempo než ostatní konkurenční pneumatiky.

O více než 2,5 sekundy rychlejší v Mirevalu

Test v Monteblanco potvrdil vlastní poznatky společnosti Dunlop z testu na jejím podnikovém okruhu ve francouzském Mirevalu.

Při vlastním testu společnosti Dunlop zaznamenaly pneumatiky konkurenčních značek průměrný čas na zdolání jednoho okruhu 1 m 24.44 s. Poté, co byla motorka R1 obuta do pneumatik Dunlop SportSmart TT, dosáhla nového rekordu s časem 1 m 22,85 s.

Těší nás, že nezávislý test s Davidem Checou potvrdil naše dvě předchozí zjištění. Dokázali jsme si tak dva důležité body. Zaprvé, našemu technologickému týmu se podařilo vytvořit obdivuhodně všestrannou pneumatiku, která udává tempo. Za druhé, naše vlastní testovací kapacity a podnikoví jezdci dokáží vystihnout rozdíly mezi jednotlivými pneumatikami stejným způsobem jako trojnásobný mistr světa,“ dodal Talboom.

Působivého času na překonání okruhu přitom podle jezdců nebylo dosaženo na úkor jejich pocitu při jízdě, sebedůvěry nebo zpětné vazby. Jeden zkušený jezdec poznamenal, že SportSmart TT při jízdě dělaly dojem „pneumatik Moto2 na silnici“, a jejich přilnavost byla dlouhodobá a nevykazovala tendenci ke snižování. Jeho tvrzení není žádným velkým překvapením vzhledem k tomu, že se pneumatiky Dunlop v roce 2010 staly oficiálními pneumatikami mistrovství světa Mezinárodní motocyklové federace Moto2 a že Dunlop průběžně vyvíjí nové směsi a konstrukce pro tyto nejintenzivnější závodní kategorie.

Právě pro závody na nejvyšší úrovni, jako jsou Moto2 a mistrovství světa endurance Mezinárodní motocyklové federace, vyvinula společnost Dunlop nový polymer, který zvyšuje přilnavost a odolnost pneumatik. V nových pneumatikách Dunlop SportSmart TT je tento polymer využit jako součást směsi MultiTread. Je jednou z příčin stabilní výkonnosti pneumatik, kterou často zmiňovali testovací jezdci.

Dunlop SportSMart TT zadní ds

Čtyři nové hypersportovní pneumatiky Dunlop během jediného roku

SportSmart TT jsou čtvrtými novými hypersportovními pneumatikami, které značka Dunlop uvedla na trh během jediného roku. Završují její loni ohlášenou strategii nového přístupu k tomuto segmentu, v jejímž duchu se Dunlop rozhodl obměnit svůj sortiment hypersportovních pneumatik tak, aby mohl nabízet „pneumatiky pro každý typ jezdce“.

Výsledkem nepřetržitého vývoje je, že má nyní Dunlop nejmladší a nejmodernější sortiment hypersportovních pneumatik.

Pro profesionální jezdce – D213 GP Pro – na trhu od léta 2017

Pro sezónní jezdce na okruhu – GP Racer D212 – na trhu od ledna 2017

Pro zkušené jezdce na okruhu i pro jízdu na silnici – SportSmart TT – na trhu od března 2018

Pro silniční jezdce s příležitostným použitím na okruhu – SportSmart2 Max – na trhu od března 2017

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Racing 21 – Klokočka ŠKODA team: Do třetice bronzová Příbram

Racing 21 – Klokočka ŠKODA team: Do...

Konzistentní výkon v Příbrami přinesl v cíli třetí místo v absolutním pořadí Vzájemná sehranost posádky Vojtěch Štajf – František Rajnoha slavila opět úspěch Nejúspěšnější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - V čisté mobilitě Hyundai předběhl dobu a evropský emisní plán 2030 není pro značku problém

V čisté mobilitě Hyundai předběhl...

Společnost Hyundai již v minulosti uvedla svůj ambiciózní plán – v globálním měřítku postupně rozšiřovat ekologicky šetrnou paletu vozů a to o 22 modelů do roku 2020. V roce 2021 tak bude...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vzdělávací projekt QHERO společnosti Porsche Česká republika se rozšiřuje na čtrnáct odborných škol

Vzdělávací projekt QHERO společnosti...

Projekt QHERO společnosti Porsche Česká republika na podporu vzdělávání v automobilových školách se po velmi úspěšné pilotní fázi rozšiřuje na 14 škol v celé České republice. Porsche...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Trvale udržitelný hliník pro kryt akumulátorů modelu Audi e-tron

Trvale udržitelný hliník pro kryt...

Značka Audi oceněna jako první výrobce automobilů certifikátem o trvalé udržitelnosti od iniciativy ASI (Aluminium Stewardship Initiative) Certifikát „Performance Standard“ pro trvale...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Modernizovaný Hyundai i40 přichází se svěžím designem přídě a novými bezpečnostními prvky

Modernizovaný Hyundai i40 přichází se...

Sedany a kombi segmentu D, Hyundai i40, nyní dostávají modernizovaný design a bohatší bezpečnostní výbavu Svěží design přídě s charakteristickou kaskádovitou maskou chladiče značky Hyundai...