Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

  • Hayden Paddon, se spolujezdcem Sebem Marshallem, nastoupí do svého prvního podniku WRC letošní sezony za volantem vozu Hyundai i20 Coupe WRC se startovním číslem 6
  • Jezdec programu HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) Jari Huttunen připraven na debut ve WRC2

Hyundai Motorsport doufá v úspěšný výsledek v Rallye Švédsko, druhém podniku Mistrovství světa v rallye 2018 (FIA WRC – World Rally Championship), který se uskuteční během nadcházejícího víkendu.

Navzdory náznakům výborného potenciálu v Rallye Monte Carlo odjížděl tým z knížectví s neuspokojivým pátým místem poté, co se všechny tři soutěžní vozy Hyundai i20 Coupe WRC potýkaly během soutěžního víkendu s různými problémy.

Tým dosáhl v úvodním podniku sezony šesti vítězství v rychlostních zkouškách a získal sedm bodů ve speciální rychlostní zkoušce „power stage“. V rychlostních zkouškách v zasněžené Skandinávii ale hodlá tým dosáhnout mnohem lepších výsledků.

Barvy týmu Hyundai Shell Mobis World Rally Team budou ve Švédsku hájit tři posádky. Andreas Mikkelsen a Thierry Neuville se znovu postaví na start s vozy se startovními čísly 4 a 5, zatímco Hayden Paddon se v této rallye vrátí za volant vozu se startovním číslem 6, v němž nahradí Daniho Sordu.

Hyundai Motorsport chystá razantní útok na Rallye Švédsko

Precedens se stupni vítězů

Neuville i Paddon se již ve Švédsku umístili na stupních vítězů. Oba byli v letech 2015, resp. 2016, druzí. Rovněž Mikkelsen, ve službách svého bývalého týmu, se po této soutěži dvakrát radoval na stupních vítězů. Své předchozí výkony se pokusí zopakovat ve své první soutěži kompletně na sněhu v barvách týmu Hyundai Motorsport.

Rallye s 19 rychlostními zkouškami bude mít pro Nora slavnostní nádech, protože páteční itinerář povede jezdce v šesti rychlostních zkouškách přes švédskou hranici do jeho rodného Norska.

Všechny tři posádky se na soutěž připravovaly třídenním testem ve švédském Kallu od 30. ledna do 1. února.

Hyundai i20 Coupe WRC bude pro mrazivé rychlostní zkoušky vybaven pneumatikami Michelin s hřeby. Švédská rallye navíc patří mezi nejrychlejší letošní soutěže.

„Chceme nechat zklamání z Monte Carla rychle za sebou a ve Švédsku naši sezonu 2018 pořádně odstartovat. Zatímco ‚Monte‘ byla velmi specifická rallye s nepředvídatelnými podmínkami, nyní stojíme před zcela odlišnou výzvou v podobě rychlostních zkoušek na sněhu a ledu ve Švédsku a Norsku. Od první rallye nové sezony je jedna věc jasná – nic nemůžeme považovat za jisté. Nikdo nám dobré výsledky nedaruje, musíme na nich tvrdě pracovat. A právě to hodláme udělat v Rallye Švédsko. Pro Andrease to bude speciální podnik, protože několik rychlostních zkoušek se pojede v jeho domovině. Thierry a Hayden se v minulosti, v našich službách, umístili ve Švédsku na stupních vítězů, takže si myslím, že máme silný tým jezdců. Jsme maximálně připraveni na všechno, co nám Rallye Švédsko může přinést,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

 

Mladý talent bude bojovat ve WRC2

Rallye Švédsko bude také svědkem oficiálního debutu programu podpory mladých jezdců HMDP (Hyundai Motorsport Driver development Program) ve WRC2. Finský jezdec Jari Huttunen a jeho spolujezdec Antti Linnaketo nastoupí s vozem Hyundai i20 R5 do prvního z několika vybraných podniků v letos mimořádně konkurenční kategorii WRC2.

Švédsko bude pro mladou posádku předehrou pro její první kompletní soutěžní sezonu v roli jezdce HMDP. Dalším podnikem, kterého se zúčastní, bude Rallye Mexiko v březnu. Zimní podmínky Rallye Švédsko budou pro Fina důvěrně známým prostředím. Na svůj první podnik ve WRC2 roku 2018 se připravoval testy ve Švédsku ve dnech 11. a 12. února.

„Jari a Antti se připravují na svůj první podnik ve WRC2 této sezony, a to je pro náš program HMDP vzrušujícím milníkem. Úzce s nimi spolupracujeme od loňského září, aby byli na tento okamžik připraveni. Švédsko by mělo pro ně být dobrým prvním testem. Na sněhu jsou suverénní, ale zároveň vědí, že konkurence ve WRC2 je nesmírně tvrdá. Chceme, aby prožili víkend bez problémů, dojeli s vozem do cíle a získali cenné zkušenosti,“ říká Michel Nandan, vedoucí týmu.

Čerstvě napadaný sníh vytvořil ideální podmínky a očekávané teploty pro rallye mají zůstat pod bodem mrazu.

Rallye Švédsko stručně

Čtyřdenní Rallye Švédsko má 19 rychlostních zkoušek s celkovou délkou měřených úseků 314,25 km.

Všechno začne ve čtvrtek na dostihovém závodišti v Karlstadu atraktivní rychlostní zkouškou „Super Special Stage Karlstad“.

Trasa soutěže vede na území dvou zemí. Šest pátečních rychlostních zkoušek překročí hranice s Norskem.

Hřebem sobotního programu je slavný „Colinův skok“ v rychlostní zkoušce Vargåsen. Platný rekord má hodnotu 45 m a jeho držiteli jsou posádky týmu Hyundai Motorsport z let 2014 a 2015.

V roce 2018 je čtvrtina všech rychlostních zkoušek nová. Do sobotního programu se vrátila rychlostní zkouška Torntorp, která se nejela od roku 2014 – premiérové sezony týmu Hyundai Motorsport.

Soutěž se koná v nádherné zasněžené krajině, a řadí se tak mezi nejkultovnější podniky letošní sezony. Posádky nesmí polevit ve svém soustředění až do nedělní „power stage“ Torsby.

Autopůjčovna s nabídkou vozů všech kategorií. 

 

Firmám nabízíme flexibilní pronájem vozů.

Kontakt:
RentPoint
Praha 4, Na Chodovci 2457
267 286 823
rentpoint@rentpoint.cz

KLÍČOVÉ CENTRUM

VÁŠ KLÍČOVÝ PARTNER

 

Kompletní klíčařský sortiment včetně výroby autoklíčů

Kontakt:
KLÍČOVÉ CENTRUM H&B Group
Plzeň, Žatecká 138/8, PSČ 301 00
377 225 903
info@hbgroup.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai představuje plány pro vodíkovou budoucnost, společně s dodavateli investuje 153 miliard korun

Hyundai představuje plány pro vodíkovou...

„FCEV Vision 2030“ zintenzivní úsilí koncernu Hyundai Motor Group (HMG), zaměřené na urychlení vývoje vodíkové společnosti HMG rozšíří své vedoucí postavení v oblasti vodíkové...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Vodíkový Hyundai NEXO obdržel hodnocení „Best in Class“ a stal se nejlepším velkým SUV na trhu

Vodíkový Hyundai NEXO obdržel...

Hyundai NEXO získal od organizace Euro NCAP ocenění „Best in Class“ za rok 2018 v kategorii „velkých SUV“ NEXO je prvním elektromobilem s palivovými články, který získal v testech Euro...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai Tucson exceloval v losím testu

Hyundai Tucson exceloval v losím testu

Nový Hyundai Tucson získal nejlepší hodnocení v losím testu serveru km77.com, když bez problémů dosáhl za plné ovladatelnosti maximální rychlosti 77 km/h. Nošovické SUV tak pouze navázalo na...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ojetý vůz jako vánoční dárek? Proč ne, v prosinci jsou nejnižší ceny v roce

Ojetý vůz jako vánoční dárek? Proč...

Praktický dárek pro studenty, partnerky, rodiče v důchodovém věku, nebo i pro sebe   Nevěřte dědečkovi, že na popojíždění na chalupu je jeho stará stodvacítka ještě dost dobrá, ani...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai i30 N vítězem ankety „Sports Cars of the Year 2018“

Hyundai i30 N vítězem ankety „Sports...

Hyundai i30 N byl zvolen „Dováženým vítězem“ v kategorii malých a kompaktních vozů i30 N zvítězil v konkurenci sedmi etablovaných dovážených modelů Na německém trhu bylo prodáno již...