Dobré výsledky v prvních třech čtvrtletích roku 2007 dokazují růst OMV

EBIT vzrostl o 2 % na 1,69 mld. eur; čistý zisk vzrostl o 16 % na 1,26 mld. eur

OMV Aktiengesellschaft, přední ropná a plynárenská skupina ve střední Evropě, dosáhla v prvních třech čtvrtletích roku 2007 velmi uspokojivých výsledků. Společnost Petrom se na EBIT podílela 506 miliony eur. Čistý zisk se zvýšil o 16 % na 1,26 mld. eur. Cash flow se snížilo o 9 % na 1,57 mld. eur.

„V prvních třech čtvrtletích tohoto roku jsme dosáhli výrazných výsledků. To opět dokazuje úspěch naší strategie – usilovat o růst OMV jako integrované ropné a plynárenské společnosti. Všechny části naší společnosti dosahují dobrých výsledků. Dostali jsme se do ideálního postavení, v němž můžeme těžit z výhod, které nabízejí rostoucí evropské trhy, a důsledně se držíme naší strategie pro rok 2010.

Kromě této strategie považujeme za výjimečnou možnost spojení OMV a MOL, které by zvýšilo efektivitu a bylo přínosem pro akcionáře obou společností. Představenstvo je připraveno nabídnout akcionářům MOL 32 000 forintů za akcii poté, co budou odstraněny technické překážky, jmenovitě omezení hlasovacích práv na 10 % zakotvené ve stanovách MOLu a faktická kontrola akcií vedením MOLu.

Zveřejněním našich záměrů jsme vyložili karty na stůl a chceme tak umožnit akcionářů MOL, aby se rozhodli sami. Během četných jednání s akcionáři MOL jsme se setkali s převážně kladnou reakcí na naše plány,“ prohlásil generální ředitel OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

Rafinace a marketing, petrochemieV prvních třech měsících roku 2007 tržby v tomto segmentu poklesly o 10 % na 11,76 mld. eur, a to zejména z důvodu uzavírek rafinérií a teplému počasí, které snížilo poptávku po topných olejích. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 se EBIT, 203 milionů eur, podstatně zvýšil (1-9/06: 105 milionů eur). Podepsaly se na tom zejména příznivé podmínky v petrochemii a marketingu.

Průzkum a těžbaV tomto segmentu se tržby mírně snížily o 1 % na 2,96 mld. eur (1-9/06: 2,99 mld. eur) zejména kvůli slabému kurzu dolaru. Průměrná cena 60,84 dolarů za barel byla o 2 % vyšší ve srovnání s cenou v roce 2006 a cena plynu se zvýšila o 12 %. EBIT v tomto segmentu klesl o 8 % na 1,37 mld. eur zejména v důsledku nižšího podílu Petromu, který byl ovlivněn nižšími objemy a nepříznivým směnným kurzem.

PlynárenstvíTržby v odvětví vzrostly od ledna do září roku 2007 o 105 % na 2,05 mld. eur ve srovnání se stejným obdobím loňského roku (1-9/06: 1 mld. eur). EBIT se zvýšil o 94 % na 166 milionů eur (1-9/06: 86 milionů eur). Je to důsledek plné integrace EconGasu probíhající od čtvrtého čtvrtletí roku 2006, významný přínos EconGasu v odvětví, lepší výsledky Petromu a logistické aktivity.

Výhled na zbytek roku 2007Ceny ropy zůstanou vysoké, nicméně počítá se i s krátkodobými výkyvy. Předpokládá se slabší kurz dolaru ve srovnání s loňským rokem. Velké změny v rafinačních maržích skupina OMV neočekává.

V segmentu rafinace a marketingu se odstávka rafinérie Petrobrazi přesunula z plánovaného prvního čtvrtletí roku 2008 na čtvrté čtvrtletí roku 2007. Na začátku čtvrtého čtvrtletí proběhla šestitýdenní odstávka v Burghausenu. Díky tomu se očekává, že využití rafinérských kapacit bude pod průměrem roku 2006. Bayernoil plánuje rozsáhlou restrukturalizaci, která povede k odstávce tří provozoven rafinérie v Ingolstadtu. Dalšími investičními prioritami pro rok 2007 je modernizace rafinérie Petrobrazi (Petrom) a rafinérie ve Schwechatu. Vzhledem k rozšiřování sítě čerpacích stanic se očekává i lehký nárůst objemu prodeje.

V průzkumu a těžbě se očekávají mírně nižší objemy těžby než v roce 2006. I nadále se bude pokračovat v expanzi aktivit v klíčových regionech. Investice budou směřovat do rozvoje nalezišť v Rakousku, na Novém Zélandě, v Jemenu, Kazachstánu a Libyi. investice si vyžádá i modernizace těžebních zařízení v Rumunsku.

Plynárenský byznys skupiny OMV se bude nadále rozvíjet jak díky rostoucí působnosti Petromu na trhu s plynem, tak i díky přítomnosti EconGasu v Německu, Maďarsku a Itálii. OMV také plánuje, že rozšíří skladovací kapacity a rakouské plynovody. Pozornost společnost věnuje i dvěma mezinárodním projektům. Plynovod Nabucco je ve fázi řešení technických, právních, obchodních a finančních otázek. Co se týče projektu Adria LNG, v současnosti se zpracovává realizační studie. Její dokončení se plánuje na konec roku 2007 nebo začátek roku 2008.

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...