Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

  • Hayden Paddon, se spolujezdcem Sebem Marshallem, nastoupí do svého prvního podniku WRC letošní sezony za volantem vozu Hyundai i20 Coupe WRC se startovním číslem 6
  • Jezdec programu HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) Jari Huttunen připraven na debut ve WRC2

Hyundai Motorsport doufá v úspěšný výsledek v Rallye Švédsko, druhém podniku Mistrovství světa v rallye 2018 (FIA WRC – World Rally Championship), který se uskuteční během nadcházejícího víkendu.

Navzdory náznakům výborného potenciálu v Rallye Monte Carlo odjížděl tým z knížectví s neuspokojivým pátým místem poté, co se všechny tři soutěžní vozy Hyundai i20 Coupe WRC potýkaly během soutěžního víkendu s různými problémy.

Tým dosáhl v úvodním podniku sezony šesti vítězství v rychlostních zkouškách a získal sedm bodů ve speciální rychlostní zkoušce „power stage“. V rychlostních zkouškách v zasněžené Skandinávii ale hodlá tým dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Barvy týmu Hyundai Shell Mobis World Rally Team budou ve Švédsku hájit tři posádky. Andreas Mikkelsen a Thierry Neuville se znovu postaví na start s vozy se startovními čísly 4 a 5, zatímco Hayden Paddon se v této rallye vrátí za volant vozu se startovním číslem 6, v němž nahradí Daniho Sordu.

Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

Precedens se stupni vítězů

Neuville i Paddon se již ve Švédsku umístili na stupních vítězů. Oba byli v letech 2015, resp. 2016, druzí. Rovněž Mikkelsen, ve službách svého bývalého týmu, se po této soutěži dvakrát radoval na stupních vítězů. Své předchozí výkony se pokusí zopakovat ve své první soutěži kompletně na sněhu v barvách týmu Hyundai Motorsport.

Rallye s 19 rychlostními zkouškami bude mít pro Nora slavnostní nádech, protože páteční itinerář povede jezdce v šesti rychlostních zkouškách přes švédskou hranici do jeho rodného Norska.

Všechny tři posádky se na soutěž připravovaly třídenním testem ve švédském Kallu od 30. ledna do 1. února.

Hyundai i20 Coupe WRC bude pro mrazivé rychlostní zkoušky vybaven pneumatikami Michelin s hřeby. Švédská rallye navíc patří mezi nejrychlejší letošní soutěže.

„Chceme nechat zklamání z Monte Carla rychle za sebou a ve Švédsku naši sezonu 2018 pořádně odstartovat. Zatímco ‚Monte‘ byla velmi specifická rallye s nepředvídatelnými podmínkami, nyní stojíme před zcela odlišnou výzvou v podobě rychlostních zkoušek na sněhu a ledu ve Švédsku a Norsku. Od první rallye nové sezony je jedna věc jasná – nic nemůžeme považovat za jisté. Nikdo nám dobré výsledky nedaruje, musíme na nich tvrdě pracovat. A právě to hodláme udělat v Rallye Švédsko. Pro Andrease to bude speciální podnik, protože několik rychlostních zkoušek se pojede v jeho domovině. Thierry a Hayden se v minulosti, v našich službách, umístili ve Švédsku na stupních vítězů, takže si myslím, že máme silný tým jezdců. Jsme maximálně připraveni na všechno, co nám Rallye Švédsko může přinést,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

 

Mladý talent bude bojovat ve WRC2

Rallye Švédsko bude také svědkem oficiálního debutu programu podpory mladých jezdců HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) ve WRC2. Finský jezdec Jari Huttunen a jeho spolujezdec Antti Linnaketo nastoupí s vozem Hyundai i20 R5 do prvního z několika vybraných podniků v letos mimořádně konkurenční kategorii WRC2.

Švédsko bude pro mladou posádku předehrou pro její první kompletní soutěžní sezonu v roli jezdce HMDP. Dalším podnikem, kterého se zúčastní, bude Rallye Mexiko v březnu. Zimní podmínky Rallye Švédsko budou pro Fina důvěrně známým prostředím. Na svůj první podnik ve WRC2 roku 2018 se připravoval testy ve Švédsku ve dnech 11. a 12. února.

„Jari a Antti se připravují na svůj první podnik ve WRC2 této sezony, a to je pro náš program HMDP vzrušujícím milníkem. Úzce s nimi spolupracujeme od loňského září, aby byli na tento okamžik připraveni. Švédsko by mělo pro ně být dobrým prvním testem. Na sněhu jsou suverénní, ale zároveň vědí, že konkurence ve WRC2 je nesmírně tvrdá. Chceme, aby prožili víkend bez problémů, dojeli s vozem do cíle a získali cenné zkušenosti,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

Čerstvě napadaný sníh vytvořil ideální podmínky a očekávané teploty pro rallye mají zůstat pod bodem mrazu.

Rallye Švédsko stručně

Čtyřdenní Rallye Švédsko má 19 rychlostních zkoušek s celkovou délkou měřených úseků 314,25 km.

Všechno začne ve čtvrtek na dostihovém závodišti v Karlstadu atraktivní rychlostní zkouškou „Super Special Stage Karlstad“.

Trasa soutěže vede na území dvou zemí. Šest pátečních rychlostních zkoušek překročí hranice s Norskem.

Hřebem sobotního programu je slavný „Colinův skok“ v rychlostní zkoušce Vargåsen. Platný rekord má hodnotu 45 m a jeho držiteli jsou posádky týmu Hyundai Motorsport z let 2014 a 2015.

V roce 2018 je čtvrtina všech rychlostních zkoušek nová. Do sobotního programu se vrátila rychlostní zkouška Torntorp, která se nejela od roku 2014 – premiérové sezony týmu Hyundai Motorsport.

Soutěž se koná v nádherné zasněžené krajině, a řadí se tak mezi nejkultovnější podniky letošní sezony. Posádky nesmí polevit ve svém soustředění až do nedělní „power stage“ Torsby.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nový Hyundai i30 Fastback N předvede svůj výkonový potenciál na cestě z Říma do Paříže

Nový Hyundai i30 Fastback N předvede...

Zcela nový i30 Fastback N odhalí na cestě z Říma do Paříže sofistikovaný a elegantní design v kombinaci s osvědčenou radostí z řízení vozu N První ostré pětidveřové kupé v segmentu...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai na veletrhu v Hannoveru představí vodíkové nákladní auto

Hyundai na veletrhu v Hannoveru...

Elektricky poháněné nákladní vozidlo s palivovými články bude uvedeno na trh v roce 2019 Nákladní vozidlo dává najevo své ekologické vlastnosti osobitým designem Plány pro evropský trh...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai v Paříži představí sportovní novinku a ekologickou budoucnost

Hyundai v Paříži představí sportovní...

Světová premiéra modelu i30 Fastback N, dalšího vysokovýkonného vozu ze stáje Hyundai Vystavena bude také verze i30 N „N Option“, která společně s výbavou N Line rozšíří nabídku...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai N bude oficiálním bezpečnostním vozem v mistrovství světa superbiků WorldSBK

Hyundai N bude oficiálním...

Od sezony 2019 bude značka vysokovýkonných vozů Hyundai N partnerem mistrovství světa superbiků WorldSBK Hyundai N bude divákům nabízet zážitky z jízdy na závodním okruhu Společnost Hyundai...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai a PKF – Prague Philharmonia slaví pět let úspěšného partnerství

Hyundai a PKF – Prague Philharmonia...

Společnost Hyundai Motor Czech a PKF – Prague Philharmonia slaví úspěšné výročí již pětileté spolupráce. PKF letos vstupuje do 25. jubilejní sezóny, která začíná v pátek 14. 9. 2018...