Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

  • Hayden Paddon, se spolujezdcem Sebem Marshallem, nastoupí do svého prvního podniku WRC letošní sezony za volantem vozu Hyundai i20 Coupe WRC se startovním číslem 6
  • Jezdec programu HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) Jari Huttunen připraven na debut ve WRC2

Hyundai Motorsport doufá v úspěšný výsledek v Rallye Švédsko, druhém podniku Mistrovství světa v rallye 2018 (FIA WRC – World Rally Championship), který se uskuteční během nadcházejícího víkendu.

Navzdory náznakům výborného potenciálu v Rallye Monte Carlo odjížděl tým z knížectví s neuspokojivým pátým místem poté, co se všechny tři soutěžní vozy Hyundai i20 Coupe WRC potýkaly během soutěžního víkendu s různými problémy.

Tým dosáhl v úvodním podniku sezony šesti vítězství v rychlostních zkouškách a získal sedm bodů ve speciální rychlostní zkoušce „power stage“. V rychlostních zkouškách v zasněžené Skandinávii ale hodlá tým dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Barvy týmu Hyundai Shell Mobis World Rally Team budou ve Švédsku hájit tři posádky. Andreas Mikkelsen a Thierry Neuville se znovu postaví na start s vozy se startovními čísly 4 a 5, zatímco Hayden Paddon se v této rallye vrátí za volant vozu se startovním číslem 6, v němž nahradí Daniho Sordu.

Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

Precedens se stupni vítězů

Neuville i Paddon se již ve Švédsku umístili na stupních vítězů. Oba byli v letech 2015, resp. 2016, druzí. Rovněž Mikkelsen, ve službách svého bývalého týmu, se po této soutěži dvakrát radoval na stupních vítězů. Své předchozí výkony se pokusí zopakovat ve své první soutěži kompletně na sněhu v barvách týmu Hyundai Motorsport.

Rallye s 19 rychlostními zkouškami bude mít pro Nora slavnostní nádech, protože páteční itinerář povede jezdce v šesti rychlostních zkouškách přes švédskou hranici do jeho rodného Norska.

Všechny tři posádky se na soutěž připravovaly třídenním testem ve švédském Kallu od 30. ledna do 1. února.

Hyundai i20 Coupe WRC bude pro mrazivé rychlostní zkoušky vybaven pneumatikami Michelin s hřeby. Švédská rallye navíc patří mezi nejrychlejší letošní soutěže.

„Chceme nechat zklamání z Monte Carla rychle za sebou a ve Švédsku naši sezonu 2018 pořádně odstartovat. Zatímco ‚Monte‘ byla velmi specifická rallye s nepředvídatelnými podmínkami, nyní stojíme před zcela odlišnou výzvou v podobě rychlostních zkoušek na sněhu a ledu ve Švédsku a Norsku. Od první rallye nové sezony je jedna věc jasná – nic nemůžeme považovat za jisté. Nikdo nám dobré výsledky nedaruje, musíme na nich tvrdě pracovat. A právě to hodláme udělat v Rallye Švédsko. Pro Andrease to bude speciální podnik, protože několik rychlostních zkoušek se pojede v jeho domovině. Thierry a Hayden se v minulosti, v našich službách, umístili ve Švédsku na stupních vítězů, takže si myslím, že máme silný tým jezdců. Jsme maximálně připraveni na všechno, co nám Rallye Švédsko může přinést,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

 

Mladý talent bude bojovat ve WRC2

Rallye Švédsko bude také svědkem oficiálního debutu programu podpory mladých jezdců HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) ve WRC2. Finský jezdec Jari Huttunen a jeho spolujezdec Antti Linnaketo nastoupí s vozem Hyundai i20 R5 do prvního z několika vybraných podniků v letos mimořádně konkurenční kategorii WRC2.

Švédsko bude pro mladou posádku předehrou pro její první kompletní soutěžní sezonu v roli jezdce HMDP. Dalším podnikem, kterého se zúčastní, bude Rallye Mexiko v březnu. Zimní podmínky Rallye Švédsko budou pro Fina důvěrně známým prostředím. Na svůj první podnik ve WRC2 roku 2018 se připravoval testy ve Švédsku ve dnech 11. a 12. února.

„Jari a Antti se připravují na svůj první podnik ve WRC2 této sezony, a to je pro náš program HMDP vzrušujícím milníkem. Úzce s nimi spolupracujeme od loňského září, aby byli na tento okamžik připraveni. Švédsko by mělo pro ně být dobrým prvním testem. Na sněhu jsou suverénní, ale zároveň vědí, že konkurence ve WRC2 je nesmírně tvrdá. Chceme, aby prožili víkend bez problémů, dojeli s vozem do cíle a získali cenné zkušenosti,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

Čerstvě napadaný sníh vytvořil ideální podmínky a očekávané teploty pro rallye mají zůstat pod bodem mrazu.

Rallye Švédsko stručně

Čtyřdenní Rallye Švédsko má 19 rychlostních zkoušek s celkovou délkou měřených úseků 314,25 km.

Všechno začne ve čtvrtek na dostihovém závodišti v Karlstadu atraktivní rychlostní zkouškou „Super Special Stage Karlstad“.

Trasa soutěže vede na území dvou zemí. Šest pátečních rychlostních zkoušek překročí hranice s Norskem.

Hřebem sobotního programu je slavný „Colinův skok“ v rychlostní zkoušce Vargåsen. Platný rekord má hodnotu 45 m a jeho držiteli jsou posádky týmu Hyundai Motorsport z let 2014 a 2015.

V roce 2018 je čtvrtina všech rychlostních zkoušek nová. Do sobotního programu se vrátila rychlostní zkouška Torntorp, která se nejela od roku 2014 – premiérové sezony týmu Hyundai Motorsport.

Soutěž se koná v nádherné zasněžené krajině, a řadí se tak mezi nejkultovnější podniky letošní sezony. Posádky nesmí polevit ve svém soustředění až do nedělní „power stage“ Torsby.

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai NEXO a Kona Electric zvládnou i extrémní podmínky u severního polárního kruhu

Hyundai NEXO a Kona Electric zvládnou i...

Elektromobil NEXO s palivovými články lze snadno spustit i při -30 °C Kona Electric těží z energeticky hospodárné topné a ventilační techniky Hyundai podrobuje svá nejnovější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Kite: Koncept dvouúčelové elektrické buggy vznikl ve spolupráci s IED

Hyundai Kite: Koncept dvouúčelové...

Vozidlo Hyundai Kite oslavilo světovou premiéru na ženevském autosalonu 2018 Hyundai Kite je konceptem dvoumístné plážové buggy, který může být přeměněn na jednomístný vodní skútr...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai i30 je nejprodávanějším vozem pro soukromé osoby ve třídě velkých rodinných vozů před Kia Motors a Škoda Auto

Hyundai i30 je nejprodávanějším vozem...

Statistiky za první dva měsíce letošního roku prozrazují, že nejžádanějším vozem v segmentu C je pro soukromé zákazníky Hyundai i30. Na prvním místě se umístil se 13,3 % podílem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai usnadňuje lidem život – od hlasového ovládání s umělou inteligencí přes internet věcí až po detekci reakcí řidiče vystaveného stresu

Hyundai usnadňuje lidem život – od...

Inteligentní individualizovatelný interiér s připojením k internetu věcí ilustruje vývoj techniky síťového propojení automobilů funkcí propojení mezi automobilem a domácností včetně...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Motor na ženevském autosalonu 2018

Hyundai Motor na ženevském autosalonu 2018

Hyundai Motor slaví světové premiéry čtvrté generace modelu Hyundai Santa Fe, zcela nového elektromobilu Kona Electric a studie „Le Fil Rouge“. Hyundai Motor oznámil, že představí Santa Fe...