Chytřejší a bezpečnější města: inovace Continental na veletrhu CES 2019

  • Společnost Continental ukazuje nové možnosti pro města budoucnosti na inteligentně řízené křižovatce v kalifornském městě Walnut Creek
  • Připravena je kompletní řada řešení pro chytrá města, zahrnující správu městského vozového parku, autonomní kyvadlovou dopravu CUbE, inteligentní veřejné osvětlení a inteligentní nositelné doplňky, tzv. „wearables“
  • Continental předvádí využití dat z městského provozu tak, aby pomohly ve vzájemně propojených službách a komplexních technologických řešeních

Polovina současné světové populace žije ve městech a během příštích tří dekád vzroste počet těchto obyvatel o dalších 2,5 miliardy,1 což také znamená ještě více automobilů do už teď přeplněných ulic. Protože se stále více měst dostává se svou populací do bodu zlomu, nastane změna ekosystému mobility za pomoci digitalizace. Společnost Continental představuje na veletrhu CES 2019 svá řešení a klíčové technologie pro města budoucnosti pod heslem „Mobilita k vašim službám. Svoboda žít.“

„Inteligentní doprava je základním pilířem každého chytrého města. Počet mobilních zařízení, která umožňují v reálném čase sdílení údajů mezi uživateli, vozidly a infrastrukturou, již dnes překonává počty světové populace. Společnost Continental na výstavě CES 2019 představuje řešení, která podporují inteligenci dopravy, zmírňují dopravní zácpy a snižují počet nehod i znečištění vzduchu. Což jsou nejdůležitější výzvy dopravy ve městě,“ řekl Helmut Matschi, člen představenstva společnosti Continental a vedoucí divize interiérů.

Živě přenášené údaje z inteligentní křižovatky v kalifornském městě Walnut Creek

Společnost Continental na veletrhu představí svůj pilotní projekt tzv. inteligentní křižovatky, která se nachází v centru kalifornského města Walnut Creek, ležícího nedaleko San Franciska. Trojrozměrné záběry křižovatky se budou promítat s využitím rozšířené reality a umožní návštěvníkům sledovat získávání údajů z provozu. Zájemci také mohou s experty osobně probrat, jaký přínos mohou mít inteligentní křižovatky pro chytrá města budoucnosti. Inteligentní křižovatka od společnosti Continental měla svoji premiéru na veletrhu CES v roce 2018 jako koncept vhodný pro reálný provoz, nabízející komplexní řešení na klíč včetně dodávky sady snímačů a výkonných algoritmů pro jejich propojení. Celý systém dokáže vytvořit celistvý model dopravy a využívá standard bezdrátové mikrovlnné komunikace na krátkou vzdálenost DSRC (Dedicated Short-Range Communication), určený pro sdílení dat v automobilovém sektoru, v tomto případě mezi křižovatkou a digitálně propojenými vozidly.

Tímto způsobem lze například vyslat varovný signál řidiči v přijíždějícím automobilu, že mimo jeho výhled se nachází přecházející chodec, data ale lze využít i k řízení světelné signalizace, zrychlení provozu a k omezení emisí či stání na křižovatkách. Koncept inteligentní křižovatky je součástí ochrany zranitelných účastníků silničního provozu, jako jsou chodci nebo cyklisté, a usnadňuje řidičům složitější manévry například tím, že předchází kolizním situacím, například nedání přednosti protijedoucímu automobilu kvůli špatnému výhledu při odbočování vlevo. Stejně tak může systém varovat řidiče odbočující vpravo před vozidly přijíždějícími zleva.

Inteligentní křižovatka od společnosti Continental navíc umožňuje shromažďovat informace a statistiky z často ucpaných a z hlediska nehod zvlášť rizikových úseků, které se využijí pro lepší plynulost dopravy, ke zvýšení bezpečnosti a jako přínos životnímu prostředí.

„Představitelé Walnut Creeku považují stejně jako společnost Continental za důležité oblasti silniční dopravy bezpečnost, efektivitu a přístupnost provozu. Město se vyznačuje rušným provozem, v němž se potkává mnoho vozidel i chodců, a dlouhodobě se zaměřuje na inovace v dopravě, což vytváří dokonalé podmínky pro pilotní projekt naší technologie inteligentních křižovatek,“ vysvětluje Jeremy McClain, ředitel oddělení Systémy a technologie v severoamerické pobočce společnosti Continental.

Správa městského vozového parku pro sdílení automobilů

Sdílení automobilů neboli carsharing zaznamená podle odhadů odborníků v nejbližší budoucnosti výrazný nárůst.2 Pro chytrá města je mimořádně atraktivní především sdílení elektricky poháněných vozidel, která snižují hlučnost a znečištění životního prostředí. Jde o alternativu k osobnímu vlastnictví automobilu, jež přispívá k snížení celkového počtu vozidel, omezení kolon a počtu nezbytných parkovacích míst v centru měst. Řešení společnosti Continental pro správu městského vozového parku (City Fleet Management) nabízí uživatelům snadný přístup k sdíleným elektromobilům, optimální systém řízení pro správce vozového parku a uživatelskou přívětivost. Správcům flotil zjednodušuje zdlouhavé vyplňování dokumentů, časově náročné fyzické předávání klíčků od vozu, a dokonce i údržbu vozidel.

Celý proces zápůjčky vozu probíhá prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu, počínaje rezervací po zajištění přístupu k navrácenému vozu až k vystavení účtu a platby po nahlášení nehody či poškození. Provozovatel má díky komplexnímu systému usnadněnou správu vozového parku. Pokud například zákazník potřebuje využít vůz jen na krátkou vzdálenost, nemusí čekat na plně nabitý vůz nebo se obávat vypůjčit si vozidlo s potenciálně nedostatečným dojezdem, což se v některých případech nyní stává. K lepšímu využití vozového parku slouží možnost zapůjčit jeden automobil dvěma zájemcům v různou dobu: tatáž flotila vozidel může díky tomu být používána zaměstnanci z kanceláří ve dne a pracovníky bezpečnostních služeb v noci. Systém správy městského vozového parku přesně zaznamená využití flotily a v případě potřeby vystaví faktury a údaje potřebné k platbě.

Pokud je během zápůjčky nutné elektromobil dobít, může zákazník dostat slevu, když dobití sám zajistí, což je další přidaná hodnota pro správce vozového parku. Vozy lze sledovat pomocí GPS a v případě krizové situace má řidič možnost okamžitého spojení s operátorem. Společnost Continental již úspěšně spustila pilotní projekt, zahrnující různé služby systému správy městského vozového parku v Asii, ve Spojených státech i v Evropě.

Inteligentní veřejné osvětlení poslouží k propojení s vozidly

Inteligentní veřejné osvětlení znamená zásadní prvek na cestě k bezpečnému, čistému a chytrému městu. Společnost Continental proto na veletrhu CES 2019 přestavuje svůj koncept inteligentních pouličních lamp (Intelligent Street Lamp). Toto veřejné osvětlení využívá pokrokové technologie společnosti Continental z oblasti automobilového průmyslu pro účely infrastruktury měst budoucnosti a zjednodušuje řízení osvětlení při současném monitorování a analyzování znečištění životního prostředí, dopravní situace a také parkovacích možností.

Systém inteligentního veřejného osvětlení od společnosti Continental umožňuje dálkové ovládání osvětlení včetně adaptivního nasvícení ulic v závislosti na množství účastníků silničního provozu v bezprostředním okolí. K tomu přidává další funkce, jako je vzdálená správa, například bezdrátové provádění updatů či sledování výkonnosti. Díky tomu lze v chytrých městech ušetřit energii a snížit náklady na provoz i údržbu.

Inteligentní pouliční lampy účinkují také jako cenný zdroj údajů pro chytrá města budoucnosti. Díky propojení s inteligentními křižovatkami lze s pomocí technologie společnosti Continental zvýšit bezpečnost i mimo křižovatky v blocích budov zjištěním krizové situace a předáním varování do digitálně propojených vozidel pomocí komunikace V2X (vehicle-to-everything), která slouží ke sdílení dat mezi vozidly a jejich okolím. Funkce sledování volných míst k parkování může dále omezit kolony a zlepšit celkovou průjezdnost městem. Inteligentní pouliční lampy společnosti Continental navíc přispívají ke zvýšení kvality života ve městech budoucnosti i vestavěným zařízením pro měření kvality vzduchu a hlučnosti.

Inteligentní elektronika zabudovaná do oblečení zlepšuje bezpečnost a pohodlí uživatelů

Společnost Continental se však vydala ještě dále, za hranice infrastruktury a dopravy v chytrých městech, a vyvinula řešení pro potřeby pracujících v městských službách tzv. inteligentní „wearables“, oblečení se zakomponovanou chytrou elektronikou, která mohou přispět k nižší spotřebě energií a ke zvýšení bezpečnosti a pohodlí řidičů. Například elektricky vyhřívané pracovní bundy či vesty s vestavěnou baterií přinášejí vynikající řešení pro zajištění tepelného komfortu při současné úspoře energie. Aby mohla být baterie v oděvu malá a její nabíjení jednoduché, obsahuje pracovní oděv technologii indukčního nabíjení, k nabití tedy může posloužit i samotný automobil, vyhřívání je tudíž k dispozici kdykoli.

Tato technologie může sloužit zejména pracovníkům záchranných složek nebo údržby a opravy silnic. Jedno z největších nebezpečí, s jakými se zaměstnanci těchto profesí setkávají, představuje jejich přehlédnutí. Pracovní oděv proto může být k zvýšení bezpečnosti vybaven také aktivními světelnými zdroji, jako jsou pásky z LED, čímž se zajistí dobrá viditelnost i za velmi špatných povětrnostních podmínek, v noci nebo v budově během požáru.

Inteligentní doplňky otevírají řadu nových možností pro využití v chytrých městech a přispívají k bezpečnější, ekonomičtější a udržitelné budoucnosti.

Údaje z městského provozu představují základ inteligentní dopravy

Platforma CDaaS (City Data as a Service) umožňuje společnosti Continental poskytovat portfolio vzájemně propojených a spolupracujících služeb a komplexních technologických řešení, jako jsou inteligentní křižovatky, inteligentní veřejné osvětlení, inteligentní přechody, autonomní kyvadlová doprava, chytré parkování nebo správa městského vozového parku. Společné rozhraní zajišťuje řadu služeb, mezi které patří rezervační systém, platební systém nebo rozcestník pro různé potřeby. Veškeré informace se sdílejí přes datový server, jenž splňuje nejvyšší požadavky na ochranu osobních údajů a zabezpečení. Do systému lze navíc snadno doplnit i služby třetích stran s využitím vhodných programovacích nástrojů a rozhraní pro tvorbu aplikací.

Platforma shromažďuje, zpracovává a spojuje údaje z různých zdrojů, čímž vytváří základ pro inteligentní systém dopravy a umožňuje vývoj nových řešení pro zlepšení kvality života v chytrých městech. Platforma může například využít umělé inteligence k tomu, aby s pomocí dat od inteligentního veřejného osvětlení o volných parkovacích místech navedla řidiče k nejbližšímu volnému místu.

Společnost Continental na veletrhu CES

Stánek Continentalu na veletrhu CES má číslo 7519 a můžete jej navštívit od úterý 8. ledna do pátku 11. ledna v Severní hale. Tisková konference společnosti Continental se koná v pondělí 7. ledna od 11 hodin v Mandalay Bay ve druhém patře v sálech Surf Ballrooms D-F. Continental představí také své další nejnovější inovace a technologie z oblasti automobilového průmyslu na soukromé prezentaci v hotelu Renaissance. Setkání jen pro zvané novináře je naplánováno na 8. ledna. Další informace jsou k dispozici na vyžádání.

 

1 Zdroj: McKinsey Global Institute, červen 2018

2 Zdroj: Global Market Insights

 

 

 

 

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
Autodružstvo Frýdek Místek
Beskydská 704, 738 02 - Frýdek Místek
730 588 237
seat@autodruzstvo-fm.cz

Nabízíme komplexní služby v oblasti prodejní a servisní péče SEAT.

SEAT – španělský temperament s německou technologií

 

Kontakt:
CARNOVA s.r.o.
Hněvkovského 603/81, 617 00 - Brno
543 420 720
brno@carnova.cz

Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Continental PremiumContact 6 dominuje díky svým vlastnostem i v letošních testech

Continental PremiumContact 6 dominuje...

Pneumatika Continental PremiumContact 6 potvrdila své kvality i v letošních testech letních plášťů. Prvenství si odnesla hned z několika testů předních motoristických časopisů V testech...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Jak přezouvají čeští řidiči na letní pláště? Patříte sem také?

Jak přezouvají čeští řidiči na...

Povinné použití zimních pneumatik za určitých podmínek končí již 31. března a společnost Continental přináší informace z průzkumů, jak čeští řidiči přezouvají na letní pneumatiky...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ženy na manažerských pozicích: představenstvo společnosti Continental stanovilo cíle do roku 2025

Ženy na manažerských pozicích:...

Záměrem je do roku 2025 zvýšit podíl žen na manažerských pozicích na 25 procent Postup prověří pravidelné audity s využitím periodických zpráv V současné době celosvětově společnost...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Novinka od nejoblíbenější české značky pneumatik: Barum Bravuris 5HM

Novinka od nejoblíbenější české...

Barum Bravuris 5HM je novou generací oblíbeného modelu Bravuris, jedné z nejžádanějších letních pneumatik na českém trhu Díky inovativním technologiím poskytuje Bravuris 5HM vynikající...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nižší spotřeba a ochrana životního prostředí: Continental představuje novinku EcoContactTM 6

Nižší spotřeba a ochrana životního...

Nová hi-tech pneumatika ze série ContiEcoContact s vylepšenými vlastnostmi, kterou využije široké spektrum vozidel Inovovaná generace Green ChiliTM přináší směs, díky které se podařilo...