Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10: Kamionová doprava – 5.díl

Rozhovor se Zdeňkem Martinkem, Nákladní doprava Martinek – Chrudim, firma rovněž přepravuje oleje Aral

Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10: Kamionová doprava – 5.díl

Vzpomenete si na nějakou nehodu kamionu na dálnici? Jaké jsou nejčastější příčiny těchto nehod?

Ano, nedávná nehoda dvou kamionů na dálnici D11, kde pravděpodobnou příčinou nehody mohl být mikrospánek. Další příčiny dopravních nehod jsou podle mne únava, spěch a nepozornost řidičů.


Jaká pravidla se musí zachovávat při jízdě s nadrozměrným nákladem?


Řidič tohoto vozidla musí být maximálně soustředěný a předem připravený na jízdu, které předchází monitorování celé trasy pro pohyb tohoto vozidla.


Jaké jsou rozdíly (při jízdě, manipulaci) mezi nebezpečným nákladem a nákladem normálním? Co vše se počítá mezi nebezpečný náklad?


Při jízdě i manipulaci s nebezpečným nákladem se musí dodržovat pravidla stanovené dohodou ADR. Ta určuje nebezpečný náklad jako předměty či látky, které mohou mít například jednu nebo více z následujících nebezpečných vlastností – výbušnost, tlak plynů, hořlavost, samozápalnost, jedovatost, radioaktivitu a tak podobně. Na toto téma by se mohlo dlouho hovořit.


Jaký je rozdíl v řízení kamionu s přívěsem a s cisternou?


Pokud pojede kamion s přívěsem a bude naložen kontejnery s kapalinou, je tato přeprava určitě náročnější než jízda s cisternou. Jinak určitě při jízdě s cisternou musí řidič počítat s pohybem kapaliny v cisterně a tomu jízdu přizpůsobit.


Co od svých řidičů vyžadujete? Které vámi domluvená pravidla musí dodržet?


Zejména pravidla dohody AETR, jejíchž dodržováním se zvyšuje bezpečnost přepravy i řidičů samotných. Základem všech řidičů však musí být ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu.


Jaký je Váš pohled jako dopravce na některé problémy řidičů kamionů, na které si občas řidiči stěžují?


Práci určitě stěžuje špatný stav silnic a v neposlední řadě stále stoupající hustota provozu. V některých názorech se stížnostmi řidičů plně souhlasím.


Jaká jsou další pozitiva a negativa nákladní dopravy?


Pozitivem nákladní dopravy je určitě rychlost a flexibilita při přepravě nákladu, naopak negativem je vzrůstající počet nákladních automobilů na silnicích, čímž dochází k znečišťování životního prostředí.


Jak jsou vaše cisterny zajištěny proti úniku obsahu?


Cisterny jsou vybaveny pneuhydraulickými patními ventily, zabraňující samovolným únikům kapalin. Materiál, ze kterého je obal cisterny vyroben, je odolný proti oděru a proti obrusu na asfaltovém povrchu při případné havárii. Aby došlo k úniku, musel by se obal cisterny prorazit.


V pondělí 16. srpna 6. pokračování seriálu Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10: Kamionová doprava – Rozhovor s Milošem Jirmáskem, profesionálním dálkovým řidičem kamionu


Související články

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Mitsubishi Motors – dvě premiéry v Ženevě

Mitsubishi Motors – dvě premiéry v...

evropská premiéra konceptu MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPT světová premiéra nového MITSUBISHI OUTLANDER PHEV MY19 Společnost Mitsubishi Motors Corporation oslaví na 88. ročníku mezinárodního...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - KONCEPČNÍ VŮZ PEUGEOT RIFTER 4×4: „Lovec hvězd“

KONCEPČNÍ VŮZ PEUGEOT RIFTER 4×4:...

Nový Peugeot Rifter se na ženevském autosalonu představí v zářivém hvězdném obleku. Koncepční vůz PEUGEOT RIFTER 4×4 CONCEPT, který nabízí specifický, ještě výraznější a...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - ŠKODA AUTO generálním partnerem soutěže Vesnice roku 2018

ŠKODA AUTO generálním partnerem...

Oblíbená soutěž Vesnice roku poprvé za účasti domácí automobilky ŠKODA OCTAVIA COMBI G-TEC připravena pro vítěze, který ji bude mít zdarma zapůjčenou na 2 roky Význam venkova roste, cílem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Rally Bohemia letos s řadou novinek

Rally Bohemia letos s řadou novinek

Pětačtyřicátý ročník Rally Bohemia se bude i letos konat o prvním prázdninovém víkendu, tedy od pátku 29. června do neděle 1. července. Rally Bohemia 2018 v sobě bude sdružovat celkem...

Autoperiskop.cz  – Výjimečný pohled na auta - Nová Honda Civic i-DTEC diesel se dostává na český trh!

Nová Honda Civic i-DTEC diesel se...

Prodej Civicu s dieselovou motorizací je podpořen akčním bonusem pro první zákazníky ve výši 20 000,- Kč a zvýhodněnou sadou příslušenství. Zaváděcí akční nabídka platí od 9.2.2018...