Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 2: Autem na dovolenou (2. pokračování)

Rozhovor s majorem Bc. Stanislavem Humlem, vedoucím odboru dopravní policie PČR správy Středočeského kraje.

Jaké jsou nejčastější příčiny nehod řidičů vyjíždějících na dovolenou?


Čeští řidiči jsou méně „vyjetí“ než jejich evropští kolegové, mají méně najetých kilometrů a to se projevuje i při jejich cestách na dovolenou. Při malé praxi se častěji dělají chyby. Ve vysokých rychlostech na dálnici se jezdí v Čechách velmi těsně za sebou, s malou vzdáleností od prvního jedoucího vozidla. Psychicky pak máte pocit, že jedete pomalu, protože mozek srovnává s autem před vámi, které jede stejně rychle. Když se cokoliv vpředu stane a nastane nutnost brzdit, teprve zjistíte, že rychlost 130 je prostě 130 a fyzikální zákony jsou neúprosné. Brzdnou dráhu nezkrátíte.


Hraje roli u havárií a zranění cestujících v autě čas nehody?


Snad ani ne, spíš počasí. Kritický je začátek deště, kdy na silnici vznikne ze směsi vody, prachu a zbytků ropných látek kluzký mikrofilm. Trvá to několik minut, než intenzivnější déšť povrch vozovky omyje. Hodně to klouže, vozovka se dá přirovnat k náledí a v tomto období je hodně nehod.


Řidiči, hlavně u cest do zahraničí, často přeceňují své schopnosti a síly. Jak se to konkrétně na jízdě a bezpečnosti projevuje?


Únava, někdy až nepochopitelně dlouhé přejezdy na cestě, která má být za odpočinkem. Nevím proč se lidé na cestě na dovolenou nedívají kolem sebe, nekochají se krásou přírody a místo toho zběsile pospíchají.


Existují nějaké oficiální nebo neoficiální normy určující kolik řidič vydrží, jak moc by měl při dlouhé cestě odpočívat?


Existují, ale jako norma pro řidiče z povolání. Pro ostatní nejsou závazné. Přesto se vyplatí je znát, byly vytvořeny na základě lékařských průzkumů. Bez přestávky smí člověk řídit maximálně 4,5 hodiny. Pak musí následovat přestávka alespoň na 15 minut. Denní dávka řízení nesmí přesáhnout 10 hodin. Mezi dvěmi směnami musí být minimálně 8 hodin odpočinku. Ale pozor! Strávených na lůžku.


Co všechno může ovlivnit únavu řidiče? Existují různé podpůrné „energy drinky“, bonbony s guaranou, atd. – pomáhají?


Může to samozřejmě pomoci, stejně jako káva. Ale pozor na léky, které jsou zakázány a také je třeba si uvědomit, že po jakémkoliv dopingu se sice následky únavy oddálí, ale neodstraní. Pak může přijít velmi rychle a nekontrolovatelně krize v podobě mikrospánku, jehož příchod nestačíte ani zpozorovat. Není nad to poslouchat své tělo a dát mu to, co potřebuje – spánek.


Na co by se řidič neměl při cestě na dovolenou rozhodně spoléhat?


Že naplánovanou vzdálenost ujede v přesně spočítaném čase. Dnes je provoz na dálnicích tak silný, že prostě musíte počítat s mimořádnými situacemi, kolonami, nehodami, prostě se zdržením. Vyjeďte dřív, s časovou rezervou a v autě udržujte dobrou náladu. Jedete na dovolenou, a tak se z cesty radujte. Objevujte věci, které jste ještě neviděli. Dívejte se, jak kde žijí lidé a zbytečně nepospíchejte.


Jak je to s připevněním jízdních kol nebo lyží na střechu vozu nebo přívěsný vozík? Co nařizují předpisy? Jak rychle může s tímto nákladem jet?


S přívěsným vozíkem v ČR dle konstrukční rychlosti vozíku, 80 kilometrů za hodinu. Kola na střeše občas padají a zažil jsem i smrtelnou nehodu díku upadlému jízdnímu kolu z nosiče osobního auta. Najel na něj motocyklista. Za zajištění nákladu odpovídá řidič a je možný i trestní postih, pokud způsobíte jinému újmu na zdraví.


Jaká jsou pravidla jízdy s karavanem nebo obytným vozem, mohou v něm být přepravovány osoby?


Obytný vůz má stanovený počet přepravovaných osob. Snad všichni máme rozum a v přívěsu nikoho nevozíme. Pozor na rozložení váhy ve vozíku či obytném přívěsu. Lepší je tlak na oj a tedy i na zadní nápravu tažného vozidla než naopak. Nepřekračujte rychlost 80 km/h. Ve vlastním zájmu. Pokud dojde k rozkývání vozíku sundejte nohu z plynu, opravdu jen lehce brzděte a velmi, velmi pozorně dorovnávejte volantem.


Jaké doklady jsou nezbytné pro cestu do zahraničí na dovolenou?


Budete se divit, ale jsou lidé, co se z hranic vracejí pro pas. V Evropě náš národní řidičský průkaz platí, přesto je lepší se pořídit mezinárodní. Při žádosti řekněte, kam jedete, vydají vám buď ženevský nebo vídeňský. Vydávají je úřady na pověřených obcích.


Jaké mají nehody v cizině důsledky právní?


Vždy podle práva země kam jedete. Můžete skončit i ve vězení.


Jaká je účinná prevence ve vzdělání v problému při cestách na dovolenou. Pamatují na to instruktoři řidičů, policie…


Dělám prevenci již mnoho let a začínám být frustrovaný. Nehodovost se vyvíjí velmi špatně. Hodně má na svědomí legislativa a doufám, že se brzo změní.


Jaké jsou policejní a soudní sankce za nehodu nebo špatnou výbavu, resp. zabezpečení posádky během převozu na dovolenou?


V ČR je dost lidí stíhaných za trestný čin ublížení na zdraví. Hrozí až 10 let zákazu činnosti a několikaletý trest výkonu trestu. Soudy přihlížejí ke všem okolnostem, jde o nedbalostní delikt, pokud ovšem není spáchaný pod vlivem alkoholu. Opilství je úmyslný trestný čin a v souvislosti s dopravní nehodou jde u alkoholu vždy o přitěžující okolnost.


VÍTE ŽE…

  • Káva sice pocit únavy potlačí, ale samotnou únavu neodstraní ?
  • Bezpečná denní dávka řízení nesmí přesáhnout 10 hodin ?
  • Opilství je úmyslný trestný čin a v souvislosti s dopravní nehodou jde u alkoholu vždy o přitěžující okolnost.

Zítra ve středu 2. července 2003 otiskneme rozhovor s PhDr. Jiřím Seidlicem z psychologického pracoviště – laboratoř LADOP.


Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

TEST: Audi Q5 2.0 TDI QUATTRO 2017

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel Vivaro Combi+ se představí na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem (návštěvní dny pro veřejnost 14. – 24. září)

Premiéra: Nový Opel Vivaro Tourer a Opel...

Nové velké vany Opel Vivaro Tourer a Combi+ vynikají funkčností, komfortem a všestranností. Opel Vivaro je skutečný multitalent: Je to flexibilní a dostupný společník pro nejrůznější...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na pobřeží v Travemünde setká největší komunita fanoušků modelu Beetle na světě

Ve dnech 18. až 20. srpna 2017 se na...

 Letos se uskuteční již 13. ročník akce Beetle Sunshinetour.  (Na fotografii zleva: Hebmüller Cabriolet z 50. let, poslední vyrobený exemplář Brouk 1303 Cabriolet z 80. let a New Beetle...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Ford GT bude  v omezeném množství nabízen v rámci nadcházejícího modelového roku v nové limitované edici ’67 Heritage

Ford GT bude v omezeném množství...

Ford Performance tak skládá poctu závodnímu vozu Ford GT40 Mk IV, s nímž Dan Gurney a A. J. Foyt v roce 1967 zvítězili v závodě 24 hodin Le Mans. Limitovaná edice se vyznačuje speciálním...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Volkswagen představí již 28.srpna ve světové premiéře nové SUV T-Roc

Volkswagen představí již 28.srpna ve...

Předprodej zcela nově vyvinutého Volkswagenu T-Roc je  u nás plánovaný již na letošní říjen, uvedení na český trh pak začátkem roku 2018. Nový T-Roc kombinuje – suverénní charakter...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Hyundai nabízí řidičům týdenní testování nového kombíku i30 nové generace

Hyundai nabízí řidičům týdenní...

Automobilka Hyundai startuje nový projekt s názvem “Týden s i30 kombi“. Od 15. září mají všichni majitelé vozů kombi a majitelé jakéhokoli vozu Hyundai – možnost otestovat si na sedm...