Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10 – 1. část

Úvod – Agresoři za volantem

Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10 – 1. část

Bílá dodávka začala zběsile troubit. Nárazníky se dotkly nohou vyděšeného chodce. Chtěl jen přejít. Řidič prudce zabrzdil, vystoupil a rozeřval se na něj. „Co si o sobě myslíš? Co mi tam lezeš?“ Vůbec mu nevadilo, že mezitím zablokoval dlouhou kolonu aut za ním. Agresivita za volantem. Choroba moderní doby. Honba za penězi, konkurenční boj, zvířecí instinkt vytlačit ze silnice slabšího jedince.

„Při tajných závodech jezdím na devadesát procent a mám toho tak akorát, abych dokázal předvídat problémy. Úplnou hranu jsem jel asi dvakrát v životě a z toho jednou jsem se vyboural. Neměl jsem rezervu na tu trochu písku v zatáčce a vyletěl jsem z ní jako dobře odjištěný granát. Od té doby jsem zkrotnul,“ píše v internetové diskusi na stránkách Cafe.auto.cz návštěvník s přezdívkou Příšera silnic. Diskuse plná závodnických výrazů není planým chvástáním, zvláště v době, kdy policisté chtějí zamezit pořádání tzv. „Cannonballs“, tajných závodů za běžné dopravy. „Příšera silnic“ se k pořádání závodů, které ohrožují ostatní řidiče a chodce, posléze přiznává. Dvoustovka ve vesnici prý není problém.


„Dnes jsem byl opět zastaven za rychlost. Naměřeno poklidných sto šedesát a z litru jsem to ukecal na zadarmo. Jeden z mála fajn policajtů, tak se s ním dalo mluvit. Říkal, že sto padesát nechávají být, to že ještě nezastavují. Což je podle mě veskrze pozitivní,“ pokračuje návštěvník diskuse s přezdívkou Ace2. Čím to je, že právě řidiče z České republiky považují ostatní země za vůbec nejhorší v Evropě? A proč se ještě svou rychlou a agresivní jízdou veřejně chlubí? Trumfování je pozůstatek z dob, kdy auto nemohl mít každý. A tak je trend opačný, než na západě. Tam je hrdinou ten, kdo se dokáže udržet na uzdě i v několikahodinové zácpě.


Každý účastník silničního provozu může potvrdit, že agresivní řidiči jsou nápadní svým stylem jízdy a chováním. Vedle nepříjemných gestikulací a nadávek jsou všeobecným ohrožením. Agresivita není jen momentální záchvěv neracionálního chování. Jde o delší psychický stav. „Agresivní jednání je psychickou poruchou. Agresivnímu jedinci jde v silniční dopravě o souboj s cílem vytlačit slabšího silnějším. Chybí mu zdravý život a zodpovědnost vůči druhým lidem, tedy své rodině i širšímu společenství,“ říká dopravní psycholog Jiří Seidlic.


Šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml má na agresory za volantem názor podepřený zkušenostmi: „Ohrožení sebe ani okolí si vůbec nedomýšlí. Jak si jinak vysvětlit rychlou jízdu v noci bez světel přes obec, předjíždění přes vrchol stoupání nebo v zatáčkách? Byl jsem na místě mnoha takových nehod a nikdy mi nebylo líto toho parchanta, který si udělal něco sám sobě, ale těch lidí, kteří jeli slušně po své polovině silnice a najednou skončili. Mnozí definitivně a mnohdy celá rodina.“ Je obtížné vyšetřit, kolik nehod bylo způsobeno agresivním způsobem řízení. Existuje však hranice mezi znechucením, únavou, frustrací a opravdovou agresivitou.


Řidiči by neměli při řízení podléhat emocím, musí se snažit najít „chladnější“ řešení. „Agresivní řidiči přeceňují vlastní síly i možnosti svého auta. Předjíždějí tam, kde nemají a neustále porušují rychlost. Berou jízdu jako hru a neuvědomí si, že malá chyba v takové rychlosti může znamenat konec jejich života nebo doživotní zmrzačení někoho jiného. V normálním silničním provozu se agresivní jízda ‚provozovat‘ nemůže, to nejsou závody,“ míní známý závodník rallye Emil Triner. Z těchto názorů lze vyvodit, že agresivní jízda je nepřátelské až útočné chování, jehož cílem je posílení vlastního postavení a oslabení druhého, slabšího a nevinného.


Každý člověk je do určité míry agresivní. Když jsou však ohroženy jeho zájmy, potlačená agresivita stoupne. Pokud má pevnou pozici, dokáže ji zvládnout. Roli sehrává temperament a charakter. Kteří řidiči bývají při řízení nejčastěji agresivní? Názory se různí. Ze statistik BESIPu vyplynulo, že největšími „agresory“ jsou řidiči autobusů a nákladních automobilů, kde počet obětí při jimi zaviněných nehodách několikanásobně přesahuje počet obětí, ve kterých byli nevinně.


„Máme už takovou typologii. Většinou jde o muže kolem třicítky, který je při penězích. Má silné ojeté auto nebo naopak ‚vytuněného‘ favorita, rád hazarduje a jezdí zásadně opilý. Do té doby, než se mu nehoda stane, zastává názor, že ‚tělo má jít do hrobu zhuntovaný‘. Také už byl většinou trestán,“ říká naopak mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř.


A oběti „útočících“ agresorů? Podle statistik obětí dopravních nehod jde nejčastěji o chodce, cyklisty a řidiče malých motocyklů. Ovšem obětí nemusí být pouze osoba za volantem, o čemž svědčí i případ z nedávné doby. „Skutečně, v minulém roce dva namol opilí muži napadli našeho lékaře a dva záchranáře, kteří přijeli na pomoc jejich údajně těžce zraněnému kamarádovi, když předtím autem nabourali do sloupu a do stromu. Důvodem k brutálním scénám, které pak celý národ viděl v televizi, byl, že lékař odmítl hledat v troskách auta mobilní telefon,“ vzpomíná mluvčí záchranky Marek Uhlíř.


Internetové diskuse mladých nevybouřených exhibicionistů však žijí dál svým životem. Své si myslí o radách psychologů, policistů, profesionálních závodníků a nakonec i rodičů. Převažuje tu názor, který za všechny shrnul na diskusním fóru Cafe.auto.cz návštěvník s přezdívkou Ace2: „Otřískaná Škoda Favorit 136L, za volantem dědek osmdesát až sto let ve stavu nevidím neslyším. Rychlost odhaduji na osmdesát až sto kilometrů v hodině. Dokonalý prototyp vraždícího kreténa, který si myslí, že i s řidičákem z roku 1926 má smysly na úrovni třicetiletého muže.“


Jaký je tedy recept pro řidiče, kteří se chtějí „vybít“, aniž by někoho ohrožovali, kam se může obrátit? „Znám jeden konkrétní příklad,“ říká Emil Triner. „Mohou si objednat rallyekrosovou dráhu v Sosnové a v Sedlčanech a tam můžou agresivitu a adrenalin vypouštět dosyta.“ Psycholog Jiří Seidlic doplňuje: „Agresivita je především afektivní vzrušení podléhající zákonitostem aktivační teorie v celé škále jejich projevů. Při nástupu stresu – frustrace a náhlého rozčilení pomáhá především rozumná úvaha nad vlastním zdravím – sportovní postoj a kvalitní hluboké dýchání. Posléze i případná návštěva psychologa nebo lékaře.“

Víte, že:

 • Při nástupu stresu pomáhá sportovní postoj a hluboké dýchání. Posléze i případná návštěva psychologa nebo lékaře.
 • Za rok 2003 bylo způsobeno nepřiměřenou rychlostí v České republice celkem 27 499 nehod, při kterých bylo usmrceno 496 osob.
 • Auto je běžný dopravní prostředek a ne zdroj seberealizace a vlastního odreagování se na účet druhých.
 • Když nás předjíždí menší či slabší vozidlo, není to hned projev „troufalosti“, možná jeho posádka opravdu víc pospíchá.
 • Nejčastější příčinou nehod je stále nesprávný, tedy i agresivní způsob jízdy, na který připadá přes 57 % nehod.
 • V Sosnové a v Sedlčanech lze za poplatek objednat rallyekrosovou dráhu, kde si mohou řidiči „upustit“ svůj adrenalin.

Zítra v úterý 22. června 2004: Aral, dejte přednost bezpečnosti! Téma 10, 2. část: Rozhovor s majorem Stanislavem Humlem – vedoucím odboru dopravní policie PČR správy Středočeského kraje.


Související články

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Celosvětové prodeje modelu Kia Sportage dosáhly pěti milionů

Celosvětové prodeje modelu Kia Sportage...

Milník dosažen během 25. výročí modelu Sportage Kia Sportage spotřebitelům již v roce 1991 poprvé vnukla myšlenku ‚městského SUV‘ Nejlépe prodávaný model Kia již dva roky po sobě (2016...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Porsche si urovnává cestu do budoucnosti značnými investicemi

Porsche si urovnává cestu do budoucnosti...

Společnost Porsche AG stanovila nové rekordy z hlediska počtu dodaných vozů, příjmů z prodeje a provozního zisku. Ve finančním roce 2017 dodala celkem 246 375 vozidel (+4 procenta) a zvýšila...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Goodyear uvádí na trh nové Eagle F1 Asymmetric 3 SUV, vysoce výkonné pneumatiky pro modely SUV

Goodyear uvádí na trh nové Eagle F1...

Vysoce výkonné (UHP) pneumatiky zkracují brzdnou dráhu SUV Společnost Goodyear uvádí na trh nejnovější přírůstek rodiny Eagle F1 Asymmetric – pneumatiky Eagle F1 Asymmetric 3 SUV. Nabízejí...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Zpěvák Mika a Peugeot 108 v originálním klipu

Zpěvák Mika a Peugeot 108 v...

Mika, populární zpěvák, skladatel a ambasador městského vozu Peugeot 108, se po úspěchu komunikační kampaně, v níž se s tímto vozem loni představil, vrací a představuje novinku. Mika a...

Autoperiskop.cz – Výjimečný pohled na auta - Nový Peugeot 508 byl zvolen „nejlepším vozem ženevského autosalonu“

Nový Peugeot 508 byl zvolen...

Nový Peugeot 508, který byl představen ve světové premiéře na ženevském autosalonu, získal 16. března 2018 první cenu od čtenářů časopisu Autoplus a posluchačů rozhlasové stanice RTL v...