Ital je nejlepším mladým řidičem kamionu v Evropě

Český reprezentant Tomáš Loskot se mezi evropskou konkurencí umístil na výborném devátém místě.

Dne 20. září 2003 se ve švédském Södertälje konalo evropské finále soutěže o nejlepšího mladého řidiče kamionu. Do Švédska přijelo soutěžit dvacet finalistů z 15 zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska, Polska, České a Slovenské republiky.

Ital je nejlepším mladým řidičem kamionu v Evropě
Ital je nejlepším mladým řidičem kamionu v Evropě
Ital je nejlepším mladým řidičem kamionu v Evropě

Po náročném soutěžním dni oznámil pořadatel soutěže – společnost Scania – výsledky evropského finále. Na prvním místě se umístil Michele Sandri z Itálie, druhým nejlepším řidičem se stal Laurens D´Huyvetter z Belgie a třetí příčku vybojoval Mika Venäläinen z Finska.

Soutěžní disciplíny se od národních kol lišily především svojí náročností. V prvním kole se soutěžilo jak v jízdě zručnosti, která zahrnovala devět různých stanovišť, tak v ekonomické jízdě. Do nejužšího finále postoupilo šest nejlepších řidičů, kteří před zraky 4 000 diváků předvedli svůj dokonalý odhad, postřeh a rychlost při manévrování s kamionem. Napínavou podívanou bylo zbrždění kamiónu ze 40 km rychlosti na vzdálenost dvou metrů od daného bodu a následné hašení hořící kabiny.


Slavnostního večera, kde prezident firmy Scania Leif Östling předal ceny vítězům, se zúčastnil také český reprezentant Tomáš Loskot. Ten se umístil mezi evropskou konkurencí na vynikajícím deváté místě, byl nejmladším účastníkem soutěže a vůz značky Scania řídil poprvé v jednom z regionálních kol letos v létě a o to byl jeho úspěch překvapivější. Svým výkonem předčil i zkušenější závodníky například z Německa nebo ze skandinávských zemí.


„Ze svého devátého místa mám velkou radost. Organizátoři, závodníci i diváci se postarali o skvělou atmosféru a pro nás všechny to byla jedinečná možnost porovnat své řidičské dovednosti v evropském měřítku. Určitě mám dlouho o čem vyprávět,“ hodnotí celou akci Tomáš Loskot.


Všichni finalisté mají možnost využít nabídky pořadatelů, a to zúčastnit se přímo národních finále druhého ročníku soutěže bez předchozí kvalifikace. Samozřejmě i Tomáš Loskot rád tuto nabídku přijal a pokusí se zopakovat svůj úspěch v soutěži v roce 2005. Celkový vítěz YETD 2003 má garantovanou účast v evropském finále.


Zástupci české pobočky Scania pomáhali Tomáši Loskotovi připravit se na evropské finále, firma mu také zapůjčila na několik dní vůz Scania. Zároveň sledovali jeho úspěšnou reprezentaci během soutěže ve Švédsku.


„S výkonem Tomáše Loskota v evropském finále jsme opravdu spokojeni. Jezdil velice dobře a jeho silnou stránkou byla především ekonomická jízda, po které byl v celkovém hodnocení na čtvrtém místě. Bohužel ho na devátou příčku posunula ztráta bodů za časové ohodnocení jízd. Nicméně obstál v náročné soutěži na výbornou a v žádném případě neudělal mladým českým truckerům ostudu,“ hodnotí výkon českého řidiče Martina Jirásková, manažerka projektu YETD v České republice.

Doplňující informace:


Česká republika by jednou z dvaceti evropských zemí, kde v letošním roce probíhala soutěž „Mladý evropský řidič“ (Young European Truck Driver – YETD). Soutěž byla určena všem řidičům nákladních vozů do 30 let. Jejím cílem bylo zvýšit povědomí mladých řidičů o bezpečnosti a přispět tak k bezpečnějšímu provozu na evropských silnicích. Vítěz musel prokázat nejen výborné teoretické znalosti v oblasti nákladní dopravy, bezpečnosti, pravidel silničního provozu, ale skvělé praktické dovednosti při přesném ovládání vozidla a defenzivní ekonomické jízdě.


Do soutěže YETD se v České republice přihlásilo celkem 210 zájemců. Všichni obdrželi od firmy Scania CZ kvalifikační písemné testy z pravidel silničního provozu, zásad bezpečné jízdy, první pomoci a technických znalostí vozidel. Nejlepších 60 řešitelů testu postoupilo do dvou regionálních kol, kde je čekaly kromě teoretického testu, také jízdy zručnosti.


14. června se konalo regionální kolo na letišti v Dlouhé Lhotě u Příbrami. Na prvních třech místech se umístili Jan Černohorský (C&S, s.r.o.), Jan Žiezio (Autodoprava Jan Žiezio), Miroslav Černý (Mega Trucking Bohemia, s.r.o.). O týden později, v sobotu 21. června, se soutěžilo ve Vyškově, kde první tři místa obsadili Robert Dušek (Foltýn autodoprava, s.r.o), Marcel Tovaly (Bothe-Schnitzius CZ, s.r.o.) a Radek Jedlička (Omniport, s.r.o.).


Z každého regionálního kola postoupilo 10 resp. 11 nejlepších, kteří se utkali 23. srpna na autodromu Vysokém Mýtě. Vítězem soutěže YETD v České republice se stal Tomáš Loskot z rodinné firmy Jiří Loskot.


Patronát nad soutěží převzala v České republice organizace BESIP, která se jako odborný garant podílela na přípravě teoretických testů a dohlížela i na regulérnost průběhu jednotlivých částí soutěže.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Bridgestone uvádí na český trh prémiovou cestovní pneumatiku Turanza T005

Bridgestone uvádí na český trh...

Bridgestone, největší společnost na světě pro výrobu pneumatik a gumárenských produktů, zahajuje na českém trhu prodej zcela nové prémiové cestovní pneumatiky Turanza T005. Pneumatiku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Novým ředitelem společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. se stal Jan Boháč

Novým ředitelem společnosti Auto Palace...

S účinností od 1. března 2018 zastává nově pozici Ředitele společnosti Auto Palace Butovice s.r.o. Jan Boháč. V této funkci nahrazuje dosavadního ředitele Jiřího Petáka. Jan Boháč má...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce 2017 nových prodejních a finančních rekordů

Společnost ŠKODA AUTO dosáhla v roce...

Dodávky zákazníkům ve výši 1 200 500 vozů představují nové maximum (+ 6,6 %) S tržbami 16,6 miliardy eur (+ 20,8 %) dosáhla ŠKODA AUTO nového rekordu Provozní výsledek vzrostl o 34,6 % na 1,6...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018: Rarity i předchůdci dnešních SUV

ŠKODA na výstavě Techno Classica 2018:...

Expozice ŠKODA AUTO na jedné z největších přehlídek veteránů na světě Předchůdci aktuálních modelů SUV: TREKKA, ŠKODA BUGGY či ŠKODA YETI  CABRIO Roadster ŠKODA 450 připomene 60 let od...

Emov spouští v Lisabonu sdílení...

Služba nabízející sdílení automobilů emov, která vznikla jako společný podnik mezi značkou Free2Move a společností Eysa, začne od dubna fungovat v portugalské metropoli; Emov nabídne...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5 milionů eur do rozšíření ŠKODA Parts Centra a vytvořila 40 nových pracovních míst

ŠKODA AUTO investovala zhruba 22,5...

Celková plocha ŠKODA Parts Centra vzrostla o 60 000 na 180 000 metrů čtverečních Díky rozšíření zajistí společnost ŠKODA AUTO efektivnější zásobování originálními náhradními díly...