Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 2: Autem na dovolenou (2. pokračování)

Rozhovor s majorem Bc. Stanislavem Humlem, vedoucím odboru dopravní policie PČR správy Středočeského kraje.

Jaké jsou nejčastější příčiny nehod řidičů vyjíždějících na dovolenou?


Čeští řidiči jsou méně „vyjetí“ než jejich evropští kolegové, mají méně najetých kilometrů a to se projevuje i při jejich cestách na dovolenou. Při malé praxi se častěji dělají chyby. Ve vysokých rychlostech na dálnici se jezdí v Čechách velmi těsně za sebou, s malou vzdáleností od prvního jedoucího vozidla. Psychicky pak máte pocit, že jedete pomalu, protože mozek srovnává s autem před vámi, které jede stejně rychle. Když se cokoliv vpředu stane a nastane nutnost brzdit, teprve zjistíte, že rychlost 130 je prostě 130 a fyzikální zákony jsou neúprosné. Brzdnou dráhu nezkrátíte.


Hraje roli u havárií a zranění cestujících v autě čas nehody?


Snad ani ne, spíš počasí. Kritický je začátek deště, kdy na silnici vznikne ze směsi vody, prachu a zbytků ropných látek kluzký mikrofilm. Trvá to několik minut, než intenzivnější déšť povrch vozovky omyje. Hodně to klouže, vozovka se dá přirovnat k náledí a v tomto období je hodně nehod.


Řidiči, hlavně u cest do zahraničí, často přeceňují své schopnosti a síly. Jak se to konkrétně na jízdě a bezpečnosti projevuje?


Únava, někdy až nepochopitelně dlouhé přejezdy na cestě, která má být za odpočinkem. Nevím proč se lidé na cestě na dovolenou nedívají kolem sebe, nekochají se krásou přírody a místo toho zběsile pospíchají.


Existují nějaké oficiální nebo neoficiální normy určující kolik řidič vydrží, jak moc by měl při dlouhé cestě odpočívat?


Existují, ale jako norma pro řidiče z povolání. Pro ostatní nejsou závazné. Přesto se vyplatí je znát, byly vytvořeny na základě lékařských průzkumů. Bez přestávky smí člověk řídit maximálně 4,5 hodiny. Pak musí následovat přestávka alespoň na 15 minut. Denní dávka řízení nesmí přesáhnout 10 hodin. Mezi dvěmi směnami musí být minimálně 8 hodin odpočinku. Ale pozor! Strávených na lůžku.


Co všechno může ovlivnit únavu řidiče? Existují různé podpůrné „energy drinky“, bonbony s guaranou, atd. – pomáhají?


Může to samozřejmě pomoci, stejně jako káva. Ale pozor na léky, které jsou zakázány a také je třeba si uvědomit, že po jakémkoliv dopingu se sice následky únavy oddálí, ale neodstraní. Pak může přijít velmi rychle a nekontrolovatelně krize v podobě mikrospánku, jehož příchod nestačíte ani zpozorovat. Není nad to poslouchat své tělo a dát mu to, co potřebuje – spánek.


Na co by se řidič neměl při cestě na dovolenou rozhodně spoléhat?


Že naplánovanou vzdálenost ujede v přesně spočítaném čase. Dnes je provoz na dálnicích tak silný, že prostě musíte počítat s mimořádnými situacemi, kolonami, nehodami, prostě se zdržením. Vyjeďte dřív, s časovou rezervou a v autě udržujte dobrou náladu. Jedete na dovolenou, a tak se z cesty radujte. Objevujte věci, které jste ještě neviděli. Dívejte se, jak kde žijí lidé a zbytečně nepospíchejte.


Jak je to s připevněním jízdních kol nebo lyží na střechu vozu nebo přívěsný vozík? Co nařizují předpisy? Jak rychle může s tímto nákladem jet?


S přívěsným vozíkem v ČR dle konstrukční rychlosti vozíku, 80 kilometrů za hodinu. Kola na střeše občas padají a zažil jsem i smrtelnou nehodu díku upadlému jízdnímu kolu z nosiče osobního auta. Najel na něj motocyklista. Za zajištění nákladu odpovídá řidič a je možný i trestní postih, pokud způsobíte jinému újmu na zdraví.


Jaká jsou pravidla jízdy s karavanem nebo obytným vozem, mohou v něm být přepravovány osoby?


Obytný vůz má stanovený počet přepravovaných osob. Snad všichni máme rozum a v přívěsu nikoho nevozíme. Pozor na rozložení váhy ve vozíku či obytném přívěsu. Lepší je tlak na oj a tedy i na zadní nápravu tažného vozidla než naopak. Nepřekračujte rychlost 80 km/h. Ve vlastním zájmu. Pokud dojde k rozkývání vozíku sundejte nohu z plynu, opravdu jen lehce brzděte a velmi, velmi pozorně dorovnávejte volantem.


Jaké doklady jsou nezbytné pro cestu do zahraničí na dovolenou?


Budete se divit, ale jsou lidé, co se z hranic vracejí pro pas. V Evropě náš národní řidičský průkaz platí, přesto je lepší se pořídit mezinárodní. Při žádosti řekněte, kam jedete, vydají vám buď ženevský nebo vídeňský. Vydávají je úřady na pověřených obcích.


Jaké mají nehody v cizině důsledky právní?


Vždy podle práva země kam jedete. Můžete skončit i ve vězení.


Jaká je účinná prevence ve vzdělání v problému při cestách na dovolenou. Pamatují na to instruktoři řidičů, policie…


Dělám prevenci již mnoho let a začínám být frustrovaný. Nehodovost se vyvíjí velmi špatně. Hodně má na svědomí legislativa a doufám, že se brzo změní.


Jaké jsou policejní a soudní sankce za nehodu nebo špatnou výbavu, resp. zabezpečení posádky během převozu na dovolenou?


V ČR je dost lidí stíhaných za trestný čin ublížení na zdraví. Hrozí až 10 let zákazu činnosti a několikaletý trest výkonu trestu. Soudy přihlížejí ke všem okolnostem, jde o nedbalostní delikt, pokud ovšem není spáchaný pod vlivem alkoholu. Opilství je úmyslný trestný čin a v souvislosti s dopravní nehodou jde u alkoholu vždy o přitěžující okolnost.


VÍTE ŽE…

  • Káva sice pocit únavy potlačí, ale samotnou únavu neodstraní ?
  • Bezpečná denní dávka řízení nesmí přesáhnout 10 hodin ?
  • Opilství je úmyslný trestný čin a v souvislosti s dopravní nehodou jde u alkoholu vždy o přitěžující okolnost.

Zítra ve středu 2. července 2003 otiskneme rozhovor s PhDr. Jiřím Seidlicem z psychologického pracoviště – laboratoř LADOP.


Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - PEUGEOTy 3008DKR Max po  13.etapě Rallye Dakaru 2018 Sainz/Cruz přesvědčivě vedou

PEUGEOTy 3008DKR Max po 13.etapě Rallye...

Závěr soutěže je na dohled! 13. ETAPA SAN JUAN – CÓRDOBA Posádka Carlos Sainz/Lucas Cruz za volantem svého vozu PEUGEOT 3008DKR Maxi v průběhu předposlední etapy, sestávající ze dvou...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - 11. ETAPA BELÉN – CHILECITO: Status quo při Rallye Dakaru zatímco Peugeot posiluje své vítězné vedoucí pozice

11. ETAPA BELÉN – CHILECITO: Status...

Na Dakaru zbývají už jen tři dny soutěžních jízd. Team PEUGEOT Total se drží na prvním a druhém místě – i po včerejší 280 km dlouhé etapě, jedné z nejkratších v letošní...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Společnost KIA MOTORS CZECH ocenila ve středu 17. ledna své nejlepší dealery za rok 2017

Společnost KIA MOTORS CZECH ocenila ve...

Slavnostní vyhlášení proběhlo v pražském Mánesu a kromě vítěze hlavní ceny za Nejlepšího dealera byli vyhlášeni vítězové v dalších šesti kategoriích. Zaslouženého ocenění se tak...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - SEAT Leon CUPRA bude znovu oficiálním vozem týmu Ducati, který byl včera představen v Boloni

SEAT Leon CUPRA bude znovu oficiálním...

Jezdci Jorge Lorenzo a Andrea Dovizioso, tváře značky SEAT a modelu Leon CUPRA, budou bojovat o titul.   Značky SEAT a Ducati prodloužily své partnerství – , založené na společné účasti...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Značka Land Rover uvedla limitovanou edici 150 kusů vysoce výkonné verze ikonického Defenderu

Značka Land Rover uvedla limitovanou...

Nový model s osmiválcovým motorem byl speciálně vyroben k oslavě 70. výročí značky Land Rover v roce 2018. Defender Works V8 je poctou – všem předchozím výkonným verzím, jak Series...